Jak się nie dać grypie?

W okresie jesienno-zimowym oraz wczesno wiosennym mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań wirusowych i bakteryjnych. Każdy z tych chorób jest uciążliwa i często ,,powala nas z nóg’’. Co więc zrobić, aby grypa nas nie dopadła?

grypaZadbaj o odporność

Odporność naszego organizmu kształtuje się mniej więcej do 12 roku życia. Jeśli więc w dzieciństwie układ odpornościowy nie zahartował się to jako osoba dorosła możemy mieć większe kłopoty z przebiegiem chorób infekcyjnych.

Aby nie dać się grypie i przeziębieniu należy pamiętać, że już przed sezonem jesienno-zimowym powinno się pomyśleć o ewentualnym ryzyku zachorowania. Należy więc przygotować organizm do walki z wirusami i bakteriami już pod koniec września. Należy wtedy rozpocząć przyjmowanie preparatów zawierających tran zdorsza lub z rekina, będący źródłem kwasów Omega 3 i 6 oraz witaminy D3. Można również rozpocząć przyjmowanie suplementów zawierających rutynę wraz z witaminą C, cynkiem, które pomagają wzmocnić nasz układ odpornościowy . Ważnym jest, aby te preparaty przyjmować przez okres najlepiej minimum 2-3 miesięcy.

Niedoceniona oręż w walce z grypą

W Polsce cięgle niewiele osób szczepi się na grypę. Może warto jednak zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Z logicznego punktu widzenia szczepionka przygotowuje nasz organizm do lepszej i szybszej walki z wirusami, które podano nam w konkretnym preparacie. Po zaszczepieniu się przeciwko grypie niektórzy albo w ogóle nie chorują w danym sezonie albo przechodzą infekcję bardzo delikatnie.

Szczepionkę można również podawać dzieciom już od 6 miesiąca życia. Koszt szczepionek zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest podobny i waha się w granicach od 34,00 do 45 złotych poza sezonem.

Bądź aktywnym i odżywiaj się zdrowo

To jak żyjemy i czym się odżywiamy ma zawsze wpływ na nasz organizm, w tym na odporność na infekcję. Pamiętajmy więc o tym , aby zażywać ruchu (spacer, rower, basen, siłownia, ćwiczenia w domu) i odżywiać się zdrowo. Zdrowo oznacza zawsze dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby, produkty świeże a nie przetworzone. Zupy gotowane na wywarze i mięsie a nie zupy z torebki.

Aby nasz organizm miał siłę do walki z grypą powinien być również wypoczęty. W okresie zimowym zadbajmy więc o dłuższy sen i więcej czasu na wypoczynek. Starajmy sięnie przegrzewać, tzn. utrzymujmy w domu/mieszkaniu temperaturę około 22 -23stopni Celcjusza a w nocy nawet około20 stopni. Wtedy nasz organizm nie przegrzeje się a drzwi do naszego domu nie będą ,,wrotami do piekła’’, w który doskonale rozwijają sięwirusy i baterie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*