Rozstępy na skórze – czy to konieczne zło?
RedakcjaNasza skóra na przestrzeni lat poddawana jest naturalnym procesom starzenia się itp, a jednymi z częściej występujących na niej zmian są właśnie rozstępy. Czerwone i białe pręgi pojawiają się na ciałach większości kobiet czy to w momencie dojrzewania czy podczas ciąży.
Przez lata rozstępy były uważane za coś szkaradnego, a kobiety wstydziły się tych blizn. Obecnie jednak do tego zagadnienia podchodzi się z większym dystansem. Rozstępy to coś zupełnie naturalnego, dlatego nie ma co demonizować takich zmian. Nie oznacza to jednak, że kobiety, które chcą się ich pozbyć pozostają bezradne. W tym artykule dowiesz się, jak powstają rozstępy oraz co możesz zrobić, by się ich pozbyć.
Tajemnice rozstępów
Rozstępy to po prostu pęknięcia włókien kolagenowych, które znajdują się w naszej skórze. Takie pęknięcia powstają z reguły podczas intensywnego rozciągania się skóry, a także w wyniku zmian w poziomie hormonów. Większość kobiet ma predyspozycje do powstawania rozstępów.
Rozstępy możemy wyróżnić pod względem stopnia zaawansowania. Czerwone to nowe rozstępy, które łatwiej jest usunąć. Białe to utrwalone rozstępy, które są już permanentne, a do ich usunięcia musimy sięgnąć po wyspecjalizowane narzędzia.
W gabinecie medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna oferuje bardzo wiele zabiegów, które umożliwiają usunięcie rozstępów. Do najbardziej skutecznych zaliczyć możemy mezoterapię, laseroterapię, peelingi chemiczne czy dermabrazję.
Mezoterapia zakłada wykonanie wielu zastrzyków podskórnych, które dostarczają w głębokie warstwy skóry potrzebne jej składniki aktywne do regeneracji. Już same nakłucia stymulują skórę do produkcji kolagenu i tym samym pomagają w likwidacji rozstępów.
Laser działa na podobnej zasadzie. Wiązka światła rani skórę, która następnie musi się odbudować, produkując kolagen. Dzięki temu stare zmiany zostają usuwane. W ten sam sposób działa dermabrazja, jednak w tym wypadku wierzchnie warstwy skóry zostają usunięte mechanicznie. Dermabrazja jest zatem zabiegiem dużo bardziej inwazyjnym, jednak przynosi także szybsze rezultaty. Z kolei laser ma taką zaletę, że działa bardzo precyzyjnie.
Peeling chemiczny ma za zadanie usunięcie wierzchnich warstw skóry za pomocą substancji chemicznych. Taki zabieg warto powtarzać, by przyniósł najlepsze efekty.
Jak widać mamy kilka asów w rękawie, jeśli chodzi o zabiegi na kondycję naszej skóry i usunięcie rozstępów. Z nimi czy bez nasza skóra jest piękna.
Dodaj komentarz