Jak rozpoznać grypę bostońską?

Choroba bostońska daje objawy bardzo podobne do ospy wietrznej, dlatego łatwo te schorzenia pomylić. I przy bostonce, i przy ospie pojawia się charakterystyczna wysypka, jednak są one wywoływane przez inne wirusy. Na szczęście są też wyraźne różnice w objawach, dzięki którym można prawidłowo zdiagnozować grypę bostońską.

Jakie objawy mogą sugerować bostonkę?

Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie. Zainfekowany organizm w początkowej fazie choroby reaguje zwykle dość wysoką gorączką, w granicach 38-39 stopni C. Gorączce towarzyszy złe samopoczucie, ból gardła, spadek apetytu, dodatkowo dokuczać może jeszcze biegunka, nudności i wymioty – objawy te przypominają początki anginy albo przeziębienie. Po dwóch dniach na ciele pojawia się także wysypka w postaci niewielkich plamek o czerwonym zabarwieniu, które po pewnym czasie zamieniają się w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Bardzo podobnie przebiega wspominana ospa wietrzna, stąd tak częste pomyłki. Wystarczy jednak sprawdzić, jakie obszary ciała zaatakowała wysypka. Jeśli pęcherzyki pokrywają tylko stopy, dłonie, gardło i jamę ustną, mamy do czynienia z bostonką. Wysypka wywoływana ospą z reguły pokrywa całe ciało.

Pęcherzyki są bardzo uciążliwe, bo utrudniają jedzenie i picie, jednak sama choroba nie jest bardzo groźna dla zdrowia. Objawy ustępują po około dziesięciu dniach, powikłania po chorobie zdarzają się niezwykle rzadko. Mimo to zawsze należy się zgłosić do lekarza, przede wszystkim po to, by wykluczyć poważniejsze choroby: ospę, odrę lub różyczkę.

Jak wygląda leczenie?

Bostonkę leczy się objawowo. Podawane są leki zbijające gorączkę oraz środki przeciwbólowe, a pęcherzyki przemywa się gencjaną lub płynami antywirusowymi by szybciej wyschły. Absolutnie nie wolno rozdrapywać pęcherzyków ani ich przekłuwać, ponieważ do ranek mogą się dostać bakterie i wtedy niezbędne będzie leczenie antybiotykami.

Jako że choroba bostońska atakuje jamę ustną, przez kilka dni pacjent nie może swobodnie jeść, dlatego powinno się mu podawać posiłki w płynie, ale bez kwaśnych składników, które mogą podrażniać pęcherzyki. Do picia najlepsza jest woda, soki owocowe także mogą mieć działanie podrażniające.

Jak się chronić przed bostonką?

Bostonka nie jest ciężką chorobą, ale jest bardzo zaraźliwa. Wirusy przenoszą się przez ślinę, mocz i kał, i wystarczy krótki kontakt z chorym, by wirus zainfekował kolejną osobę. Dlatego bostonka dość łatwo może wywołać epidemię.

Najbardziej podatne na bostonkę są małe dzieci, do dziesiątego roku życia, dlatego należy na nią bardzo uważać w przedszkolach, żłobkach i szkołach. Dorośli zwykle potrafią samodzielnie zwalczyć wirusa i do rozwoju choroby nie dochodzi, ale gdy organizm jest mocno osłabiony, ryzyko zarażenia jest wysokie bez względu na wiek.

Przed bostonką można się uchronić dbając o higienę osobistą – dziecku trzeba przypominać o częstym myciu rąk, uczulać na to, by nie korzystało z naczyń innych dzieci, a po przyjściu z przedszkola malucha należy od razu przebrać w czyste ubranka, a strój z przedszkola starannie wyprać. W okresach częstego występowania bostonki wskazane jest unikanie miejsc publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*