Skuteczne sposoby na komary i kleszcze

Komary, kleszcze oraz meszki potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie wieczory, a nawet spędzić sen z powiek bzyczeniem za uchem. Rok 2019 został okrzyknięty rokiem plagi komarów i kleszczy – raz ciepło, a nawet gorąco, za chwilę chłodne dni przeplatane deszczem i burzami – ulubione warunki naszej zmory. Bzyczący nieprzyjaciele z powodu deszczowego lata zasiedlają się w lasach i parkach, ale nie da się przed nimi uchronić również w miastach – krwiopijcy czają się na każdym kroku, pozostawiając na naszym ciele uporczywe, swędzące bąble. Poznajmy sposoby na ochronę przed nieprzyjacielem!

Naturalne sposoby na ochronę przed komarami i kleszczami

Biorąc pod uwagę skutki ukąszeń owadów: swędzące bąble, podrażnienie, obrzęk, a przede wszystkim szereg chorób na czele z boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu warto zadbać o skuteczną ochronę przed insektami. Jeżeli nie chcesz zaczynać walki z owadami od środków chemicznych możesz skorzystać z naturalnych środków odstraszających nieprzyjaciół, które cieszą się coraz większą popularnością. Według badań największą skutecznością cieszą się olejki eteryczne, które dzięki uwalniającym się zapachom odstraszają wroga i zmniejszają ryzyko ugryzień oraz spotkania z kleszczem. Odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne pozwolą Ci na przygotowanie domowych repelentów oraz mgiełek. Do grupy olejków eterycznych, których nie lubią insekty zalicza się: olejek lawendowy, eukaliptusowy, miętowy, paczulowy, rozmarynowy, geraniowy, melisowy, cytrynowy, cedrowy, z drzewa herbacianego, kopru włoskiego oraz goździkowy, przy czym najsilniejsze działanie na komary mają olejki: paczulowy, lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, zaś kleszcze unikają jak ognia olejków: z drzewa herbacianego, geranium, lawendowych i cedrowych.

sposoby na komary

Domowe mikstury przeciw komarom i kleszczom

Przy odrobinie chęci możesz samodzielnie przygotować preparaty, które ochronią Cię przed ukąszeniami owadów i ich nieprzyjemnymi skutkami – wystarczy Ci do tego olejek bazowy oraz wybrane olejki eteryczne. Za podstawę domowej mikstury może posłużyć: olej kokosowy, olejek jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogrona lub woda. Warto mieć na uwadze, że dla zwiększenia skuteczności należy skorzystać z kilku olejków (zaleca się zastosowanie około 5 olejków antyinsektowych). Przepis na magiczną miksturę jest bardzo prosty, warto go zapamiętać: 2 łyżki oleju bazowego np. olej kokosowy połączony z 20 kroplami ekstraktów – gotowy środek wystarczy nałożyć na siebie około 30 minut przed planowanym wyjściem i… cieszyć się wolnością!

Nie da się ukryć, nie każdemu odpowiada oleista konsystencja – dzięki połączeniu wody z olejkami eterycznymi możesz przygotować domową mgiełkę, którą bez problemu zastosujesz również na ubrania, pościel czy wózek dziecka.

Produkty naturalne z apteki

Jeżeli nie chcesz bawić się w tworzenie domowych mikstur niczym mały chemik, możesz skorzystać z gotowych, naturalnych produktów przeciw insektom, które znajdują się w aptekach: Hit Spray z naturalnymi olejkami roślinnymi i Hit Spray z naturalnymi olejkami roślinnymi dla dzieci, Spray odstraszający owady Bio Out, Mosquiterum Spray czy Płyn do stosowania na skórę Sio Natura.

Korzystaj z olejków eterycznych z głową!

Zdecydowanie niepodważalną kwestią jest, iż stosowanie olejków naturalnych jest bezpieczniejsze niż środki chemiczne, jednakże one również mogą przynieść skutki uboczne! Należy pamiętać, że nie wszystkie wyciągi można stosować na skórę dziecka (unikajcie olejku z geranium) – zaleca się aby przed zastosowaniem na ciało dziecka wykonać próbę, które zweryfikuje czy maleństwo nie jest na nic uczulone. Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, dlatego też absolutnie nie należy stosować ich na skórze przed rozcieńczeniem – jedyny wyjątek stanowi olejek z drzewka herbacianego, który dodatkowo polecany jest w leczeniu zmian skórnych, a nawet grzybicy.

Repelenty chemiczne przeciw insektom

Jeżeli naturalne metody Cię nie przekonują lub kompletujesz wakacyjną apteczkę skorzystaj z produktów dostępnych w aptekach, które bazują na DEET (substancja chemiczna odstraszająca owady). Po zastosowaniu pokrywa ona skórę nieprzyjemnym dla insektów zapachem, co skutkuje brakiem zainteresowania ze strony krwiopijców i kleszczy – o to nam właśnie chodzi! Wybór produktów jest szeroki – preparaty różnią się poziomem stężenia DEET (od 10 aż do 50%!): Mugga Spray 50% Deet, Ultrathon spray 25% DEET czy OFF! Aerozol 100ml. W każdym przypadku należy przestrzegać informacji znajdujących się na opakowaniu – szczególnie w przypadku częstotliwości aplikacji oraz warunków rozpylania preparatu! Repelenty zawierające w składzie DEET absolutnie nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (istnieje ryzyko uszkodzenia płodu) oraz dzieci do 12-go roku życia (w tym przypadku warto korzystać z produktów naturalnych) – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*