Krew z nosa – czego może być objawem? Jak zatamować krew z nosa?

Krwotok z nosa (krew z nosa) to upływ krwi z uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych. Jest to powszechnie znana dolegliwość, która może mieć różne przyczyny – począwszy od urazów miejscowych, po poważne choroby, między innymi: zaburzenia krzepnięcia krwi czy nowotwory. Jeżeli krwawienia są intensywne i powtarzają się nagminnie konieczna jest, wizyta u specjalisty, który zaleci specjalistyczne badania i zdefiniuje problem. Czego objawem może być puszczająca się krew z nosa oraz jak zatamować krew z nosa, aby uniknąć zbyt dużej utraty krwi?

Budowa jamy nosowej

Jama nosowa jest elementem górnych dróg oddechowych, który odpowiada za oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza. Spełnienie przedstawionych funkcji możliwe jest dzięki bogatej sieci naczyń krwionośnych, tzn. sieć naczyń żylnych i sieć naczyń tętniczych. Połączenia między innymi są miejscami o znacznie mniejszej oporności, czego konsekwencją jest większa podatność na uszkodzenia – wyróżniamy między innymi:

  • splot Kisselbacha – jest on umiejscowiony w przednio-dolnej części przegrody nosa – jest to najczęstsze miejsce krwawień z nosa u dzieci
  • splot Woodruffa (nosowo-gardłowy) – jest on umiejscowiony na końcach tylnych małżowiny nosowej środkowej i dolnej na bocznej ścianie jamy nosowej
krwotok z nosa

Krew z nosa – przyczyny wystąpienia

Istnieje szereg czynników będących przyczyną krwawień z nosa – dzielimy je na miejscowe, czyli krwawienia związane bezpośrednio z jamą nosową oraz na krwawienia wywołane czynnikami chorobowymi. Najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa mają swoje źródło w urazach miejscowych – wśród nich znajdują się między innymi urazy błony śluzowej nosa. Niefortunne „dłubanie” w nosie lub przypadkowe uderzenie wystarczy, aby podrażnić delikatną śluzówkę w jamie nosowej. Puszczająca się krew z nosa może pojawić się również podczas infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar i stan zapalny zatok przynosowych. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, który notorycznie nadużywają kropli na katar, które obkurczają śluzówkę – zbyt częste stosowanie tego typu leków może przyczynić się do zanikowego nieżytu błony śluzowej, co skutkuje krwawieniem z nosa. Jednakże krew z nosa może świadczyć o poważniejszych schorzeniach, między innymi: ubytki w przegrodzie nosowej, nowotwór jamy nosowej czy nowotwór zatok, w przebiegu których dochodzi do tworzenia tzw. ziarniny. Jak podkreślają specjaliści, nawet 75% krwawień z nosa może być spowodowana współistniejącymi procesami chorobowymi, dlatego tak ważne jest, aby w przypadku nawracających krwawień skorzystać z porady lekarza! Krew z nosa występuje, między innymi: u osób, które dotykają problemy ze strony układu krążenia – głównie są to pacjenci z miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością krążenia. Krew z nosa może być również objawem innych schorzeń, między innymi: zaburzenia krzepnięcia, choroby zakaźne czy skazy krwotoczne.

Jak zatamować krew z nosa?

Krwawienie z nosa, bez względu na przyczynę jego wystąpienia powinno być możliwie najszybciej zatrzymane. Ze względu, iż nie każdy wie, jak zatamować krew z nosa przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, gdyż proces ten nie jest zbytnio skomplikowany. W przypadku wystąpienia krwotoku z jamy nosowej w pierwszej kolejności należy uspokoić chorego, ponieważ stres przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, jednoznacznego ze wzmocnieniem krwawienia. Warto podkreślić, iż pierwsza pomoc w przypadku każdej dolegliwości związanej z krwotokiem powinna być przeprowadzana w rękawiczkach jednorazowych, które zmniejszą możliwość bezpośredniego kontaktu z krwią. Osoba, którą dotknął krwotok z nosa powinna usiąść i delikatnie pochylić się do przodu – dane ułożenie nazywane jest pozycją wąchania. Ułożenie głowy w ten sposób zmniejszy napływ krwi do nosa i powinno pomóc w skutecznym zatamowaniu krwawienia. Na kark oraz grzbiet nosa można zastosować zimne okłady, które pomogą obkurczyć naczynia krwionośne i zmniejszą dopływ krwi. W celu całkowitego zatamowania krwawienia zaleca się uciskanie skrzydełek nosa przez kilka, a nawet kilkanaście minut. Jeżeli mimo podjętych kroków, krwawienie nie minie w przeciągu 20/30 minut należy skorzystać z pomocy medycznej w celu profesjonalnego zatamowania krwotoku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*