Japoński lek na grypę – zadziwiająco skuteczny!

Reklamy środków na grypę i przeziębienie pokazują, jak to po zażyciu czy wypiciu zaledwie jednej dawki leku od razu czujemy się jak nowo narodzeni, a objawy choroby w mig znikają. W rzeczywistości nie jest już tak dobrze i często z katarem, kaszlem i gorączką czy bólami mięśni i stawów walczymy znacznie dłużej. Może się to zmienić za sprawą japońskiego leku na grypę, który zwalcza ją już po jednej dawce. Jak to możliwe?Grypa atakuje co roku
Okres zachorowania na grypę przypada na jesień i zimę. To powszechna, ale bardzo problematyczna choroba, której nie da się ujarzmić całkowicie szczepieniami okresowymi. Wirusy grypy co roku mutują, dlatego szczepienia nie dają solidnej ochrony przed zachorowaniem. Mutacje wirusów grypy powodują, że powstają setki nowych szczepów, które skutecznie pokonują przeciwciała układu immunologicznego człowieka.

Wirus grypy atakuje drogą kropelkową i potrafi się bardzo szybko przenosić z osoby na osobę. Wirusy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych człowieka, które replikują się. Wszystko to powoduje bardzo szybkie wystąpienie objawów grypy.

Śmiertelne zagrożenie

W wielu przypadkach grypa jest chorobą bagatelizowaną. W końcu katar i kaszel to nic groźnego. Jednak niektórzy pacjenci chorujący na grypę mogą w najgorszym przypadku na nią umrzeć. Wirus grypy nie jest śmiercionośny, ale doprowadza do znacznego osłabienia organizmu człowieka, co prowadzić może u osób starszych i małych dzieci do bardzo groźnych, niekiedy śmiertelnych powikłań.

Walka z grypą

Lekarze zalecają pacjentom chorującym na grypę pozostanie w łóżku i przyjmowanie leków, które mają zablokować replikację wirusa. Niestety nie ma w pełni skutecznych leków na grypę, ponieważ te, które wykorzystujemy do leczenia tego schorzenia jedynie chronią nasz organizm przed dalszą ekspansją wirusa.

Potencjalnie rewolucyjny lek na grypę stworzyli Japończycy z koncernu farmaceutycznego Shionogi. To Xofluza, która działa niczym cudowny lek z reklamy. Już po podaniu pojedynczej dawki nowego leku na początku infekcji można całkowicie zniszczyć wirus grypy i zablokować replikację w zarażonych nim komórkach.

Lek zarejestrowany jest pod nazwą handlową Xofluza, ale jest to substancja czynna baloxavir marboxil. Japonia jest pierwszym krajem, który dopuścił go do sprzedaży. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) również zaakceptowała wniosek rejestracyjny nowego leku przeciwko grypie, a nowy preparat Xofluzę w USA będzie można stosować w terapii zakażeń grypy u pacjentów powyżej 12. roku życia, którzy poddali się uprzednio leczeniu objawowemu trwającemu nie dłużej niż 48 godzin. Już wkrótce lek ten ma pojawić się również w Europie. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*