Kalendarz pyleń w Polsce

Powszechnie uważa się, że sezon na alergie to okres wiosenno-letni, jednak patrząc na kalendarz pyleń w Polsce, dostrzec można, że sezon ten rozciąga się od połowy stycznia niemal do końca listopada! Nie oznacza to, że dla alergika cały rok jest „stracony”, objawy nasilają się tylko w okresach, gdy pylą rośliny, na które jest on uczulony! Sprawdź, jak skutecznie walczyć z alergią, korzystając z kalendarza pyleń!

Alergie sezonowe

Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (tzw. katar sienny) z roku na rok doskwiera coraz większej grupie osób. Alergeny wziewne odpowiedzialne za wodnistą wydzielinę z nosa, napadowe kichanie oraz łzawienie oczu, czyli za niewłaściwą i nadmierną reakcję układu immunologicznego, to najczęściej pyłki traw, chwastów i drzew oraz zarodniki grzybów.

kalendarz pyleń

Kalendarz pyleń w Polsce

Znajomość okresów pylenia poszczególnych roślin to znaczne ułatwienie dla każdego alergika pozwala bowiem unikać bezpośredniej ekspozycji na pyłki. Ponadto kalendarz pyleń ułatwia osobom, u których okresowo pojawia się nieżyt nosa, dostrzec wzorce charakterystyczne dla alergii sezonowej i może stanowić podstawę do szukania specjalistycznej pomocy w poradni alergologicznej. Opracowany na bazie danych naukowych zbieranych przez wiele lat kalendarz pyleniapokazuje, kiedy występuje najwyższe stężenie poszczególnych alergenów roślinnych oraz zarodników grzybów w powietrzu.

kalendarz pyleń w Polsce
Kalendarz pyleń w Polsce – źródło: Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Kalendarz w przejrzysty sposób pokazuje, w jakich miesiącach pylą poszczególne rośliny i kiedy alergikom szczególnie mocno dają się we znaki zarodniki grzybów. Dodatkowo dzięki kolorystycznemu zróżnicowaniu uwypuklone są poszczególne etapy pylenia (im ciemniejszy kolor, tym wyższe stężenie pyłków i zarodników w powietrzu). Pyłkami o najsilniejszych właściwościach alergizujących są pyłki brzozy i dębu, zaś wśród traw są to pyłki kupkówki pospolitej, tymotki oraz wiechliny łąkowej, ponadto do grupy traw zalicza się zboża, z których najsilniej uczula żyto. Liczną reprezentację alergenów wziewnych stanowią także pyłki chwastów – bylica (bardzo silny alergen), szczaw, pokrzywa, babka, ambrozja i komosa. W kalendarzu pyleń uwzględniono również zarodniki grzybów (pleśni) z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Aby efektywniej unikać alergenów wziewnych, warto uzupełnić informacje zawarte w kalendarzu pyleń o wiedzę na temat geograficznego zróżnicowania sezonu pylenia poszczególnych roślin. Sezon pylenia traw i drzew rozpoczyna się najwcześniej w Polsce południowo-zachodniej, najpóźniej w Polsce północno-wschodniej (10-14 dni później). W przypadku chwastów okres pylenia najwcześniej następuje na południowo-wschodnich terenach naszego kraju.

Alergia: leczenie poprzez unikanie alergenów

Leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy donosowe to podstawowe narzędzia walki z alergiami. Jednak trzeba pamiętać, że ważnym (o ile nie najważniejszym) elementem terapii jest unikanie kontaktu z alergenami! Ułatwieniem w tej kwestii jest oczywiście kalendarz pyleń. W okresach wysokiego stężenia uczulających pyłków alergik może odpowiednio się przygotować i z wyprzedzeniem wprowadzić leczenie farmakologiczne. Dodatkowo wiedza o pyleniu konkretnych roślin pozwala ocenić skuteczność stosowanych leków. W przypadku, gdy przy wysokim stężeniu danego alergenu odczuwane objawy są łagodne, prowadzona terapia jest dobrze dobrana, gdy objawy są nasilone, konieczna jest zmiana leczenia.

Co zrobić, gdy stężenie alergenów w powietrzu rośnie?

Każdy alergik ma własne sprawdzone metody unikania ekspozycji na alergeny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest ograniczenie pobytu na świeżym powietrzu, gdy dni są gorące, suche i wietrzne (wtedy zwykle notuje się najwyższe stężenie pyłków w powietrzu). Przy takiej pogodzie lepiej także mieć zamknięte okna! A kiedy alergik może bezpiecznie wyjść na spacer? Najlepsza pogoda zarówno na spacer, jak i na wietrzenie mieszkania jest po obfitym deszczu. Osoby spędzające dużo czasu w samochodzie powinny zainstalować specjalne filtry przeciwpyłowe (okna podczas jazdy muszą być zamknięte!). Po powrocie do domu zalecane jest wzięcie prysznica i umycie głowy w celu usunięcia ze skóry i włosów osadzonych na nich alergenów, ubranie zaś najlepiej szybko wyprać (nie zaleca się suszenia prania na zewnątrz). Osoby noszące szkła kontaktowe powinny w szczytowym okresie pylenia uczulających roślin nosić soczewki jednodniowe lub przerzucić się na okulary. Należy też pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne stanowią doskonałą barierę dla alergenów i chronią przed dostaniem się pyłków do oczu, dlatego dobrze je mieć na nosie zawsze podczas spacerów. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie w domach oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA (filtry koniecznie trzeba regularnie wymieniać!). Ogromnym wsparciem dla osób cierpiących z powodu kataru siennego są także roztwory wody morskiej, które idealnie nadają się do codziennej higieny nosa, skutecznie oczyszczają jamy nosowe z wydzieliny i alergenów, udrażniają nos i przywracają swobodne oddychanie.

W szczytowym okresie nasilenia objawów alergicznych codzienne funkcjonowanie uczuleniowców może być znacznie utrudnione. Dzięki informacjom opracowanym przez naukowców, które zawiera kalendarz pyleń, każdy z nich może tak zaplanować newralgiczne dni (czy też tygodnie), aby zredukować ryzyko bezpośredniej ekspozycji na pyłki lub zarodniki grzybów. Wiedza o okresie pylenia pozwala także odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie farmakologiczne (np. pełne działanie terapeutyczne sterydów donosowych następuje dopiero po kilku dniach regularnej aplikacji).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*