Termin ważności kosmetyków. Po czym możemy poznać, że kosmetyk jest przeterminowany?

Przeterminowane kosmetyki nie są rzadkością w naszych domach. Podczas zakupów jeden czy drugi szampon wydaje nam się niezbędny, a potem trafia nieużywany na półkę, bo znajdujemy w domu jeszcze cały ich zapas. Innym razem do schowka trafia tusz do rzęs, bo w drogerii skusiła nas promocja i nowy egzemplarz zastępuje na chwilę starszy. Potem przychodzi czas, gdy chcemy z odłożonych kosmetyków skorzystać, ale minęło już kilka miesięcy i niekiedy nie wiemy, co z tym fantem począć. Czy można stosować przeterminowane kosmetyki? Jak sprawdzić, czy kosmetyk stracił swoją ważność?

Przeterminowane kosmetyki szkodzą zdrowiu i urodzie!

Data ważności kosmetyków nie jest podawana bez powodu. Wszystkie kosmetyki oraz artykuły służące pielęgnacji twarzy i ciała są zdatne do użycia tylko przez określony czas. Po terminie wskazanym przez producenta kosmetyk traci swoje właściwości, a co najważniejsze może szkodzić, ponieważ zmienia się jego skład, a w kosmetyku zachodzą przemiany, które m.in. otwierają drogę do rozwoju bakterii w przeterminowanych kremach, pudrach czy pomadkach. Stosując kosmetyki po dacie ważności, ryzykujemy zdrowie i urodę, ponieważ przeterminowany kosmetyk może wywołać silne reakcje alergiczne, podrażnienia, wysypkę, stany zapalne skóry, oczu, przebarwienia skórne, trądzik oraz zakażenia bakteryjne. Kosmetyk po terminie ważności na pewno też przestaje spełniać swoją funkcję: krem nie odżywia, balsam nie nawilża, a podkład przestaje tuszować niedoskonałości.

Jak sprawdzać daty ważności kosmetyków?

Termin ważności kosmetyku można łatwo ustalić poprzez analizę oznaczeń na jego opakowaniu. Najczęściej spotykana formuła informowania o dacie ważności to umieszczenie na pojemniku z kosmetykiem konkretnej daty (Expire Date), po której nie powinno się go używać. Niektóre artykuły drogeryjne posiadają też oznaczenie PAO (Period After Opening) określający czas, w jakim kosmetyk wolno stosować po jego otwarciu. Takie oznaczenia bardzo ułatwiają ocenę zdatności kosmetyków do użycia, ale nie zawsze możemy sztywno się ich trzymać. Na termin przydatności kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych ma wpływ sposób, w jaki te produkty przechowujemy. Nieodpowiednie nawyki, np. pozostawianie otwartych pojemników z kosmetykami to prosta droga do tego, by kosmetyk szybciej się przeterminował i stał się groźny. Blog farmaceutyczny Mama Bez Recepty, czyli prawdziwa skarbnica wartościowych wskazówek nie tylko dla mam, podpowiada, jak przechowywać kosmetyki oraz jak z nich korzystać, by nie stały się one pożywką dla niebezpiecznych bakterii. W artykule dotyczącym terminów ważności kosmetyków jego autorka przypomina m.in. o tym, by nie zanieczyszczać kremów palcami i używać łopatek, a pomadki i cienie nakładać pędzelkami.

Jak rozpoznać kosmetyki po dacie ważności?

Kosmetyk przeterminowany, który nadal tkwi w opakowaniu łatwo rozpoznać. Czasem jednak zdarza się nam zgubić opakowanie albo oznaczenia przestają być czytelne. Warto wówczas przyjrzeć się podejrzanym kosmetykom, bo ich wygląd, zapach i konsystencja mogą zdradzić równie dużo o ich kondycji, co oznaczenia z pudełek. Jeśli kosmetyk zmienia zapach lub go traci, zmienia kolor, gęstość czy strukturę albo rozwarstwia się lub tworzy grudki, lepiej zaniechajmy korzystania z jego wsparcia. Może on bowiem bardziej nam zaszkodzić niż pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*