Jak dobrać odpowiednią wysokość stołu zabiegowego dla pacjenta?
RedakcjaDobór odpowiedniego stołu zabiegowego jest bardzo ważny zarówno pod kątem komfortu pacjenta, jak i pracy medyków. Klucz w tym przypadku stanowi m.in. jego wysokość. Producenci sprzętu medycznego dopasowują swoje produkty nie tylko do aktualnych trendów, ale także potrzeb związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii. Dzięki nim można znacząco poprawić funkcjonalność także stołów zabiegowych oraz przystosować je do nawet najbardziej wygórowanych wymagań.
Wysokość stołu zabiegowego a komfort pacjentów oraz personelu medycznego
Stół zabiegowy musi zapewniać bezproblemowy dostęp pacjentom o różnym wzroście. Siadanie oraz zsiadanie z niego nie powinno być kłopotliwe. Stół musi także umożliwiać zachowanie naturalnej pozycji ciała, co jest szczególnie ważne podczas dłuższych zabiegów. Pacjent powinien mieć możliwość wygodnego ułożenia się na stole, co zmniejszy także napięcie mięśni.
Optymalna wysokość blatu stołu zabiegowego zapewnia personelowi medycznemu komfort pracy. Mogą wykonywać swoje zadania bez nadmiernego obciążania kręgosłupa. Niewłaściwa postawa, a przede wszystkim nadmierne garbienie prowadzi do problemów z plecami, szyją oraz ramionami. Dopasowanie wysokości stołu zabiegowego do potrzeb personelu medycznego ma także ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa. Wiele procedur wymaga precyzji, a odpowiednia postawa ułatwia kontrolowanie tego, co dzieje się na stole.
Nowoczesne stoły zabiegowe i ich wysokość
Najczęściej standardowe stoły zabiegowe mają od 70 do 90 cm wysokości. Obecnie jednak w placówkach medycznych stosuje się nowoczesne meble z możliwością ich regulacji. Szczególnie dobrze sprawdzają się te wyposażone w system elektryczny. Są wygodne w użytkowaniu, z łatwością można także dopasować ich wysokość do konkretnych potrzeb pacjentów oraz personelu medycznego. Mają one wszechstronne zastosowanie, gdyż doskonale sprawdzają się do:
- zabiegów rehabilitacyjnych,
- masażu,
- badań lekarskich,
- procedur medycznych.
Możliwość wygodnej regulacji sprawia, że świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. W zależności od modelu sterowanie odbywa się za pomocą pilota ręcznego lub nożnego. To drugie rozwiązanie jest szczególnie wygodne podczas wykonywania zabiegów medycznych, gdyż pozwala kontrolować wysokość blatu bez użycia rąk. Dzięki temu nie trzeba ich ponownie dezynfekować, a po wybraniu odpowiedniego parametru wrócić do kontynuowania pracy. Z punktu widzenia medyka ma to kluczowe znaczenie dla komfortu oraz bezpieczeństwa pacjentów.
Dlaczego warto postawić na stoły zabiegowe z elektryczną regulacją wysokości?
Nowoczesne stoły elektryczne pozwalają na regulowanie wysokości nie tylko całego blatu, ale także poszczególnych jego części. Pozwala to pacjentowi na zajęcie optymalnej pozycji, a lekarzowi na dobry dostęp do konkretnych obszarów ciała. Najlepsze stoły zabiegowe powinny umożliwiać zmianę wysokości zagłówka, podparcia pleców oraz części przeznaczonej na nogi. Dzięki elektrycznej regulacji personel medyczny może szybko i bez wysiłku dopasować ułożenie pacjenta do rodzaju procedur medycznych, którym ma być poddany pacjent.
Poszukując niezawodnego wyposażenia placówek medycznych, warto postawić na stoły zabiegowe z możliwością pionizacji górnej części ciała. Dzięki nim można usadowić pacjenta w pozycji siedzącej oraz zapewnić mu odpowiednie podparcie kręgosłupa. Wysokiej jakości stoły zabiegowe powinny umożliwiać zmianę wysokości blatu w przedziale od około 50 cm do 90 cm. Warto także zwrócić uwagę na maksymalny udźwig. W niektórych miejscach sprawdza się kozetki przystosowane do większego obciążenia. Zapewniają one komfort oraz stabilizację pacjentów o różnej masie ciała.
Jak wybrać najlepszy stół zabiegowy?
Oprócz stołów z elektryczną regulacją, które są najbardziej zaawansowane technologiczne, wyróżnia się także modele sterowanie hydraulicznie oraz ręcznie. Jednak ze względu na ich ograniczoną funkcjonalność oraz niższy poziom komfortu są one coraz rzadziej wybierane. Wymagają bowiem większego zaangażowania personelu medycznego oraz utrudniają wybór idealnej wysokości blatu.
Nowoczesne stoły zabiegowe można także podzielić ze względu na liczbę sekcji, które podlegają regulacji. Wyróżnia się modele, które pozwalają na zmianę pozycji zagłówka oraz całego tułowia.
Dodaj komentarz