Dlaczego niektórzy piją po pracy? Rytuały alkoholowe, które prowadzą do uzależnienia
RedakcjaW naszym społeczeństwie występuje przyzwolenie na wypicie drinka po pracy. Stało się to wręcz formą relaksu i ukojenia po ciężkim dniu bądź dobrym pretekstem do integracji ze współpracownikami. Jednak taka postawa jest niebezpieczna i może prowadzić do uzależnienia. Dodatkowo przyzwolenie społeczne utrudnia rozpoznanie problemu wraz z jego skalą.

Dlaczego picie alkoholu po pracy jest tak powszechne?
Spożywanie alkoholu po pracy stało się już powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie. Wpływ na to mają przede wszystkim mechanizmy społeczne i psychologiczne. Do tych pierwszych można zaliczyć wspólne świętowanie sukcesów zawodowych bądź towarzyskie wyjście na piwo po pracy. Częstym zjawiskiem jest także presja społeczna, czyli nachalne namawianie do spotkania przy drinku.
Biorąc pod uwagę mechanizmy psychologiczne, to większość osób sięga po napoje procentowe, aby zredukować stres. Z czasem takie zachowanie staje się rytuałem, który wzmacnia nawyk.
Jak regularne „relaksacyjne” picie może przekształcić się w nałóg?
Z pozoru nieszkodliwe spożywanie alkoholu, z czasem będzie mogło przekształcać się w nałóg. Za ten proces odpowiadają mechanizmy fizjologiczne i psychologiczne. Początkowo napoje procentowe pełnią funkcję nagrody. Jednak po pewnym czasie mózg kojarzy picie z odprężeniem i relaksem. W ten sposób powstaje schemat nałogowy. Zwiększa się także tolerancja na alkohol i staje się on wręcz niezbędny do uzyskania poczucia odpoczynku i relaksu. Wskutek postępującego mechanizmu uzależnienia, pojawiają się objawy odstawienne, np. drażliwość, niepokój, stres czy ból głowy, które dodatkowo wzmagają chęć sięgnięcia po alkohol.

Jakie są najczęstsze rytuały związane z alkoholem po pracy i dlaczego mogą być niebezpieczne?
Rytuały związane z piciem alkoholu po pracy często są normalizowane społecznie i traktowane jako forma odprężenia, relaksu czy integracji ze współpracownikami. Jednak z czasem mogą prowadzić do uzależnienia. Oto najczęstsze z rytuałów wraz z zagrożeniem, które ze sobą niosą:
- piwo po pracy – pozornie „nieszkodliwe” jedno piwo, sprawia, że budowany jest nawyk systematycznego sięgania po alkohol;
- towarzyskie spotkanie po zakończonym tygodniu – w niektórych firmach występuje tego typu rytuał. Takie zjawisko wiąże się z presją społeczną i trudnościami w odmówieniu;
- wieczorny relaks – wiele osób spożywa alkohol, aby szybciej zasnąć, co prowadzi do uzależnienia psychicznego.
W jaki sposób społeczne przyzwolenie na wieczorne drinki utrudnia rozpoznanie pierwszych sygnałów uzależnienia?
Społeczna akceptacja wieczornego spożywania alkoholu sprawia, że trudno jest dostrzec pierwsze sygnały uzależnienia. Dla wielu osób wypicie drinka staje się elementem codziennej rutyny, podobnie jak oglądanie telewizji. Jednak systematyczne spożycie może prowadzić do psychicznego uzależnienia, a społeczna akceptacja sprawia, że ciężko zauważyć symptomy świadczące o nałogu.

Jak alkohol wpływa na regenerację organizmu i dlaczego nie jest skuteczną metodą na odprężenie?
Alkohol pobudza układ nagrody w mózgu, tym samym zwiększając wydzielanie dopaminy, stąd też wypicie drinka daje uczucie odprężenia i przyjemności. Jednak w rzeczywistości negatywnie oddziałuje na regenerację, zaburzając sen czy zwiększając poziom stresu. W ten sposób organizm nie może nabrać sił, gdyż często dochodzi do zaburzenia procesów naprawczych oraz równowagi elektrolitowej, ponadto występuje zwiększona podatność na infekcje wskutek osłabienia układu odpornościowego. Alkohol negatywnie wpływa także na układ nerwowy, zaburzając równowagę neuroprzekaźników, co skutkuje występowaniem stanów lękowych oraz depresji.
Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi uzależnienia u osób spożywających alkohol jako sposób na rozładowanie napięcia?
Na rozwój uzależnienia ma wpływ wiele czynników to przede wszystkim:
- ucieczka od stresu – alkohol daje krótkotrwałą ulgę, lecz nie rozwiązuje rzeczywistych powodów pojawienia się stresu;
- systematyczność – regularne spożywanie alkoholu to prosta droga do rozwoju uzależnienia;
- brak zdrowych metod radzenia sobie ze stresem – osoby, które nie wypracowały alternatywnych metod radzenia sobie z trudnościami, częściej popadają w nałogi;
- zwiększona tolerancja na alkohol – z czasem organizm przyzwyczaja się do konkretnej dawki alkoholu, stąd też konieczne jest jej zwiększenie, aby osiągnąć zamierzony efekt;
- problemy emocjonalne – osoby zmagające się z wahaniami nastroju, poczuciem beznadziejności czy lękiem, częściej sięgają po alkohol, aby wyciszyć negatywne odczucia.
Jak wygląda proces leczenia alkoholizmu u osób, które długo nie zdawały sobie sprawy z narastającego problemu?
Proces leczenia takich osób zazwyczaj jest trudniejszy, gdyż wymaga budowania nowej tożsamości bez alkoholu. To przede wszystkim uświadomienie sobie występowania i skali problemu oraz podjęcie samodzielnej decyzji o podjęciu terapii. Ośrodek Przebudzenie oferuje leczenie alkoholizmu we Wrocłwiu oraz kompleksową pomoc i wsparcie osobom uzależnionym. To przede wszystkim holistyczne podejście lekarzy i psychoterapeutów do pracy z pacjentem, co stanowi fundament trwałego wyjścia z nałogu. Najczęściej stosowane są metody terapii behawioralno-poznawczej oraz terapii grupowej i indywidualnej. Specjaliści pomogą także w zmianie stylu życia oraz wypracowaniu zdrowych alternatyw radzenia sobie ze stresem. Z kolei ich długoterminowe wsparcie zapobiegnie nawrotom.
Jakie alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem mogą zastąpić rytuały związane z alkoholem?
Wypracowanie zdrowych nawyków pozwoli uniknąć pułapki uzależnienia. Oto przykłady skutecznych alternatyw, które mogą zastąpić alkohol i dostarczyć upragnionej ulgi:
- aktywność fizyczna;
- techniki relaksacyjne;
- ćwiczenia oddechowe;
- hobby;
- słuchanie ulubionej muzyki;
- samorozwój;
- wypracowanie zdrowych i codziennych rytuałów.
Z pozoru wypicie jednego piwa czy drinka po pracy jest nieszkodliwe, ale systematyczne spożywanie alkoholu jako metody radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, będzie prowadziło do uzależnienia. Kluczowe jest zatem szybkie rozpoznanie problemu, kompleksowa terapia i wypracowanie zdrowych alternatyw.
Dodaj komentarz