Najbardziej powszechne objawy menopauzy

Przekwitanie nie zaczyna się u wszystkich kobiet w tym samym wieku. Dość łatwo można jednak określić moment jego wystąpienia, ponieważ towarzyszą mu charakterystyczne dolegliwości, odczuwane przez większość kobiet w tym stanie.

Zanik miesięcznych krwawień

Menopauza związana jest z wejściem w okres klimakterium, czyli okres przejściowy pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starością. Ponieważ kobieta w trakcie menopauzy przestaje być zdolna do zajścia w ciążę, dochodzi do wygaszenia czynności jajników. Tym samym znikają miesięczne krwawienia, nie dzieje się to jednak od razu. Miesiączki przed ostatnim krwawieniem stają się nieregularne, cykl miesięczny jest coraz krótszy, nierzadko na kilka dni przed okresem pojawiają się plamienia. Jako że cykle są już bezowulacyjne, zmienia się również struktura śluzu szyjkowego – jest on dużo gęstszy niż zazwyczaj. W błonie śluzowej mogą się z tego powodu pojawić polipy, warto się jednak upewnić, że są one wynikiem zmian hormonalnych, a nie sygnałem informującym o rozwoju nowotworu.

Ustanie procesów owulacyjnych i zanik miesiączek to bardzo poważna zmiana w organizmie kobiety, dlatego zwykle towarzyszą temu dodatkowe objawy, głównie ból piersi, spadek libido, niższa satysfakcja z pożycia płciowego. To ostatnie związane jest ze zwiększoną suchością pochwy – kobieta nawet w stanie podniecenia nie jest wystarczająco wilgotna, by czuć przyjemność podczas stosunku płciowego, co jeszcze bardziej zwiększa jej dyskomfort związany z przemianami w organizmie.

Najczęstsze dolegliwości

W czasie menopauzy spada produkcja estrogenu i progesteronu. Skutkuje to tym, że gwałtownie zmienia się psychika kobiety. Typowe dla menopauzy są częste wahania nastrojów, zwiększona drażliwość, skłonność do płaczu, stany depresyjne, notoryczne poczucie zmęczenia. W skrajnych przypadkach samopoczucie kobiety może pogorszyć się na tyle mocno, że nie jest ona w stanie normalnie funkcjonować i wymaga pomocy lekarskiej.

Spadkowi nastroju bardzo często towarzyszą jeszcze dolegliwości fizyczne. Kobietom przechodzącym menopauzę dokuczają napady gorąca i nadmierna potliwość, co przekłada się na kłopoty ze snem. Do tego dochodzą jeszcze duszności, dreszcze, częste bóle i zawroty głowy, mrowienie kończyn, przyspieszone bicie serca. Objawy tego typu utrzymują się przez około rok, góra dwa lata, nie zawsze też występują z jednakowym nasileniem. Jeżeli owe dolegliwości są bardzo uciążliwe i nie ustępują samodzielnie, wskazana jest konsultacja lekarska i przyjmowanie stosownych leków ułatwiających przejście przez ten okres.

Szybsze starzenie się skóry

Ubytek estrogenu nie tylko uniemożliwia zajście w ciążę, ale odbija się też negatywnie na wyglądzie kobiety. Hormony mają ogromny wpływ na stan skóry, więc przy ich niedoborze proces starzenia się ciała zaczyna przyspieszać. W trakcie menopauzy ciało wytwarza mniej kolagenu, co widać po zmniejszonej elastyczności skóry. Ciało robi się coraz bardziej pomarszczone, a skóra szybciej wysycha. Podczas menopauzy można też zauważyć zwiększoną skłonność do przybierania na wadze. Organizm gorzej sobie radzi z przemianą materii i nawet kobiety o szczupłych, zgrabnych sylwetkach muszą się na tym etapie życia pogodzić z widoczną zmianą w wyglądzie zewnętrznym.

Większa podatność na choroby

Kobieta w okresie menopauzy jest bardziej podatna na różnego rodzaju schorzenia. Ponieważ śluzówki charakteryzują się teraz zwiększoną suchością, łatwiej jest dopuścić do zakażenia dróg moczowych. Kobiety w trakcie przekwitania są także bardziej narażone na choroby układu krążenia i w większym niż dotychczas stopniu zagraża im osteoporoza – tkanki kostnej nie chroni już estragon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone