Sposoby na problematyczne zaparcia
RedakcjaZaparcia mogą się zdarzyć każdemu, małym dzieciom i dorosłym, zdrowym i chorym osobom. Niejednokrotnie mówimy, że nie mamy problemów z zaparciami, aż tu nagle na przykład podczas podróży, na wakacjach zaparcie jednak się pojawia.
Co jest przyczyną takiego stanu? Czynników jest bardzo wiele, bowiem na prawidłową konsystencję stolca i prawidłowy rytm jego wydalania składa się: ilość przyjmownych płynów, jakość i rodzaj jedzenia, sprawność mięśni biorących udział w wypróżnianiu, przyjmowane leki, choroby, flora bakteryjna. Nie leczone zaparcia mogą doprowadzić do powstania żylaków i szczelin odbytu (hemoroidów), uchyłków jelita grubego czy nawet do nowotworów jelita grubego (co jest jednak sporną wśród lekarzy).
Uchyłki jelita pojawiają się w piątej i w szóstej dekadzie życia i najczęściej przebiegają bezobjawowo. Mają one postać małej przepukliny w ścianie jelita. Przyczyną ich powstania jest duże zaangażowanie mięśni przy wydalaniu reztek pokarmowych o małej objętości. Czasami takie niepozorne uchyłki prowadzą do zapalenia otrzewnej lub mikroperforacji ścian jelita.
Osoby borykające się z zaparciami często cierpią również z powodu hemoroidów, które często są ich następstwem. Hemoroidy to żylaki odbytu, które powstają na skutek wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych, podczas wydalania twardych, zbitych grud kału.
Sposoby na zaparcia
W celu pozbycia się zaparć można doraźnie przyjmować tabletki przeczyszczające, które jednorazowo spowodują wydalenie zalegających mas kałowych. Zastosować można zioła do zaparzania typu Liść senesu, Kora kruszyny, Normosan. W aptece kupić moża bez recepty również wiele tabletek przeczyszczających takich jak: Xenna Extra, Senefol, Radex, Tabulette laxantie, Alax, Bisacodyl, czopków doodbytniczych na przykład Laxol lub proszek do sporządzania roztworu doustnego: Magnezu siarczan siedmiowodny. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie na dłuższą metę.
To, że mamy problem z zaparciami bardzo często ma jednak związek z odżywianiem. Należałoby więc pić dużo wody (około 2 litrów dziennie), ograniczyć słodycze oraz czekoladę (kakao), jeść mniej nabiału i białego pieczywa, a więcej warzyw i owoców (za wyjątkiem jagód). Pomocniczo można przyjmować płyn o nazwie Duphalac lub Lactulosum, który ma za zadanie rozmiękczyć masy kałowe, aby ułatwić ich wydalenie. Do naszej diety warto byłoby wprowadzić błonnik, który reguluje pracę jelit i poprawia ich motorykę. Jeżeli odpowiednia dieta oraz doraźnie przyjmowane leki przeczyszczające nie pomagają należy zgłosić się do lekarza, który przepiszę leki na receptę lub skieruje na badania (najczęściej kolonoskopię), w celu ustalenia przyczyny zaparć.
Dodaj komentarz