Dieta w chorobie wrzodowej

Ssące bóle nadbrzusza budzące ze snu bądź nieprzyjemne dolegliwości zaraz po posiłku – to mogą być wrzody. Czym jest choroba wrzodowa? Jak jeść w chorobie wrzodowej? Jakie pokarmy działają przeciwzapalnie? Których owoców należy unikać? Czy wolno pić kawę? Których produkty należy wyeliminować z diety? Czy mając wrzody, można spożywać miód? Które produkty naturalne mogą wspomóc dietę „wrzodowca”?

dieta a wrzodyCzym jest choroba wrzodowa?

Choroba wrzodowa dotyczy najczęściej żołądka oraz dwunastnicy i polega na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej wyściełającej przewód pokarmowy. Schorzenie to powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, wymioty i zaburzenia apetytu. Wrzody wiążą się nie tylko z pogorszeniem jakości życia, ale także z ryzykiem krwawienia bądź perforacji. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej wywołane przez zakażenie bakterią- Helicobacter Pylori. Nie mniej jednak, nie bez znaczenia pozostaje przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów, palenie papierosów, nadmiar alkoholu i niewłaściwa dieta.

Jak jeść w chorobie wrzodowej?

Dieta jest kluczowym elementem terapii, bo to właśnie spożywane przez nas jedzenie wpływa na wydzielanie soków trawiennych. W chorobie wrzodowej żołądka dolegliwości bólowe pojawiają się zaraz po jedzeniu, natomiast we wrzodach dwunastnicy- występują na czczo lub po długich okresach głodzenia. Często ubytki błony śluzowej lokalizują się w kilka miejscach przewodu pokarmowego, dlatego zalecenia są uniwersalne.

– Przede wszystkim należy zmienić styl jedzenia. Choroba wrzodowa wymaga częstego, nie rzadziej niż co 2-3 godziny, spożywania małych porcji. Nadmierna ilość na raz spowoduje duży wyrzut kwasu solnego i silny ból brzucha.

– Nie wolno spożywać produktów smażonych. Najzdrowszym sposobem przygotowywania dań jest gotowanie na parze, ale gotowanie w wodzie, pieczenie w folii czy duszenie również nie zaszkodzi.

– Powinno się spożywać dania o letniej temperaturze, zarówno za gorące jak i za zimne mogą szkodzić.

– Umiar trzeba zachować także w doprawianiu potraw. Zbyt intensywne smaki źle wpływają na uszkodzoną błonę śluzową.

– Należy dostarczać do organizmu duże ilości płynów, sącząc je przez cały dzień, by w ten sposób rozcieńczyć kwaśne soki trawienne.

– Bezpiecznie można jeść mleko i jego przetwory, jogurty, kefiry oraz twarogi.

– W chorobie wrzodowej, korzystając z wiedzy naszych dziadków i babć, powinno się docenić kasze. Wiadomo bowiem nie od dziś, że działają kojąco na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Kasze zawierają jednak duże ilości błonnika, która tolerancja bywa osobnicza.

– Nie szkodzą także makarony i ryże.

– Pieczywo zaleca się głównie jasne, w dodatku nie świeże. Najlepszym wybór to lekko czerstwy pszenny chleb bez ziaren.

 

Jakie pokarmy działają przeciwzapalnie?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wyjątkowym działaniem cechują się produkty spożywane przez nas na co dzień. Niektóre z nich mają zdolność tłumienia procesu zapalnego.

Witamina C -bogate w nią pokarmy to głównie czarna porzeczka i czerwona papryka, ale także truskawki, kalafior, szpinak, pomidory, cytryny i kiszona kapusta.

Witamina E, którą odnaleźć możemy w migdałach, mleku, brukselce, orzechach i olejach roślinnych, głównie sojowym i słonecznikowym.

Witamina A– jej źródłem są marchew, szpinak, dynia i brokuły.

– Tłuste ryby morskie bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 łagodzą zmiany zapalne. W tym celu przynajmniej 2-3 razy w tygodniu nie powinno zabraknąć makreli, śledzia, łososia, tuńczyka czy sardynek na naszych stołach.

Których owoców powinno się unikać?

