Pierwszy przeszczep komórek macierzystych w leczeniu rozszczepu kręgosłupa

W życiu płodowym dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na bardzo wczesnym etapie rozwoju może dojść u niego do rozszczepu kręgosłupa, skutkiem czego jest niepełnosprawność. Dochodzi z reguły do nieodwracalnego porażenia kończyn dolnych dziecka oraz zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu. By móc zapobiegać takim negatywnym skutkom, potrzebne jest wykonanie zabiegu w łonie matki lub w pierwszych godzinach życia dziecka. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili pierwszą operację w takim przypadku z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Tradycyjne metody leczenia rozszczepu kręgosłupa

Obecnie przy rozpoznaniu w czasie ciąży u płodu rozszczepu kręgosłupa, podejmowane są różne, tradycyjne metody leczenia. Może to obejmować technikę klasyczną, polegającą na otwarciu jamy macicy, częściowym wydobyciu płodu poza nią i zoperowaniu kręgosłupa.

Kolejną opcją jest wykorzystanie techniki fetoskopowej, która obejmuje wykonanie trzech niewielkich otworów w jamie brzusznej pacjentki. Wprowadzany jest przez nie do jamy macicy cienki endoskop oraz dwa narzędzia. Jest ona mniej inwazyjna, ale wymaga dużej precyzji od chirurga.

Innowacyjna metoda leczenia komórkami macierzystymi

Amerykański naukowcy – specjaliści z ośrodka UC Davis Health Uniwersytetu Kalifornijskiego – przeprowadzili po raz pierwszy operację na dziecku w łonie matki z rozpoznaniem rozszczepu kręgosłupa. Do tego celu użyli swoistą łatę z komórek macierzystych. Zabieg wykonany w łonie matki metodą mało inwazyjną jest najmniej ryzykowny – tak dla dziecka, jak i dla matki.

Dotychczas zastosowano tę metodę leczenia u trojga dzieci. Wszystkie przyszły już na świat. Planowane są jednak kolejne operacje rozszczepu kręgosłupa jeszcze na etapie życia płodowego z użyciem komórek macierzystych. Lekarze planują, by zoperowane dzieci obserwować przez sześć lat. Dopiero w takim czasie będzie można w pełni ocenić, czy obrana przez naukowców metoda rzeczywiście jest skuteczna.

Użycie komórek macierzystych w leczeniu rozszczepu kręgosłupa i wykonanie z ich udziałem operacji w łonie matki ma wiele zalet, nie tylko niską inwazyjność. Komórki te mogą się rozwijać wraz z dojrzewaniem dzieci. Nowa metoda terapii, jak zakładają eksperci, ma pozwolić na uniknięcie ewentualnych powikłań rozszczepu kręgosłupa.

Dowiedziono to przy przeprowadzaniu eksperymentów na zwierzętach, głównie na owcach i psach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*