Kofeina dobra na skórę

Kofeinę znamy głównie z tego, że jest jednym z najważniejszych składników kawy i herbaty. Wiemy, że kofeina działa pobudzająco i to głównie z tego jest znana. Jednak mało kto wie, że kofeina posiada inne bardzo przydatne właściwości, które działają zbawiennie na naszą skórę.

Naukowcy amerykańscy przeprowadzili badania na myszach i pokazali, że kofeina posiada właściwości chroniące skórę przed promieniami słonecznymi.

Kofeina jest alkaloidem, który naturalnie występuje w nasionach kawy, liściach herbaty, oraz w nasionach guarany. Ze względu na swoje właściwości jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej i wrażliwej. Ma dobry wpływ na zwiotczałą skórę. Pod jej działaniem zmniejszają się obrzęki. Kremy mające w swoim składzie kofeinę opóźniają procesy starzenia, odmładzają, a skóra szara i zmęczona pod ich wpływem zyskuje zdrowy wygląd. Kosmetyki mające w swoim składzie kofeinę, a przeznaczone do pielęgnacji włosów zmniejszają i spowalniają proces łysienia typu męskiego.

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania na myszach potwierdziły, że kofeina bardzo dobrze działa na skórę poparzoną promieniami słonecznymi. Naukowcy wierzą, że właściwości kofeiny zaobserwowane na myszach potwierdzą się również w przypadku skóry ludzkiej. Kofeina hamuje działanie jednego z enzymów, który występuje w skórze, co powoduje, że uszkodzenie skóry z powodu długiego działania promieni UV jest znacznie zminimalizowane, co z kolei zmniejsza powstanie komórek nowotworowych.

Jest to bardzo nowatorskie odkrycie, które być może pozwoli ograniczyć zachorowalność na raka skóry. Jednak kofeina będzie pełnić rolę ochronną tylko wtedy jeżeli będziemy ją wcierać w skórę, a nie wypijać.

Rak skóry powstaje pod wpływem narażenia skóry na długie działanie promieniowania UV. Naukowcy ostrzegają, że liczba nowych zachorowań na raka skóry będzie z każdym rokiem wzrastać, ponieważ warstwa ozonowa chroniąca przed szkodliwym działaniem promieni UV ciągle się zmniejsza.

Co prawda coraz więcej ludzi stosuje na skórę kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, ale cały czas ludzkość dąży do opracowania jeszcze lepszych metod ochronnych. Ostatnie badania przeprowadzone na myszach dają wiele nadziei. Po zastosowaniu kofeiny na myszach, nowotwory rozwijały się w mniejszych ilościach i o wiele wolniej. Jednak niektórzy naukowcy przestrzegają, że z drugiej strony kofeina może powodować skutki uboczne w postaci powstania i rozwoju innych nowotworów. Badania pokazały bowiem, że po podaniu kofeiny liczba niektórych nowotworów nie zmniejszyła się. Właściwości zmniejszające widoczne były jedynie w przypadku raka skóry.

{:PAGE_BREAK;:}

Tak więc przedwczesne jest jeszcze sugerowanie, że kofeina powinna znaleźć się w składzie kremów bądź innych środków przeznaczonych do opalania. Najpierw musi zostać dokładnie sprawdzone, czy faktycznie nie wywołuje ona skutków ubocznych takich jak wzrost innych nowotworów, a w szczególności czerniaka. Dalsze badania mają pokazać, czy kofeina posiada także wartość ochronną przy zastosowaniu na skórę ludzką.

Kawa i zawarta w niej kofeina ma także wiele innych właściwości, które dobrze wpływają na skórę i samopoczucie człowieka. Kawa poprawa krążenie i ujędrnia skórę. Znany jest również jej udział w likwidacji nagromadzonej tkanki tłuszczowej, co przekłada się na jej udział w redukcji cellulitu. Kwas chlorogenowy znajdujący się w ziarnach kawy chroni białka i lipidy znajdujące się w skórze przed uszkodzeniami DNA jakie mogą zachodzić w skórze pod wpływem działania światła słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*