Obowiązkowe szczepienia w 2020 roku

Główny Inspektorat Sanitarny 16 października opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2020 rok – nie odbiega on w znaczący sposób od planu szczepień obowiązkowych z 2019 roku.

W wykazie szczepień nadal nie znajduje się szczepionka przeciw rotawirusom, o którą postulowali rodzice wraz z ekspertami z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na wpisanie do listy szczepień obowiązkowych oczekują wciąż szczepienia przeciwko ospie wietrznej, meningokokom oraz HPV.

Jak ustalany jest plan szczepień?

Plan szczepień obowiązkowych w Polsce ustalany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jak podaje GOV, rekomendację szczepień przygotowuje Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Rada Sanitarno-Epidemiologiczna przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Zalecenia wynikają z analizy zachorowań w kraju na poszczególne choroby zakaźne. Rekomendacje szczepień obowiązkowych uwzględniają również zalecenia i raporty Komitetu Doradczego do spraw Szczepień Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz zalecania Światowej Organizacji Zdrowia. Obowiązkowe szczepienia w 2020 roku uwzględniają wszystkie potrzeby epidemiologiczne. Przy ustalaniu planu szczepień nieodpłatnych pod uwagę brane są również możliwości finansowe kraju – dlatego też nowe obowiązkowe szczepienia nie pojawiają się zbyt często, a znajdują się jedynie na liście szczepień dodatkowych, czyli odpłatnych.

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia obowiązkowe w 2020 roku?

 • Pierwsza pozycja znajdująca się w kalendarzu szczepień obowiązkowych w 2020 roku to szczepionka BCG podawana skórnie w przeciągu 24 godzin po urodzeniu. Posiada ona szczepy przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zakażeniu wątroby typu B (WZW typu B – pierwsza dawka szczepienia podstawowego).
 • W 2 miesiącu życia dziecka (po ukończonym 6 tygodniu życia) podawana jest druga dawka szczepienia podstawowego przeciwko WZW typu B. Szczepionka może być podawana domięśniowo lub podskórnie. Po ukończeniu 6 tygodnia życia podawana jest również pierwsza dawka szczepienia podstawowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Obowiązkowe szczepienia w 2020 roku obejmują szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniom haemophilus influenzae typu B oraz streptococcus pneumoniae (pierwsza dawka szczepienia podstawowego) – podawane w 2 miesiącu życia.
 • W 4 miesiącu życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia, po ośmiu tygodniach od podania pierwszej dawki) podawana jest druga dawka szczepienia obowiązkowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz druga dawka przeciwko inwazyjnym zakażeniom tj. haemophilus influenzae typu b i streptococcus pneumoniae. W 4 miesiącu życia podawana jest również pierwsza dawka szczepionki podstawowej przeciwko Ostremu Nagminnemu Porażeniu Dziecięcemu (poliomyelitis).
 • W 5-6 miesiącu życia po 8 tygodniach od podania drugiej dawki podawana jest trzecia dawka szczepienia podstawowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz trzecia dawka przeciwko inwazyjnym zakażeniom haemophilus influenzae typu B i druga dawka poliomyelitis.
 • W 7 miesiącu życia podawana trzecia dawka szczepienia podstawowego przeciw WZW typu B.
 • Obowiązkowe szczepienia w 2020 roku obejmują szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce podawane w 2 roku życia dziecka, a dokładniej pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia. W danym okresie podawana jest również trzecia dawka szczepienia podstawowego przeciwko streptococcus pneumoniae.
 • Pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia podawana jest czwarta dawka szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, trzecia dawka przeciw poliomyelitis oraz czwarta dawka przeciw haemophilus influenzae.
 • W 6 roku życia podawane są przypominające sczepiania podstawowe przeciw: błonicy, tężcowi i krztuścowi, poliomyelitis oraz odrze, śwince i różyczce.
 • W 10 roku życia podawane jest szczepienie przypominające przeciwko odrze, śwince i różyczce.
 • W 14 roku życia podawana jest druga dawka szczepionki przypominającej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.
 • W 19 roku życia podawana jest jest trzecia dawka szczepienia przypominającego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Obowiązkowe szczepienia w 2020 roku nie uległy znaczącym zmianom, a ilość zalecanych szczepionek jest spora. Istnieje możliwość skorzystania ze szczepionki skojarzonej, która zawiera w sobie kilka poszczególnych szczepów antygenów, wirusów i bakterii.

Podczas jednego wkłucia dziecka uodparnia się na kilka chorób jednocześnie – obecnie na polskim rynku farmaceutycznym istnieje możliwość zakupu szczepionki 5w1 lub 6w1 (szczepionki wysokokojarzone najczęściej nie podlegają refundacji).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*