Tabletka „dzień po” – czy możemy kupić bez recepty?
RedakcjaKtóż z nas nie słyszał o tabletce „dzień po”? Chyba każdy, a w szczególności osoby uprawiające seks. Tabletka „dzień po” zwana antykoncepcją awaryjną, stosowana jest po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub gdy zawiodła używana antykoncepcja. Wbrew rozprzestrzenionej opinii, iż jest to tabletka wczesnoporonna – działanie jej polega na uniemożliwieniu połączenia się w drogach rodnych kobiety komórek rozrodczych żeńskich z męskimi lub utrudnieniu zagnieżdżenia się w macicy zarodka.
Czasami zdarzają się takie sytuacje, kiedy to para pod wpływem emocji, zapomni się zabezpieczyć lub w trakcie stosunku pęknie im prezerwatywa. A co jeśli do współżycia dojdzie bez zgody kobiety? Co wtedy zrobić? Otóż wówczas jedynym rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, a dokładnie zażycie tabletki „dzień po”.
Tabletka dzień po w aptece
W ofercie aptek możemy znaleźć dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Każda z nich działa w nieco inny sposób, gdyż zawiera inną substancję aktywną.

W ramach awaryjnej antykoncepcji możemy zastosować tabletkę Escapelle, której substancją aktywną jest levonorgestrel – syntetyczny progesteron. W momencie, gdy lek zostanie zażyty przed jajeczkowaniem, następuje zahamowanie owulacji. W takiej sytuacji u kobiety nie dochodzi do wytworzenia się sprzyjających warunków zapłodnienia nawet w przypadku, gdy w drogach rodnych występują żywe plemniki. Nie dochodzi wówczas do wspomnianej owulacji oraz uwolnienia się komórki jajowej, a w konsekwencji nie dochodzi do inseminacji. Ponadto zawarty w leku progesteron doprowadza do zmian w błonie śluzowej macicy, utrudniając zagnieżdżenie się w niej zarodka. Jak już wspomniano wyżej, lek ten nie ma działania wczesnoporonnego, w związku z czym w sytuacji, gdy już dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, nie dojdzie do poronienia, a wręcz przeciwnie progesteron zadziała podtrzymująco na ciążę. Według informacji podanej przez producenta użycie tej tabletki w 84% zapobiega ciąży. Escapelle należy zażyć w ciągu 72 godzin (3 dni) od odbycia stosunku płciowego, jednak jeżeli zażyje się tabletkę w ciągu pierwszych 12 godzin od współżycia, skuteczność jej jest wyższa. A co z działaniami niepożądanymi? Czy jakieś mogą wystąpić? Oczywiście, że tak, z resztą, jak przy każdym leku. Przyjmując tabletkę, musimy liczyć się z możliwością wystąpienia nudności i wymiotów, bólów lub zawrotów głowy, tkliwością piersi, a także krwawieniem lub plamieniem.
Drugą tabletką, którą możemy użyć jest ellaOne, jej substancją czynną jest octan ulipsrystalu. Jego główne działanie opiera się na opóźnieniu lub zahamowaniu owulacji. W następstwie tego prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy jest niemożliwe. W przeciwieństwie do konkurencyjnej tabletki należy ją przyjąć w ciągu 120 godzin (5 dni) od współżycia. Oczywiście tak jak w przypadku Escapelle im szybciej ją przyjmiemy, tym szanse na nieplanowaną ciążę maleją. Podobnie jak w przypadku poprzednika ellaOne nie powoduje poronienia. Co więcej, lek ten również może wywoływać działania niepożądane takie same jak przy zastosowaniu Escapelle, czyli bolesne krwawienia, mdłości i wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, bóle piersi oraz zmiany nastroju.
Jak zażywać tabletkę dzień po
Każdy z wyżej wymienionych specyfików może zostać zażyty niezależnie od posiłku. W przypadku, gdy w przeciągu ok. 3 godzin od jej przyjęcia wystąpią wymioty, wówczas dawkę należy przyjąć ponownie.
Zapewne grono osób, którym przytrafiła się taka sytuacja w życiu, zadawała sobie pytanie, czy lek ten można zakupić bez recepty. Otóż w obecnej chwili nie ma takiej możliwości. Oba leki dostępne w Polsce są wyłącznie z przepisu lekarza. Może ją wypisać zarówno ginekolog, jak i lekarz rodzinny. Jeszcze do niedawna, a mianowicie do 22 lipca 2017 roku tabletkę ellaOne osoby powyżej 15 roku życia bez problemu mogły ją zakupić bez recepty. Jednak z wejściem 23.07.2017 w życie ustawy zabraniającej sprzedaży hormonalnych leków antykoncepcyjnych sprzedaż ta została ograniczona, w związku z czym do zakupu jej wymagana jest również recepta tak jak w przypadku Escapelle.
Dodaj komentarz