Powiększanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Pełne i kształtne wargi to marzenie wielu kobiet. Co więc zrobić, gdy usta przypominają „cienką, czerwoną linię” i są powodem wielu kompleksów? Można próbować optycznie powiększać usta makijażem, można także zdecydować się na nieco większą ingerencję w postaci wypełnienia ich kwasem hialuronowym. Taki zabieg zapewnia lepszy i przede wszystkim trwalszy efekt niż jakiekolwiek tricki makijażowe! A czy jest to zabieg dla każdego? Jakie są przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym?

Powiększanie ust: kwas hialuronowy w akcji

Na czym właściwie polega zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym? Efekt wypełnienia i wymodelowania ust uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie w czerwień wargową lub jej okolice kwasu hialuronowego, a następnie jego rozmasowanie w celu równomiernego rozłożenia i osiągnięcia pożądanego efektu. Kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid), czyli polisacharyd naturalnego pochodzenia to substancja żelowa o plastycznej konsystencji, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim – głównie w skórze, poza tym m.in. w stawach i gałkach ocznych.

powiększanie ust kwasem hialuronowym

Co ważne, wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje, przez co traci ona napięcie, sprężystość, widocznym objawem tego stanu jest nadmierna suchość i zmarszczki. Ze względu na swoje unikalne właściwości kwas hialuronowy w medycynie estetycznej stosuje się do redukowania widoczności zmarszczek i bruzd, likwidowania cieni pod oczami, zwiększania nawodnienia skóry, a także wypełniania ust.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest zabiegiem szybkim (wizyta wraz z konsultacją trwa maksymalnie godzinę!) i prostym do przeprowadzenia, mimo to wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego (zwykle jest to krem znieczulający, choć zdarza się, że czasem trzeba sięgnąć po silniejsze środki). Kwas hialuronowy podaje się za pomocą mikrokaniuli, czyli tępo zakończonej igły. Taka metoda ogranicza ryzyko pojawiania się po zabiegu opuchlizny i zasinienia. W zależności od efektu, jaki ma być osiągnięty, stosuje się kwas hialuronowy w postaci usieciowanej lub nieusieciowanej. Ten pierwszy to standardowy wypełniacz, zaś ten drugi pozwala uzyskać natychmiastowe nawilżenie zwiotczałych i przesuszonych ust (postać usieciowana dłużej utrzymuje się w tkankach niż postać nieusieciowana).

Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest zabiegiem mało inwazyjnym, nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji, zwykle też nie pozostawia niepożądanych śladów, choć lekka opuchlizna, zaczerwienienie lub zasinienie może utrzymywać się przez dwa dni.

A co z efektami? Najczęściej finalny efekt można podziwiać kilka dni po zabiegu (maksymalnie do dwóch tygodni). W tym czasie lekarze zalecają unikać sauny i solarium, zwiększyć podaż płynów, wstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Jako że kwas hialuronowy jest substancją naturalną, w samoistny sposób jest on usuwany z organizmu, a tym samym zabieg nie daje permanentnych wyników, zazwyczaj efekty utrzymują się około 6-18 miesięcy.

Kwas hialuronowy: usta jak marzenie

Już wiesz, jak wygląda zabieg, teraz kilka słów o tym, dla kogo właściwie polecany jest kwas hialuronowy i na jakie efekty można liczyć. Zabiegi z kwasem hialuronowym pozwalają nie tylko powiększyć i wypełnić usta, ale i modelować ich kształt, dlatego też ten typ zabiegu rekomendowany jest dla osób, które chcą zniwelować asymetrię ust i opadające kąciki ust, zlikwidować zmarszczki wokół ust oraz zwiększyć objętość ust w przypadku ich niezadowalającej wielkości.

Składnik ten pomaga również rozwiązać problem zbyt jasnego kolorytu czerwieni wargowej, utraty linii wargowej oraz nadmiernej suchości warg. To, co należy podkreślić, to fakt, że zabiegi z kwasem hialuronowym są rekomendowane zarówno w przypadku, gdy mankamenty urody ust są uwarunkowane genetycznie, jak i w przypadku, gdy są rezultatem szkodliwego działania czynników zewnętrznych (m.in. palenie papierosów, fotostarzenie się skóry) lub po prostu są oznaką starzenia się skóry.

Usta po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego są jędrniejsze, bardziej sprężyste, mają ujednolicony, bardziej intensywny koloryt i widocznie zwiększoną objętość (efekt pełniejszych ust uzyskuje się dzięki temu, że kwas hialuronowy poprawia wydajność zachodzącego w komórkach procesu wiązania wody). Dodatkowo taki zabieg zapewnia kompleksową regenerację ust, a także ich okolic oraz poprawia kondycję i nawilżenie ust.

Przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym nie jest zabiegiem inwazyjnym, w obecnych czasach można powiedzieć, że to właściwie rutyna estetyczna. Nie oznacza to jednak, że każdy może sobie na niego pozwolić. Jakie są przeciwwskazania do powiększania ust? Jest sprawą oczywistą, że okres ciąży i karmienia piersią to nie czas na korzystnie z medycyny estetycznej, dlatego też kwasu hialuronowego nie wstrzykuje się przyszłym i świeżo upieczonym mamom. Inne przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym to: nowotwory i leczenie onkologiczne, choroby autoimmunologiczne i przewlekłe, a także leczenie stomatologiczne.

Powodem do odwołania wizyty u lekarza medycyny estetycznej jest również: ogólne osłabienie organizmu, infekcje (m.in. infekcje dróg moczowych), przeziębienie, grypa, antybiotykoterapia oraz opryszczka lub inne zmiany (np. trądzik) w miejscu wstrzyknięcia. Z możliwości wykonania zabiegu wyklucza skłonność do bliznowców, blizn przerostowych oraz problemy z krzepliwością krwi.

Oczywistym przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość lub alergia na preparaty z kwasem hialuronowym. Należy pamiętać, że każdy zabieg medycyny estetycznej poprzedza konsultacja lekarska, na której lekarz powinien poinformować pacjentkę o tym, jakie są przeciwwskazania do powiększania ust, a także jakie są możliwe skutki uboczne i poinstruować, jak postępować w przypadku ich wystąpienia.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to recepta na niesatysfakcjonujący kształt, objętość, strukturę oraz koloryt ust. Efekty osiągane poprzez wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w czerwień wargową można stopniować (używając mniejszej lub większej objętości tej substancji) od bardzo naturalnego aż do spektakularnego powiększenia ust. Kwas hialuronowy jest polecany zarówno dla osób młodych, jak i starszych, dla kobiet oraz mężczyzn, o ile oczywiście nie przeszkodzą w tym żadne przeciwwskazania do powiększania ust kwasem hialuronowym. Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny, zaś jego efekty odwracalne – wypełniacz jest w pełni naturalny, więc ulega stopniowemu wchłonięciu.

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*