Uczucie głodu – sposoby na jego zwalczanie
RedakcjaMarzysz o sylwetce modelki, chcesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów i czuć się dobrze we własnym ciele, lecz ciągły uczucie głodu nie pozwala Ci konsekwentnie dążyć do wybranych celów? Droga po zgrabną sylwetkę nie jest prosta: odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to podstawa, a kropkę nad i postawi samodyscyplina, która z odpowiednią wiedzą pomoże Ci osiągnąć sukces i stracić nadprogramowe kilogramy. Nie da się ukryć, dieta cud nie istnieje, a głód cały czas daje o sobie znać – przynajmniej na początku drogi po nowe ja! Na samym starcie warto poznać znaczenie słowa głód i apetyt, które dość często są ze sobą mylone, a następnie zapoznać się ze sposobami, które pozwolą zwalczyć uciążliwe uczucie głodu – czas start!
Głód czy apetyt?
Na samym wstępie drogi po lepszą figurę, warto wiedzieć, że głód, a apetyt to zupełnie inny orzech do zgryzienia! Głód ma niezwykle ważne zadanie – sygnalizuje zapotrzebowanie na składniki odżywcze takie jak: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, natomiast apetyt… to jedynie nasza głowa, które często odzywa się w momencie stłamszenia emocjonalnego, kto z nas nie „zajada” podczas nerwów nie słyszy w głowie cichego szeptu: „musisz coś zjeść, może ulubiona czekolada, albo żelki malinowe?” Apetyt to nic innego jak zachcianka, jedynie sprzeczny sygnał wysyłany przez mózg, który nie wiąże się z fizjologicznymi mechanizmami czy zapotrzebowaniem na dane składniki. To właśnie nasze „dojadanie” pomiędzy pełnymi posiłkami powoduje, że tkanka tłuszczowa wzrasta – organizm nie wykazuje zapotrzebowania i magazynuje na tak zwane „gorsze czasy”. Wbrew pozorom rozróżnienie apetytu i głodu nie jest proste, co da się zauważyć po liczbie osób borykających się z nadwagą i otyłością – oczywiście nie każdy przypadek jest wywołany wzmożonym apetytem i brakiem aktywności – choroby również mają na to ogromny wpływ.
Pytanie zasadnicze: jak odróżnić głód od apetytu?
Istnieje kilka złotych rad, które ułatwią rozróżnienie głodu i apetytu – dzięki temu pozbycie się nadprogramowych kilogramów będzie prostsze, a wymarzona sylwetka będzie na wyciągnięcie ręki, oczywiście przy zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej – to podstawa! Uczucie głodu pojawia się około 2-3 godziny po zjedzonym posiłku, co jest ważne: nie pojawia się nagle, lecz stopniowo wzrasta! Bardzo często towarzyszą mu objawy fizyczne, które ułatwią rozpoznanie głodu: burczenie w brzuchu, rozdrażnienie, kolokwialnie mówiąc spadek sił oraz ból głowy – objawy ustępują po zjedzeniu posiłku. Natomiast apetyt – pojawia się nagle, bez względu na to czy zjadłeś 10 minut temu, a najczęściej dotyczy produktów, które zdecydowanie trafiają w Twoje kubki smakowe – dla każdego coś dobrego, w zależności od tego co lubisz!
Kto z nas nie poczuł „cieknącej ślinki” podczas rozmowy o jedzeniu albo podczas oglądania książki kucharskiej? Dokładnie tak – to właśnie nasz mózg wysyła nam sprzeczną informację pomimo, że nie jesteśmy głodni, a myślimy jedynie o zaspokojeniu swoich gastronomicznych potrzeb. Osoby z zaburzeniami nastroju i depresją bardzo często próbują zjeść nerwy sięgając co chwilę po ulubione przysmaki, a mimo poczucia sytości chcą więcej i więcej… Teraz ręka w górę, kto z nas nie zahamował się przed rarytaskami mimo, że nie odczuwał głodu, a następnie czuł się przejedzony?
Naturalne sposoby na zwalczanie uczucia głodu
Głodówka nie jest drogą do sukcesu po zdrową i piękną sylwetkę – w momencie pojawiającej się ochoty na przekąskę sięgnij po zdrowy zamiennik, który sprawi, że poczujesz się syty i nie zdecydujesz się na kawałek ulubionej czekoladki. Po pierwsze: woda – jej niedobory mogą wywoływać uczucie głodu, więc zawsze miej koło siebie butelkę wody. Po drugie: warzywa na przekąskę – paski marchewki, ogórka czy rzodkiewka – niska zawartość kalorii, a duża ilość błonnika spowoduje, że poczujesz się syty! Po trzecie: owoce – posiadają więcej kalorii niż warzywa, ale w momencie chęci na słodkości dostarczą do organizmu cukry i witaminy! Po czwarte: nie nudź się – podczas błogiego leniuchowania skup się na czymś aby Twoje myśli nie odbiegały to zjedzenia czegoś co stanie na drodze Twojej drogi po zgrabną sylwetkę – przeczytaj książkę, zadzwoń do przyjaciółki lub.. wybierz się na spacer, jak najbardziej wskazany!
Farmakologiczne sposoby na zahamowanie głodu
Jeżeli uczucie głodu wciąż nie daje Ci spokoju, a wprowadzone zmiany nie przynoszą rezultatów skorzystaj z produktów, które dostępne są w aptekach i pomogą Ci kontrolować to ile jesz! Lista produktów jest niezwykle długa, więc dziś skupimy się jedynie na preparatach, które dzięki unikalnemu połączeniu składników z dodatkiem chromu ułatwią drogę po wymarzoną sylwetkę: Allnutrition Piperine + Chrom, Olimp Apecontrol, Zuccarin lub Chitosan + Chrom. Drogę po smukłą sylwetkę ułatwi wizyta u dietetyka, który zaleci dostosowaną do Twoich potrzeb dietę i wskaże preparaty, które będą kluczem do sukcesu!
Dodaj komentarz