Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje i różnice

Tabletki antykoncepcyjne uważane za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Uwalniają one w krwiobiegu hormony hamujące owulację oraz zmieniają konsystencję śluzu znajdującego się w szyjce macicy – nie przepuszcza on plemników, dzięki czemu nie dochodzi do nieplanowanego zapłodnienia. Na rynku farmaceutycznym występuje kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które zalecane są dla kobiet w różnym wieku. W doborze odpowiedniego preparatu pomoże Ci lekarz ginekolog.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Obecnie na rynku farmaceutycznym tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe oraz tabletki dwuskładnikowe. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe nazywane są również ”minipigułkami”. Zawierają one jeden rodzaj hormonu żeńskiego tj. syntetyczny progesteron. Substancją czynną, znajdującą się w danych preparatach może być również: dezogestrel, lewonoregesterel i noretysteron. Tabletki jednoskładnikowe zmieniają właściwości śluzu w szyjce macicy, co utrudnia asymilowanie się plemników. Dodatkowo wpływają one hamująco na proces owulacji i grubość endometrium (śluzówki macicy).

tabletki antykoncepcyjne

Minipigułki zalecane są kobietom młodym, karmiącym piersią oraz pacjentkom, które nie mogą przyjmować pigułek z estrogenem (tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe). Tabletki jednoskładnikowe zalecane są również w przypadku nałogowych palaczek oraz kobietom zbliżającym się do okresu menopauzy. Minipigułki sprzedawane są w opakowaniach liczących 28 tabletek – dla odpowiedniej skuteczności zaleca się stosowanie ich codziennie o tej same porze, wszelkie opóźnienia mogą zmniejszyć ich działanie.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe wydawane są wyłącznie z przypisu lekarza – zalicza się do nich między innymi: Azalia, Cerazette, Limetic, Symonette.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe składają się z dwóch rodzajów hormonów: estrogen i gestagen. Preparaty antykoncepcyjne bazujące na dwóch składnikach dzielą się na kilka grup:

  • tabletki jednofazowe – każda tabletka zawierają identyczną dawkę hormonów
  • tabletki dwufazowe – pierwsza porcja tabletek zawiera w składzie jedynie estrogen, po czym następna część to tabletki z estrogenem i gestagenem
  • tabletki trójfazowe – zawierają trzy różne dawki hormonów

Połączenie dwóch rodzajów hormonów hamuje owulację, zagęszcza śluz występujący w szyjce macicy oraz wywołuje zmiany w budowie błony śluzowej, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w komórce jajowej. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe nie są zalecane dla kobiet: z chorobą zakrzepowo-zatorową, z chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami krzepliwości krwi, z chorobami wątroby oraz z niezdiagnozowanymi krwawieniami z pochwy.

Dodatkowymi czynnikami dyskwalifikującymi do stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych są między innymi: migrenowe bóle głowy, cukrzyca, nadciśnienie, toczeń rumieniowaty czy planowany zabieg chirurgiczny. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe przyjmuje się przed 21 dni o stałej porze dnia (już 4-godzinne opóźnienie może przyczynić się do zmniejszenia ich skuteczności). Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, po czym w ósmym dniu rozpocząć nowe opakowanie leku – nawet podczas występującego krwawienia. Najpopularniejsza antykoncepcja dwuskładmikowa na polskim rynku to między innymi: Diane, Novynette, Yasminelle, Qlaira oraz Mercilon – wszystkie wydawane są na receptę!

Zarówno tabletki jednoskładnikowe, jak i tabletki dwuskładnikowe charakteryzują się takim samym mechanizmem działania. Różnica pomiędzy preparatami to ich skład, jak i sposób przyjmowania – nie bez przyczyny tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch rodzajach. Przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz niezbędne badania, które oceniają stan zdrowia pacjentki i wykluczają ewentualne przeciwwskazania do stosowania.

Autor: Patrycja Trendel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*