Unikatowa metoda leczenia raka piersi wprost z Wrocławia

Projekt o akronimie NANOCARGO to innowacyjny pomysł mający na celu lepszą diagnostykę raka piersi i opracowanie nowej, bardziej efektywnej metody leczenia raka piersi. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej podjęli współpracę z młodymi uczonymi z Indii i razem pracują nad tym projektem badawczym.O projekcie NANOCARGO

Zespół naukowców z Polski i z Indii pracuje w ramach projektu NANOCARGO, który dotyczy unikatowej metody leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu nanomateriałów. Metoda ta ma pomóc przede wszystkim w leczeniu lekoopornych nowotworów, które dziś powodują, że lekarze nie mogą efektywnie leczyć pacjentów onkologicznych.

Przebieg projektu

Projekt NANOCARGO realizowany jest przez zespół kierowany przez dr inż. Joannę Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechnik Wrocławskiej, ale badania są finansowane z unijnego programu Horyzont 2020. Bierze w nich udział młody naukowiec pochodzący z Indii – dr Nanasaheb Thorat. Pierwsze 18 miesięcy projektu zaplanowano do realizacji w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej. Natomiast przez ostatnie 6 miesięcy naukowcy przeniosą się do Zurychu i będą pracować na tamtejszym uniwersytecie, w klinice weterynaryjnej Vetsuisse Faculty Zurich Hospital.

W finalnej fazie będą prowadzone testy in vivo, których celem będzie potwierdzenie skuteczności metody na chorych psach. Taki wybór nie jest przypadkowy, ponieważ pod względem biologicznym nowotwór piesi u kobiet jest najbardziej zbliżony do tych, które występują właśnie u psów.

O nowej metodzie terapeutyczno-diagnostycznej

Opisywana w projekcie metoda ma leczyć i diagnozować raka piersi przy zastosowaniu wielofunkcyjnych nanomateriałów. Jest ona zaliczana do nowatorskich metod terapeutycznych połączonych z jednoczesną diagnostyką, czyli do grupy metod teranostyki.

Kluczowym elementem metody opisywanej i testowanej w projekcie NANOCARGO są wielofunkcyjne, kompozytowe nanonośniki, złożone z bardzo małych elementów. Dla porównania wirusy mają rozmiar około 100 nanometrów, a naukowcy z Wrocławia do swoich badań chcą wykorzystać mniejsze cząsteczki. Pod wpływem oddziaływania pola magnetycznego oraz stymulacji optycznej będą one niszczyć komórki nowotworowe. Z założenia nanonośniki mają trafiać bezpośrednio w obręb nowotworu, dzięki dodaniu do nich aptamerów, czyli wyspecjalizowanych biologicznych detektorów. Nanomateriał w takiej postaci precyzyjnie zidentyfikuje i dotrze do komórek nowotworowych. Wraz z nim dostarczony będzie lek trafiający do nowotworu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*