Zakażenie tężcem, objawy i leczenie

Tężec to rzadko spotykana w obecnych czasach choroba wywoływana przez beztlenowe pałeczki Clostridium tetani. Bakteria sama w sobie nie jest dla nas groźna, gdyż żyje w warunkach beztlenowych. Tworzy jednak spory – formę przetrwalnikowa doskonale rozwijającą się w temperaturze ludzkiego ciała.

Jak można się zarazić?

Tężcem można się zarazić poprzez :

  1. kontakt uszkodzonej skóry z zanieczyszczoną ziemią, obornikiem 
  2. ugrzienie przez zwierzę, kontakt z odchodami
  3. owrzodzenie troficzne, długo niegojące się rany, tkanki martwicze w ranie

Objawy zakażenia tężcem

Objawy pojawiają się zazwyczaj po 1-2 tygodniach od momentu zakażenia.

W większości przypadków w pierwszej kolejności pojawia się problem z utrudnionym otwieraniem ust i trudnościami w przełykaniu. Kolejnymi objawami są; bóle brzucha, gorączka, sztywność karku. Objawem świadczącym o tym, że choroba jest już bardzo zaawansowana może być wygięcie się ciała w łuk i porażenie mięśni oddechowych, uniemożliwiających oddychanie, tachykardia i nadciśnienie.

Jak się leczy chorobę tężcową?

Leczenie zakażenia tężca  musi być prowadzone w szpitalu. Jest to konieczne ze względu na silne porażenie mięśni oddechowych. Chory musi być nawet podłączony przez jakiś czas do respiratora.

Dodatkowo pojawia się nadpobudliwość układu nerwowego, tachykardia, nadciśnienie. Chorzy wymagają więc podawania różnych leków, w tym również przeciwbólowych i antytoksyny. Antytoksyna eliminując toksynę z krwi pozwala na skrócenie czasu trwanie objawów. Należy również przeprowadzić leczenie zakażonej rany, dlatego też konieczna jest antybiotykoterapia.

Podsumowując warto  zwrócić uwagę na to, że pomimo intensywnego i niebezpiecznego przebiegu zakażenia, tężec dość rzadko występuje w dzisiejszych czasach.  Na pewno wynika to z obowiązkowych, przeprowadzanych już w wieku niemowlęcym szczepień. Aby uzyskać wystarczającą odporność powinno się jednak powtarzać szczepienie dawką przypominającą co 10 lat.

Pamiętać powinniśmy również o dokładnym oczyszczenie każdej rany na skórze, szczególnie jeśli miała kontakt z ziemią, brudnym piaskiem. Rany, które nie chcą się szybko zagoić , ropieją i są zaczerwienione  powinny być okazane lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*