Tomografia komputerowa czy RTG – jakie badania dla diagnostyki pulmonologicznej?

Choroby układu oddechowego są poważnym zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dlatego zawsze, gdy pojawiają się jakieś dolegliwości w tym zakresie, konieczne jest wykonanie określonych badań. Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka?

Badania radiologiczne

Poza wywiadem i ogólnym badaniem fizykalnym, najczęściej zlecanym badaniem w diagnostyce pulmonologicznej jest klasyczne zdjęcie radiologiczne płuc. To w wielu przypadkach wystarczy, by prawidłowo rozpoznać chorobę pacjenta, ważne jest jednak, by zdjęcie RTG wykonać możliwie najszybciej, tuż po stwierdzeniu niepokojących objawów. Rutynowo zlecane jest zdjęcie RTG w projekcji tylno-przedniej, gdy jednak takie zdjęcie nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości, wykonywane jest jeszcze dodatkowo zdjęcie boczne/profilowe płuc, na którym dokładniej widać zmiany chorobowe w płucach.

Rentgen klatki piersiowej jest także wykorzystywany jako badanie kontrolne, np. w ramach okresowych badań pracowniczych. Osoby palące papierosy powinny zgłaszać się na RTG płuc każdego roku.

Kiedy wykonujemy RTG płuc?

Na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej dokładnie widać całe płuca i drogi oddechowe, a także serce, dzięki czemu RTG umożliwia rozpoznanie niemal wszystkich chorób dotykających układ oddechowy. Co prawda tomografia komputerowa, jako metoda znacznie nowocześniejsza, może dać dokładniejszy obraz, ale przy prawidłowej interpretacji zdjęcia płuc postawienie właściwej diagnozy jest jak najbardziej możliwe. RTG jest przy tym znacznie tańsze od tomografii, dlatego zaczyna się właśnie od niego.

RTG jest badaniem standardowym przy zapaleniu płuc – pokazuje stopień zaawansowania choroby oraz informuje o powikłaniach, takich jak wysięk w jamie opłucnej czy ropień płuca, można też dzięki zdjęciu ocenić, jakie bakterie wywołały stan zapalny. RTG wykonuje się również przy podejrzeniu rozedmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która najczęściej dotyka palaczy. RTG jest też obowiązkowe w ramach diagnostyki w kierunku zmian nowotworowych oraz zmian śródmiąższowych.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, a choć wiąże się z ekspozycją na promieniowanie X, to nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, aczkolwiek kobiety w ciąży nie powinny się jemu poddawać.

Tomografia komputerowa

RTG klatki piersiowej jest niezwykle pomocne w diagnostyce pulmonologicznej, niemniej jednak czasami klasyczne zdjęcie nie wystarczy. RTG nie pokazuje drobnych zmian nowotworowych, nie widać też na zdjęciu zatorów w naczyniach płucnych, dlatego przy podejrzeniu takich schorzeń powinno się przeprowadzić bardziej szczegółową tomografię. Badanie to jest też zlecane w przypadkach, gdy na podstawie zdjęcia nie da się postawić jednoznacznej diagnozy.

Tomografii nie powinno się wykonywać zbyt często, ponieważ w jej trakcie pacjent poddawany jest wielokrotnie silniejszemu promieniowaniu niż podczas RTG. Zagrożeniem może być także wstrzykiwany przy badaniu środek cieniujący, który u części pacjentów wywołuje nudności, pokrzywkę, gorączkę, zawroty głowy, zaburzenia ciśnienia tętniczego. Badanie bez środka cieniującego nie powoduje skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*