Uczulenie na słońce – objawy, profilaktyka i leczenie

Ciepłe, letnie dni rozjaśnione promieniami słońca to czas, w którym odzyskujemy siły witalne, spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu i leniwie wylegujemy się w słoneczku, zażywając kąpieli słonecznej. O korzystnym wpływie słońca na zdrowie nie trzeba nikogo zapewniać, a helioterapia od lat wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń. Niestety nie wszyscy mogą podzielać ten letni entuzjazm, a dla wielu osób okres dużego nasłonecznienia, to czas, kiedy uaktywnia się uczulenie na słońce. Jak się chronić i co robić, gdy pojawi się wysypka po słońcu?

Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

Długi, niekontrolowany czas spędzony na słońcu niesie za sobą ryzyko wielu poważnych konsekwencji. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych i popołudniowych, podawane jest jako jedna z głównych przyczyn rozwoju nowotworów skóry. Wysypka po słońcu, zaczerwienienie skóry, swędząca pokrzywka, pojawienie się na ciele pęcherzy i plam – to może być właśnie uczulenie na słońce! Jeśli, któryś z tych objawów towarzyszy Ci po kontakcie skóry ze słońcem to konieczne będzie powzięcie działań, które wpłyną na uniknięcie nieprzyjemnych objawów fotodermatozy.

uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce a substancje fotouczulające w lekach

Bywa, że u osoby, która przez lata bez żadnych skutków ubocznych korzystała z kąpieli słonecznej, nagle uaktywnia się alergia na słońce. Wysypka po słońcu to niejedyny objaw fotodermatozy, a objawom skórnym mogą także towarzyszyć symptomy, takie jak: ogólne pogorszenie samopoczucia, gorączka. Często spotykaną przyczyną wystąpienia alergii słonecznej jest przyjmowanie substancji – ziół, leków, które szczególnie uwrażliwiają na promieniowanie UV. Z tego tytułu warto dokładnie przeanalizować skład leków i supertalentów diety, które przyjmujemy, po to, by uniknąć niemiłych niespodzianek – działania fotouczulającego i fototoksycznego. W okresie dużego nasłonecznienia należy unikać przyjmowania preparatów z dziurawcem, antybiotyków, leków hormonalnych i na nadciśnienie oraz antydepresantów. Opalanie nie idzie także w parze z zażywaniem leków o działaniu przeciwbólowymi i przeciwzapalnym należącymi do grupy tzw. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Wysypka po słońcu – reakcja na kosmetyki

Wysypka po słońcu może pojawić się także wówczas, gdy jesteśmy nieodpowiednio przygotowani do zażywania kąpieli słonecznej. Skóra przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne powinna być czysta tzn. przed wyjściem na słońce, należy zrezygnować z nanoszenia na ciało wszelkiego rodzaju balsamów, kremów, perfum i mgiełek zapachowych. Jedynymi dozwolonymi i bezpiecznymi kosmetykami są preparaty przeznaczone do ochrony przed promieniowaniem słonecznym zawierające filtry UV. Niekorzystnym posunięciem jest także korzystanie ze słońca po zabiegach medycyny estetycznej oraz po wizycie w gabinetach kosmetologicznych np. po zabiegu mikrodermabrazji lub po peelingu chemicznym – w tym przypadku wzrasta ryzyko poważnych poparzeń słonecznych oraz pojawienia się nieestetycznych przebarwień skórnych.

Mam uczulenie na słońce – jak się chronić?

W przypadku alergii na słońce świetnie sprawdzi się powiedzenie lepiej zabezpieczać niż leczyć i faktycznie, jedyną skuteczną metoda na uniknięcie reakcji alergicznej jest stronić od winowajcy – czyli od promieniowania UV. Alergicy muszą zachować wszelkie bezpieczeństwo w kontaktach ze słońcem, do czego przysłuży się odpowiedni ubiór – lekkie, przewiewne ubrania osłaniające jak największą powierzchnię ciała i ochrona głowy (czapka z daszkiem, kapelusz z dużym rondem). Zalecane jest także używanie profesjonalnych kosmetyków lub dermokosmetyków ochronnych z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Niektóre praktyki wskazują także na duży wpływ składników, które powinny znaleźć się w diecie alergików i tu wymienić należy preparaty selenu oraz beta-karoten.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Wysypka po słońcu i wszelkie inne objawy wskazujące na uczulenie na słońce, leczone są objawowo – czyli wtedy, gdy uwidaczniają się na skórze. Stosowana jest wówczas kuracja lekami antyalergicznymi uzupełniona aplikowaniem na skórę preparatów łagodzących dolegliwości, do tego celu polecane są hipoalergiczne maści i żele nawilżające. Przy bardzo zaostrzonej postaci alergii i pogorszeniu samopoczucia należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*