Łokieć tenisisty – czym jest i jak go leczyć?

Łokieć tenisisty to potoczne określenie schorzenia związanego ze zmianami degeneracyjnymi struktury włókien kolagenowych ścięgien. Dolegliwość uznawana jest za tzw. chorobę zawodową i wbrew sugerującej nazwie, rzadko kiedy dotyczy ona tenisistów – zmiany spowodowane mikrourazami i przeciążeniami dotykają najczęściej pracowników biurowych, informatyków, monterów oraz mechaników. Jak objawia się łokieć tenisisty i w jaki sposób go leczyć?

Łokieć tenisisty – przyczyny wystąpienia schorzenia

Łokieć tenisisty to jedna z najczęstszych chorób przeciążeniowych stawów łokciowych. Na wystąpienie dolegliwości wpływ ma wykonywanie powtarzalnych kombinacji ruchowych, takich jak: długotrwała praca przy komputerze, noszenie ciężkich przedmiotów w jednej dłoni, wkręcanie czy wykręcanie śrub oraz szereg innych czynności, które sprawiają, iż nadgarstek znajduje się w nienaturalnej pozycji. Miejsca, w których dochodzi do największych zmian przyczyniających się do wystąpienia tzw. łokcia tenisisty to głównie ścięgniste przyczepy bliższe mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka. Stan choroby wywołujący uciążliwy ból może również objąć struktury prostownika łokciowego nadgarstka, struktury prostownika promieniowego długiego nadgarstka jak i prostowników palców. Na skutek powtarzalnych kombinacji ruchowych, jak i drobnych urazów, dochodzi do zapalenia nadkłykcia oraz zwyrodnień połączonych z nim ścięgien, czyli entezopatii. W mięśniach mogą pojawić się bolesne punkty spustowe, czyli zgrubienia, które wywołują zwiększone napięcie mięśni, a nawet ich skrócenie.

łokieć tenisisty

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Objawem łokcia tenisisty jest silny ból w okolicach nadkłykcia bocznego kości ramiennej, który nasila się podczas odwracania przedramienia i grzbietowego zginania nadgarstka. Ból może mieć charakter pulsujący, piekący, kujący lub stały – może promieniować do dołu w stronę nadgarstka lub do góry w kierunku ramienia. Dolegliwości może również towarzyszyć uczucie słabości nadgarstka podczas wykonywania codziennych czynności, wrażliwość tkanek miękkich podczas ucisku w okolicy łokcia, poranna sztywność w łokciu i niekiedy obrzęk po zewnętrznej krawędzi łokcia.

Jak zdiagnozować łokieć tenisisty?

W celu zdiagnozowania łokcia tenisisty należy skorzystać z porady specjalisty, najlepiej ortopedy, który postawi diagnozę po przeprowadzeniu szeregu badań, zalicza się do nic między innymi: USG stawu łokciowego, rezonans magnetyczny, testy ruchowe, zdjęcie radiologiczne czy elektromiografię. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach konieczne może być przeprowadzenie artroskopii stawu łokciowego – zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu aparatu optycznego, który pozwala na bezpośrednią obserwację zmian chorobowych.

Łokieć tenisisty – leczenie

W związku z tym, iż łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym stosowanie leków przeciwzapalnych nie przyniesie zadowalających rezultatów. Czas trwania kuracji uzależniony jest od charakteru zmian degeneracyjnych w ścięgnie oraz od okresu trwania dolegliwości. Odpowiednio dobrane metody leczenia wpłyną korzystanie na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie sił mięśni oraz usprawnienie funkcji kończyny, a co za tym idzie bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności. Do podstawowych zabiegów na łokieć tenisisty zalicza się między innymi: zabiegi ultradźwiękowe, jonoforezę, ultrafonoforezę, krioterapię oraz masaż poprzeczny. Możemy również wyróżnić nowoczesne metody, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zmagających się z łokciem tenisisty, zaliczamy do nich: terapię falą uderzeniową oraz terapię z użyciem fal radiowych – przedstawione metody leczenie mają za zadanie stymulować proces regeneracji uszkodzonego ścięgna. W przypadku zaawansowanego procesu degeneracji w stawie niezbędne może okazać się leczenie operacyjne.

Autor: Patrycja Trendel, DrogaPoZdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*