Grupą owoców, która najsilniej pobudza wydzielanie żołądkowe, są cytrusy. Niestety „wrzodowiec” musi się z nimi pożegnać, jeśli zależy mu na powrocie do zdrowia. Pozostałe owoce w mniejszym stopniu stymulują wzrost ilości kwasu solnego, ale dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się spożywać ich w nadmiarze. Zaleca się przeciery, musy owocowe oraz rozcieńczone soki.

Można natomiast śmiało bez obaw wzbogacić dietę o warzywa, zwłaszcza gotowane.

 {:PAGE_BREAK;:}

Czy wolno pić kawę?

Czarną listę zakazanych napojów otwiera alkohol, w każdej postaci. Na kolejnych miejscach znajdują się między innymi kawa, czarna herbata oraz gazowane napoje. Wymienione produkty mają skłonność do drażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, a w przypadku choroby wrzodowej wiąże się to z nasileniem dolegliwości i utrudnieniem gojenia.

Które produkty należy wyeliminować z diety?

Poza cytrusami czy zakazanymi napojami, jest wiele innych produktów mogących nasilać wydzielanie kwasu żołądkowego czy drażnić śluzówkę przewodu pokarmowego.

– Trzeba zrezygnować z ostrych produktów, jak cebula, czosnek czy papryka chili.

– Kuchnia powinna opierać się na łagodnych daniach, co wymaga eliminacji intensywnych przypraw, czyli na przykład pieprzu, chrzanu, musztardy, ostrego ketchupu.

– Należy ograniczyć tłuste potrawy, po których zdrowy człowiek może czuć się niekomfortowo, a co dopiero „wrzodowiec”.

– Dieta w chorobie wrzodowej wymaga redukcji ilości błonnika, który w nadmiarze może drażnić śluzówkę. Najwięcej włóknika roślinnego znajduje się w surowych owocach, warzywach i pieczywie pełnoziarnistym.

Czy mając wrzody, można spożywać miód?

Niektórzy przypisują miodom zdolność przyspieszania regeneracji błony śluzowej żołądka. Czy tak faktycznie jest, ciężko powiedzieć. Wiadomo jednak, iż miody, zwłaszcza ciemne, cechują się pewnym działaniem przeciwbakteryjnym. Biorąc pod uwagę najczęstszą etiologię wrzodów, w tym mechanizmie można doszukiwać się miodowej skuteczności. Nie mniej jednak ewidentnych dowodów na terapeutyczne działanie tego pszczelego wytworu nie ma, zatem o jego spożywaniu powinna decydować przede wszystkim indywidualna tolerancja.

Które produkty naturalne mogą wspomóc dietę „wrzodowca”?

Substancje roślinne wspomagające terapię choroby wrzodowej przewodu pokarmowego znalazły takie zastosowanie głównie z powodu zawartości tzw. garbników. Zioła na wrzody występują pojedynczo jak i w postaci gotowych mieszanek. Najczęściej stosuje się korę dębu bądź wierzby białej oraz liście babki lancetowatej, szałwii lekarskiej, mącznicy lekarskiej, a także jeżyny fałdowanej. Korzystnym działaniem mogą wykazać się również korzeń prawoślazu, korzeń nagietka, korzeń lukrecji i koszyczek rumianku. Większość preparatów roślinnych stosuje się zwykle w postaci naparów.

Dodatkowo działaniem niezwykle kojącym na wszelkie dolegliwości wrzodowe cechują się nasiona lnu.

Radek

Najważniejsze by jeść często, tak jak Redakcja pisze. Poza tym nie słuchać dietetyków, którzy mówią, że nie jadać późnym wieczorem i jeść kilka godzin przed snem. Przeciwnie. Należy jadać bezpośrednio przed snem, by żołądek nie był pusty. Dyskusyjne jest zalecenie redakcji, aby jadać np. śledzie 2 – 3 razy w tygodniu. Przecież śledzie w Polsce są z Bałtyku – najbardziej zanieczyszczonego morza na świecie. Dlatego właśnie kobiety w ciąży nie mogą jadać śledzi z Bałtyku. W sumie artykuł jest niezły, ale każda dieta powinna być po ustaniu ostrego ataku bólowego dobrana subiektywnie przez chorego. Nie wolno mi jadać czekolady, a ja jadam czekoladę gorzką codziennie i to nie jedną kostkę i nic mi potem nie jest. Natomiast po zalecanych bananach czuję się źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*