Nieświeży zapach z ust – czyli jak walczyć z przykrym problemem

Nieświeży zapach wydobywający się z ust jest dla osób tego świadomych jednym z czynników utrudniających kontakty z ludźmi i powodujący uczucie wstydu. Na samym początku warto zwrócić uwagę na to że przykry zapach z ust nie jest chorobą a jedynie objawem.

Dlatego też żeby móc skutecznie walczyć z nieświeżym oddechem z ust należy poznać jego przyczyny. Mogą one być bardzo banalne począwszy od nie mycia zębów po przyczyny jakimi są np. choroby przewodu pokarmowego, cukrzyca.

Jak sprawdzić co jest przyczyną nieświeżego zapachu z ust?

W pierwszej kolejności pamiętajmy o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, tzn. nie zapominajmy o myciu zębów, płukaniu jamy ustnej płynami dentystycznymi, nitkowaniu przestrzeni między zębowych. Osoby starsze mające protezy zębowe powinny szczególnie dbać o stan ich protez. Ich mycie powinno być częste i dokładne. Poza tym wszelakiego rodzaju stany zapalne jamy ustnej, w tym np. grzybica sprzyjają pojawieniu się nieprzykrego zapachu z ust.

 

Po drugie powinniśmy być świadomi tego, że nieświeży oddech może być efektem zapalenia migdałków, zapalenia zatok, nieżytu nosa, anginy. Przypadłość ta może również towarzyszyć osobom chorującym na cukrzycę (zapach acetonu) oraz mocznicę (zapach amoniaku).

 

Jednak jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust są kłopoty z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Mogą to być choroby takie jak: rak żołądka czy też wrzody lub stany zapalne ściany żołądka. W tych sytuacjach najczęściej dochodzi do zaburzenia w wydzielaniu odpowiednich enzymów żołądkowych, co utrudnia trawienie pokarmów. A niestrawione do końca pokarmy zalegają w żołądku i przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego oddechu. Ważna jest również ilość wydzielanej śliny – zawiera enzymy wstępnie trawiące pokarm. Zbyt mała ilość śliny wydzielana przez organizm w nocy, odpowiada m.in. za przykry zapach z ust, który zauważamy po porannym przebudzeniu się.

 

Aby uniknąć kłopotów z funkcjonowaniem naszego układu pokarmowego powinniśmy:

-nie jeść pożywienia typu fast-food oraz dań instant

-nie pić gazowanych, słodzonych napojów

-unikać jedzenia roślin wzdymających tj. fasoli, grochu, kapusty

-unikać jedzenia pikantnych potraw

-ograniczyć spożywanie słodyczy

-jeść powoli i dokładnie przeżuwać

-jeść więcej potraw duszonych lub pieczonych niż smażonych

-jeść więcej warzyw i owoców

-pić mleko, jeść serki i produkty mleczne

Pamiętajmy, że nie stosowanie się do powyższych zasad oraz ignorowanie niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego np. zgagi, kłopotów z wypróżnianiem, bólów w podbrzuszu może doprowadzić do rozwoju chorób takich jak: wrzody czy też stany zapalny żołądka.

 

Sposoby na zniwelowanie przykrego zapachu z ust

1.Żucie ziół takich jak: natka pietruszki, koper, szałwia, kardamon, mięta, goździk, anyż, jałowiec

2.Jedzenie owoców cytrusowych

3.Mycie zębów po każdym posiłku

4.Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej

5.Używanie nici dentystycznych, między zębowych

6.Czyszczenie języka

7.Żucie gum miętowych oraz ziaren kawy

 

Pomoc z apteki

Poza szeroką gamą ziół w aptece można kupić np. Wyciąg z pietruszki tabletki, Cukierki szałwiowe oraz liczne płyny do płukania jamy ustnej np. Listerine, Elmex, Lacalut, Eldydium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*