Zioła na depresję oraz stany lękowe

Według statystyk problemy z depresją dotyczą około 350 milionów ludzi na całym świecie, bez względu na wiek! Liczby mówią same za siebie – stany lękowe to choroba cywilizacyjna, która znalazła się na czwartym miejscu najczęściej spotykanych dolegliwości. Przypadłość charakteryzuje się obniżonym nastrojem, problemami ze snem i koncentracją, rozbiciem emocjonalnym, a nawet brakiem chęci do życia – przedstawione objawy mogą ciągnąć się latami i sprawiać, że życie zamieni się w okres wegetacji.

Biorąc pod uwagę skalę dolegliwości i coraz większą liczbę osób dotkniętych depresją, koniecznym jest skonsultowanie problemu ze specjalistami, których zadaniem będzie nadanie życiu kolorów! Leczenie stanów lękowych nie należy do najprostszych – może trwać nawet kilka lat, a leki syntetyczne, które pomagają w przypadłościach depresyjnych charakteryzują się silnymi skutkami ubocznymi. Wykwalifikowani specjaliści coraz częściej korzystają z dostępnych metod naturalnych: psychoterapii, fototerapii oraz coraz szerszej oferty leków ziołowych wykazujących właściwości przeciwdepresyjne!

depresja

Jak działają ziołowe antydepresanty?

Nie da się ukryć, że leki ziołowe, które są pomocne w leczeniu depresji, jak i stanów lękowych wywołują mniej skutków ubocznych niż antydepresanty w postaci leków syntetycznych: nie ograniczają zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie wywołują skoków masy ciała, nie powodują senności w ciągu dnia, a dodatkowo nie wchodzą w interakcję z alkoholem (oczywiście wszystko z umiarem i w granicach rozsądku!). Leki ziołowe zalecane są w łagodnych przypadkach – w ciężkich stanach depresji mogą okazać się nieskuteczne, choć mogą uzupełniać terapię!

Podczas leczenia produktami ziołowymi mechanizmy wyglądają podobnie jak w przypadku leczenia farmakologicznego. Substancje czynne zawarte w roślinnych wyciągach wpływają na regulację neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za nastrój. Efekty stosowania leków widoczne są po kilku tygodniach, a zakup preparatów możliwy jest bez przypisu lekarza – znajdują się one w aptekach oraz sklepach zielarskich. Ziołowe antydepresanty występują w kilku formach: wyciągi olejowe, susz ziołowy, herbatki fix oraz tabletki o statusie suplementu diety oraz leki, które wpływają łagodząco na depresję i stany lękowe.

Zioła na poprawę nastroju

Największą popularnością wśród ziołowych antydepresantów cieszy się dziurawiec, który spopularyzowany został przez Hipokratesa. Dziurawiec zwyczajny zawiera w składzie hiperycynę, która wpływa na poprawą nastroju (zwiększa stężenie serotoniny w mózgu). Wykazuje również właściwości łagodzące dolegliwości bólowe i skurczowe w obrębie układu pokarmowego – często spotykane w przypadku nerwicy żołądkowej! Specjaliści podkreślają, że największą skutecznością w walce z depresją cieszą się produkty w postaci olejowej lub nalewki np. Succus Hyperici (wyciąg alkoholowy z dziurawca) – warto pamiętać, że po zastosowaniu preparatów z dziurawcem nie można poddawać się nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ może doprowadzić to do fotouczulenia! Kolejnym ziołowym antydepresantem, który oddziałuje pozytywnie na samopoczucie jest korzeń żeń-szenis syberyjskiego– wpływa korzystnie na produkcję dopaminy i serotoniny, czego skutkiem jest złagodzenie wahań nastroju, zwiększenie koncentracji oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia (częsty objaw depresji). Preparatem ziołowym pomocnym w walce ze stanami depresyjnymi jest Depribon firmy Bonimed – połączenie ziela dziurawca wraz ze wspomnianym korzeniem żeń-szenia.

Ziołowe leki uspokajające

Depresja wiąże się ze stanami lękowymi, które można zniwelować lekami ziołowymi – oczywiście jeśli nie są to stany ciężkie wymagające leczenia farmakologicznego! Tutaj po raz kolejny warto poruszyć kwestię żeń-szenia, który zwiększa stężenie związków takich jak: dopamina i serotonina. Szeroki asortyment aptek oferuje korzeń szeń-szenia w kilku postaciach, dzięki czemu każdy pacjent znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb: korzeń sypki, herbaty np. Herbatka z żeń-szeniem firmy Herbapol Kraków lub żeń-szeń w kapsułce Herbaya Żeń-szeń syberyjski Adaptogen. Do ziół uspokajających warto dodać również bazylię, melisę, kozłek lekarski, szyszki chmielu oraz szafran, które często dostępne są w postaci tabletek czy kapsułek: Szafraceum, Saffrin, Tabletki Uspokajające firmy Labofarm. Uzupełnieniem terapii może być także włączenie herbat funkcyjnych o charakterze relasująco-tonizującym np.: Herbatka fix Nervinex Relax czy Herbatka fix Nervinex Odprężenie.

Z racji tego, iż preparaty ziołowe nie wywołują groźnych dla zdrowia i życia skutków ubocznych można zakupić je bez recepty, a lista ziołowych antydepresantów jest długa. Należy jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku przyniosą one wyczekiwane rezultaty – ciężki stany depresyjne wymagają specjalistycznego leczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*