Nerczyca, czyli zespół nerczycowy u dzieci

Zespół nerczycowy powszechnie określany mianem nerczycy jest jednostką chorobową obejmującą objawy związane z nadmierną utratą białka z moczem. O białkomoczu mówi się, gdy w moczu diagnozuje się białko w ilości >50mg/kg masy ciała/dobę. Poza tym zespół nerczycowy w badaniach laboratoryjnych może charakteryzować się: hipoalbuminemią < 2,5mg/dL, hipercholesterolemią > 250mg/dL , gdy stężenie białka do kreatyniny wynosi >1,8mg/dL .

Czy to jest zespół nerczycowy? – objawy

  1. Jednym z pierwszych objawów, jaki można zaobserwować u dziecka jest obrzęk powiek. Jednak jego pojawienie się bez pozostałych objawów bardzo często interpretowane jest przez rodziców jako odczyn alergiczny – zapalenie spojówek, uczulenie. Niejednokrotnie dopiero, gdy zauważalne stają się obrzęki ciała np. brzuszka, nóg rodzice zaczynają się poważnie martwić stanem swojego dziecka.
  2. Łatwo zauważalnym objawem jest pienienie się moczu.
  3. U dzieci z nerczycą w znacznym stopniu dochodzi do zmniejszenia diurezy – dziecka bardzo rzadko oddaje mocz.
  4. Charakterystyczna jest również bladość powiek, wzmożone pragnienie, czasem nawet duszności, a w pierwszym okresie zaobserwować można też krew w moczu.
  5. W ciężkich przypadkach może dojść do niedożywienia, wyniszczenia.

Przyczyny pojawienia się zespołu nerczycowego?

W przypadku nerczycy każda choroba przebiegająca z białkomoczem może doprowadzić do wystąpienia zespołu nerczycowego. Wtedy wskutek uszkodzenia kłębuszków nerkowych dochodzi do przenikania do moczu cząsteczek białka. Ten stan trzeba jak najszybciej powstrzymać, gdyż długotrwała utrata białka może spowodować przesięki do jam ciała i powstanie niebezpiecznych dla życia obrzęków ciała.

Przyczyny pierwotnego zespołu nerczycowego u dzieci to:

-zmiana minimalna 77%

-ogniskowe segmentalne szkliwienie10%

-błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek 5%

-rozplem mezangialny 3%

-błoniaste kłębuszkowe zapalenie nerek 3%

 Poza tym przyczynami wystąpienia zespołu nerczycowego są:

-zakażenia bakteryjne, wirusowe, malaria

-niektóre reakcje polekowe

-szkodzenie kłębków w zatruciu metalami ciężkimi

-utrudnienie odpływu krwi żylnej z nerki

-toczeń rumieniowaty układowy

-RZS

-ziarnica złośliwa

-cukrzyca

-guzkowate zapalenie tętnic

 {:PAGE_BREAK;:}

Diagnoza i leczenie zespołu nerczycowego u dzieci

Niestety najczęściej rodzice o nerczycy u swojego dziecka dowiadują się w sytuacji podbramkowej, czyli gdy konieczna jest hospitalizacja. Ale z tą chorobą niestety tak jest. Pamiętajmy bowiem, iż może ją wywołać np. zwykłe zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Dlatego też rodzice prawie zawsze nie zauważają objawów związanych z nerczycą tłumacząc je trwającym zakażeniem. Robią to niestety również niektórzy lekarze pierwszego kontaktu nie mający pojęcia o zespole nerczycowym.

W szpitalu dziecku wdraża się leczenie sterydami. Podaje się leki  moczopędne oraz wdraża się dietę bogatobiałkową. U niektórych dzieci konieczne jest podawanie leków rozrzedzających krew oraz leków obniżających cholesterol. Przeprowadza się liczne badania moczu, łącznie ze zbiórką całodobową moczu.  Dziecko zostaje w szpitalu zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, a potem musi być pod stałą opieką lekarza specjalisty – nefrologa.

Zobacz także:

  1. Dieta u dzieci z zespołem nerczycowym
  2. Leczenie zespołu nerczycowego u dzieci

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*