Uraz kolana – jak zapobiegać i jak leczyć?

Staw kolanowy to jeden z najbardziej skomplikowanych układów w naszym organizmie. Każdy uznaje go za coś oczywistego i nie docenia, dopóki… No właśnie, dopóki nie dojdzie do urazu. Wtedy okazuje się, że ból w tym miejscu oraz ograniczenie ruchowe są wyjątkowo uciążliwe. Niezależnie od naszego wieku, kondycji czy rodzaju uprawianego sportu, może dojść do urazu kolana.W naszym kraju z łatwością znajdziemy odpowiednią pomoc. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych krokach, a uraz kolana wyleczymy szybciej niż nam się wydaje.

Przede wszystkim – diagnoza

Jeśli doszło do jakiegoś wypadku i efektem jest uraz lub uszkodzenie struktur w stawie kolanowym, musimy zgłosić się do specjalisty. Dobry ortopeda postawi diagnozę, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu, takiego jak zdjęcie rentgenowskie czy inna metoda obrazowania (najczęściej rezonans magnetyczny lub rzadziej tomografia komputerowa). Dopiero po obejrzeniu naszego stawu, lekarz będzie w stanie określić jak rozległy jest uraz kolana i jakiego leczenia wymaga. 

Leczenie – operacyjne, czy nie?

Niestety nie zawsze diagnoza będzie optymistyczna. Nie każdy uraz kolana da się wyleczyć środkami farmakologicznymi czy rehabilitacją. Niekiedy zajdzie konieczność leczenia operacyjnego. Brzmi strasznie? Oczywiście, nikt z nas nie pragnie wizyt w szpitalu. Ale mamy dobrą wiadomość – wiele uszkodzeń stawu kolanowego da się zoperować metodami małoinwazyjnymi. Zazwyczaj po takich zabiegach nie musimy spędzać tygodni w szpitalu. Musimy jednak pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń lekarza. Zależnie od zawodu jaki wykonujemy, możemy dostać dłuższe lub krótsze zwolnienie. To co najważniejsze, aby przywrócić pełną sprawność, to rehabilitacja. Dobry specjalista poprowadzi nas w taki sposób, abyśmy jak najszybciej powrócili do zdrowia. 

Kto jest najbardziej narażony na urazy kolana?

Uraz kolana może przytrafić się każdemu. Jednak niektórzy z nas mogą być w tzw. “grupie ryzyka”. Któż to taki? Przede wszystkim sportowcy. Tenisiści, piłkarze, siatkarze oraz biegacze – wszyscy ci, którzy uprawiają sporty, w których dochodzi do nagłego skrętu stawu kolanowego. Poza tym, powinny również uważać osoby starsze oraz zmagające się z otyłością. Niestety stawy, tak jak każda struktura w naszym organizmie, zużywają się. Dlatego musimy dbać o to, by ich zbytnio nie obciążać (stąd tak ważne jest dbanie o odpowiednią wagę ciała oraz o regularną aktywność fizyczną – bezpieczną i dostosowaną do naszych możliwości).  

Gdzie szukać pomocy, jeśli dojdzie do urazu?

Przede wszystkim – nie panikujmy. Uraz kolana to nie koniec świata. Jedyne, czego teraz potrzebujemy to profesjonalistów, którzy się nami zajmą. W sytuacjach stresowych warto mieć wokół siebie takich ludzi, którzy wiedzą co robią. Najlepiej też, aby cały proces był przeprowadzony sprawnie i jak najszybciej. Jeśli chcemy znaleźć kompleksową opiekę jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, polecamy sprawdzenie strony chirurgia-kolana.pl. Jest to portal, który pomoże nam wybrać ortopedę, fizjoterapeutę i podpowie jak załatwić wszystkie procedury oraz wyjaśni na czym polegają najpopularniejsze urazy kolana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*