Jaką dietę prowadzić w przypadku anemii?

Anemia nie jest stanem, stwierdzanym wyłącznie u osób skrajnie chudych. Nawet otyli pacjenci mogą mieć anemię, która objawia się przede wszystkim niskim poziomem żelaza w organizmie. Dlatego dieta prowadzona w takim przypadku powinna dążyć do uzupełniania tego pierwiastka.

Mięso podstawą diety przy anemii

Najwięcej żelaza zawarte jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Organizm człowieka jest w stanie przyswoić 30 proc. żelaza zgromadzonego w mięsie. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w wątróbce wieprzowej i kurzej, w mięsie wołowym, w szczególności w nerkach i sercu, w mięsie indyczym i kurzym oraz w czarnym salcesonie. Takie produkty mięsne powinny zostać włączone do codziennego jadłospisu osoby, która cierpi na anemię.

Pomimo, że w produktach takich jak nabiał, czy warzywa i owoce znajduje się żelazo, to jego przyswajalność przez organizm pacjenta może być tylko śladowa.

Warzywa i owoce w diecie przy anemii

Na samym mięsie nie można oprzeć diety bogatej w żelazo, pozwalającej na uzupełnienie jego braków w orgiazmie anemika. Należy urozmaicać ją z wykorzystaniem warzyw i owoców. Jest to o tyle istotne, że wiele z nich zawiera duże ilości dobroczynnej witaminy C, m.in. cytrusy, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, natka pietruszki czy papryka. Witamina C w organizmie człowieka nawet kilkukrotnie jest w stanie zwiększyć przyswajalność żelaza z pożywienia. Samo żelazo znajdziemy także w warzywach strączkowych, w tym w grochu, białej fasoli czy w soi. Zanim jednak ugotujemy te warzywa, należy je wymoczyć w wodzie, aby zmniejszyć ilość kwasu fitynowego, utrudniającego wchłanianie żelaza.

Jak nie opóźniać wchłaniania żelaza?

Kwas fitynowy w dużych o ilościach znajdziemy w płatkach owsianych, siemieniu lnianym, migdałach, orzechach, kakao, w brązowym ryżu czy też w sezamie. Dlatego nie należy takich produktów spożywczych łączyć np. z mięsem, ponieważ zaburzymy w ten sposób wchłanianie żelaza do organizmu.

Przyswajanie żelaza opóźni się, pomimo prawidłowej diety, jeśli będziemy popijać kolejne posiłki czarną herbatą. Winna temu jest tanina, która występuje w herbacie, dlatego osoby ze zdiagnozowaną anemią nie powinny pić herbaty do posiłków. Jednocześnie, należy zrezygnować z płynów zawierających kofeinę, również niekorzystnie działającą na organizm w czasie anemii. Nie należy pić więc kawy czy napojów energetycznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*