Kiedy przeprowadza się hymenotomię? Charakterystyka zabiegu

Hymenotomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu błony dziewiczej. To procedura skierowana do kobiet, które borykają się z pewnymi problemami. Zabieg ten daje pożądane efekty i pozwala pacjentkom normalnie funkcjonować. Na czym polega i w jakim celu się go wykonuje?

Spis treści:

  • Czym jest hymenotomia?
  • W jakim celu wykonuje się zabieg usunięcia błony dziewiczej?
  • Jak się przygotować na usuwanie błony dziewiczej?

Czym jest hymenotomia?

Hymenotomia to zabieg usunięcia błony dziewiczej. Nierzadko włączany jest do zabiegów upiększających okolice intymne kobiet, jednak to duży błąd – hymenotomia ma na celu poprawę jakości życia kobiety, jak i stosunków seksualnych. Jest to zabieg niezbędny w przypadku wrodzonej wady pochwy. Zdarza się również, że hymenotomia mylona jest z hymenoplastyką, tymczasem to dwa różne zabiegi. Hymenoplastyka to zabieg przywrócenia błony dziewiczej, nie jej usunięcia. Jeśli chodzi o cenę hymenotomii, zaczyna się ona od 1500 złotych, a kończą nawet na 3000 złotych. 

Zabieg, jakim jest hymenotomia, trwa zazwyczaj około godziny. Przeprowadzany jest on w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Wykonuje się go za pomocą skalpela bądź lasera. Przed zabiegiem podaje się pacjentce częściowe lub ogólne znieczulenie. Po zakończeniu, kobieta powinna zostać w szpitalu pod profesjonalną opieką i obserwacją przez minimum dobę. Ważne jest również, by ograniczyć wysiłek fizyczny po zabiegu. 

W jakim celu i kiedy wykonuje się zabieg usunięcia błony dziewiczej?

Skoro wyjaśniliśmy już, co to jest hymenotomia, możemy przejść do sytuacji, w których wykonanie tego zabiegu jest konieczne. Przede wszystkim, hymenotomia jest konieczna w przypadku częściowego lub całkowitego zarośnięcia błony dziewiczej. Zjawisko to objawia się przede wszystkim ogromnym bólem podczas współżycia, masturbacji i badań ginekologicznych, a także bólem brzucha podczas stosunku, bólem podbrzusza, parciem na pęcherz i brakiem miesiączki. Najczęściej zarośnięcie błony dziewiczej rozpoznaje się podczas pierwszej wizyty u ginekologa bądź w sytuacji, w której nastolatka pomimo prawidłowego rozwoju fizycznego, nie miesiączkuje. 

Ponadto, zabieg usunięcia błony dziewiczej to także zabieg konieczny u kobiet z wrodzoną wadą pochwy, u których błona dziewicz blokuje odpływ śluzu i krwi menstruacyjnej. 

Jak się przygotować na usuwanie błony dziewiczej?

Przed zabiegiem usuwania błony dziewiczej, konieczne jest wykonanie badań. Mowa tu o:

  • badaniu ogólnym moczu, 
  • morfologii krwi z rozmazem, 
  • pomiarze glukozy,
  •  rozpoznaniu układu krzepnięcia krwi,
  • pomiarze stężenia elektrolitów,
  • anty HHs i EKG.

Na tydzień przed operacją nie należy stosować leków, które w swoim składzie zawierają kwas acetylosalicylowy, nie wolno również pić alkoholu, palić tytoniu. Wszystkie te substancje znacznie obniżają krzepliwość krwi, a to z kolei wpływa bezpośrednio na czas rekonwalescencji. Jeśli na 2 tygodnie przed zabiegiem doszło do infekcji, należy o tym poinformować lekarza. Oczywiście przed usunięciem błony dziewiczej niezbędna jest także konsultacja z lekarzem. Niezbędna jest analiza ogólnego stanu zdrowia, zdrowia intymnego, a także przeprowadzenie badania ginekologiczne, które pozwoli wykluczyć stan zapalny sromu/pochwy. Lekarz musi ocenić, na ile hymenotomia będzie skuteczna oraz ile będzie trwać rekonwalescencja.

W razie innych pytań, skontaktuj się z ekspertami ginekologii estetycznej, np. z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*