Na co zwrócić uwagę wybierając toster?
RedakcjaCiepłe kanapki na śniadanie to zwyczaj, który przywędrował do nas z USA i bardzo szybko zyskał liczne grono zwolenników. Stąd coraz częściej pojawia się pytanie o parametry idealnego tostera. Wybór nie jest szczególnie trudny, pod warunkiem, że wiemy, na co zwrócić uwagę.
Na blacie czy w szafce?
Jeśli toster będzie używany raz na jakiś czas, zapewne znajdziemy mu miejsce w szafce. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na jego rozmiary i wagę – musi się w tej szafce swobodnie mieścić, a wyjmowanie go nie może przypominać podnoszenia ciężarów. Przy codziennym korzystaniu lepiej jest, jeśli sprzęt stoi na stałe na blacie. W tej sytuacji trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednio długi kabel (musi swobodnie sięgać do gniazdka) i czy miejsce, które mu wybraliśmy, jest bezpieczne. Podczas opiekania pieczywa toster nagrzewa się nie tylko w środku, ale także na zewnątrz. Dlatego nie powinien dotykać innych urządzeń kuchennych, powinien stać w bezpiecznej odległości od ściany i na pewno nie sąsiadować z lodówką, obok której z reguły nie stawia się niczego gorącego. Zielone światło dla stania obok lodówki mają tostery z nienagrzewającą się obudową.
Nie wszystkim smakuje to samo
Dobry toster powinien mieć możliwość regulacji czasu i mocy opiekania chleba. Są osoby, które preferują mocno spieczony, chrupiący i gorący tost, inne wolą lekko ciepły, delikatnie opieczony i miękki. Możliwość sterowania temperaturą opiekania to dobre rozwiązanie zwłaszcza w dużych rodzinach, gdzie każdy ma inne upodobania kulinarne. Można wybrać urządzenie z płynną regulacją stopnia zrumienienia lub z regulacją skokową. Są też tostery z regulacją czasu opiekania.
Kto będzie korzystał z tostera
Poranek to taka pora dnia, gdy wszystkim się spieszy. Jeśli każdy z domowników ma chęć zjeść rano ciepłe tosty, trzeba zakupić taki sprzęt, który przygotuje je szybko. Warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, im większa – tym szybsze tempo opiekania. W sprzedaży są też tostery mogące opiekać jednorazowo więcej niż dwie kromki chleba. Jednak zajmują one więcej miejsca na blacie i są sporo droższe.
Funkcja automatycznego unoszenia opieczonych kromek pozwala na łatwe przełożenie ich na talerz. Potem wystarczy położyć na wierzchu ulubione dodatki i tost gotowy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Dobry toster ma wbudowany timer, dzięki temu wyłącza się samoczynnie po opieczeniu chleba. Antypoślizgowe nóżki to gwarancja, że będzie stał w miejscu, nawet jeśli go przez przypadek potrącimy. Ponadto warto pamiętać o trzymaniu włączonego urządzenia z dala od wody. Niektóre tostery mają wbudowany przycisk przerwania opiekania. Przydaje się nie tylko wtedy, gdy uznamy, że kromki chleba wyglądają na upieczone, ale też w momencie, w którym np. poczujemy dym. W takim wypadku urządzenie trzeba natychmiast odłączyć od prądu.
Funkcje dodatkowe
Chociaż tostery zostały stworzone po to, by opiekać chleb (najlepszy do tosterów jest pszenny chleb tostowy), można je wykorzystywać także do innych celów. Dzięki specjalnej przystawce możliwe jest podgrzanie bułek i rogalików. To funkcja przydatna szczególnie dla osób, które nie wyobrażają sobie śniadania bez ciepłej, chrupiącej bułki, jednak poranna wizyta w piekarni nie jest sensem ich życia. Dzięki specjalnym wkładkom możliwe jest opiekanie tostów we wzory – rodzice wiedzą, że to dobry sposób na niejadków. Są tostery, które mają możliwość rozmrażania.
Wybierając toster, warto postawić na taki, który ma w zestawie tackę na okruchy.
Dodaj komentarz