Uwaga na kleszcze!

Kiedy byłam małym dzieckiem często chodziłam z rodzicami do lasu na jagody i grzyby. Na każde wyjście niezmiernie się cieszyłam. Teraz, gdy tak wiele mówi się o kleszczach, na prawdę boje się nawet wejść do lasu, nie mówiąc o posyłaniu tam dziecka. Czy moje obawy są słuszne…?

Myślę, że tak. Przekonajmy się jednak jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą spotkanie z kleszczem.

Kleszcze bytują w glebie, na trawie i krzewach do 70cm wysokości. Możemy zetknąć się z nimi szczególnie w lesie, na łące, ale również w parku i w ogrodzie. Podczas ukłucia kleszcza (często nie odczuwalnego) do naszego krwioobiegu dostaje się zawarty w jego ślinie wirus, który odpowiedzialny jest za rozwój Kleszczowego Zapalenia Mózgu KZM.

Rozwój choroby pzrzebiega następująco:

  1. Po 2-28 dniach od ugryzienia pojawia się gorączka, której towarzyszą standardowe objawy grypopdobne. Objawy ustają.
  2. Po kolejnych 2-8 dniach znowu wraca gorączka, zazwyczaj powyżej 39 stopni Celcjusza.
  3. Często odczuwa się: bóle głowy, nudności, sztywność karku, zaburzenia równowagi, drgawki, niedowład, porażenia. W cięższych przypadkach zdarzają się utraty przytomności i śpiączka.

Chorobę najczęściej, najlepiej przechodzą dzieci, choć nie zawsze. Niestety nie ma możliwości leczenia przeciwwirusowego KZM. Można stosować tylko leczenie polegające na zmniejszeniu objawów – przeciwzapalne, pzreciwgorączkowe, przeciwko obrzękowi mózgu, przeciwdrgawkowe.

 

Jak ustrzec się zachorowania na KZM ?

-jeżeli to możliwe ograniczmy przebywanie w lesie czy też zarośniętych trawą terenach.

-stosujmy substancje odstraszające kleszcze

-zakładajmy ubrania z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami, zakładajmy czapkę i skarpetki
 

Wymienione powyżej zasady niejednkrotnie ciężko jest wcielić w życie. Dlatego też może warto pomyśleć o szczepieniu ochronnym – jedynym sktutecznym sposobie zapobiegającym KZM.

 


Kiedy sią zaszczepić

W Polsce w sprzedaży znajduje się szczepionka firmy Baxter FSME-IMMUN. Istnieje szczepionka dla dzieci od 1-15 roku życia z dopiskiem JUNIOR oraz przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia. Szczepionki są pełnopłatne. Szczepienie najlepiej rozpocząć zimą lub wczesną wiosną. Szczepienie podstawowe polega na przyjęciu trzech dawek.

I dawka: dowolny dzień w okresie ziomowym lub wczesną wiosną

II dawka: 1-3 miesiące po I-ej dawce

III dawka: 5-12 miesięcy po II-ej dawce

Dawki przypominające zaleca się przyjąć: pierwszą po 3 latach od III-ej dawki. Kolejne co 5 lat (u osób powyżej 60 lat co 3 lata).

Po pierwszych dwóch dawkach nabywa się odporność w stopniu 88-96%, a po trzeciej 96-100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*