Nowy lek przeciw gruźlicy

Białoruś jest krajem, w którym występuje jedna z najwyższych na świecie częstości występowania wśród pacjentów wielolekoopornej gruźlicy. Nic więc dziwnego, że właśnie białoruscy lekarze podjęli się badań mających na celu wynalezienie skutecznego leku przeciwgruźliczego. Wydaje się, że im się to udało, a chorzy zyskają nową szansę na zdrowie.

Gruźlica zbiera żniwo

Ze statystyk Państwowego Centrum Badań Pulmonologicznych i Gruźliczych w Mińsku wynika, że gruźlica atakuje coraz większą liczbę obywateli Białorusi. Szacuje się, że jest ona najbardziej śmiercionośną chorobą zakaźną na świecie. Każdego roku na gruźlicę umiera około 1,7 miliona osób. Dla porównania, to nawet trzykrotnie więcej niż w przypadku takich chorób jak malaria. Gruźlica jest odpowiedzialna za najwięcej przypadków śmierci wśród nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS.

Nowy lek przeciw gruxlicy
Nowy lek przeciw gruźlicy

Wielolekooporna gruźlica

Problemem w leczeniu gruźlicy, zwłaszcza w odmianie wielolekoopornej jest to, że niewiele leków jest w stanie pomóc choremu. Taka gruźlica wykazuje oporność na leczenie z zastosowaniem dwóch najbardziej popularnych leków. Dlatego eksperci podjęli badania, pomimo niedofinansowania ze strony organizacji krajowych i ogólnoświatowych, aby znaleźć lek, który pozwala na całkowite wyleczenie pacjentów chorujących na gruźlicę.

Choroba ta źle leczona może doprowadzić do śmierci pacjenta. Samo leczenie trwa co najmniej 6 miesięcy i wymaga podawania pacjentom wielokrotnie leków w ciągu tego samego dnia.

Badania na Białorusi

Białorusini zrealizowali badania z nowym lekiem na gruźlicę – połączyli bedaquilinę z innymi antybiotykami. W testach wzięło udział 181 pacjentów z wielolekooporną gruźlicą. Aż 168 z nich całkowicie wyzdrowiało, czyli około 90 proc. badanych. Podobny, aż 93-procentowy odsetek wyzdrowień osiągnęli też lekarze z innych krajów Europy Wschodniej, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, przy badaniach z wykorzystaniem bedaquiliny.

Potwierdzono zatem, że nowe leki są w stanie leczyć i całkowicie wyleczyć chorych na wielolekooporną gruźlicę, która dotychczas była ekstremalnie trudna do wyleczenia z wykorzystaniem innych leków.  Podczas badań nie tylko udało się potwierdzić wysoką skuteczność bedaquiliny w leczeniu gruźlicy, ale i to, że jest ona lekiem bezpiecznym. Bedaquilina nie atakuje bakterii gruźlicy bezpośrednio, tak jak wiele antybiotyków, ale niszczy enzymy pomagające w rozprzestrzenianiu się choroby.

Na dalsze badania nad lekiem na gruźlicę ONZ wygospodarowało środki rzędu 13 miliardów dolarów rocznie. Dodatkowo przeznaczy 2 mld dolarów na badania nad gruźlicą, podczas gdy dotychczasowy budżet badaczy wynosił zaledwie 700 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*