Jak odróżnić grypę od przeziębienia, jak postępować?

Infekcja to dolegliwość, która dotyka każdego roku 90 proc. dorosłych i nawet do 100 proc. dzieci w wieku od 2 do 13 lat. Czy jednak potrafimy odróżnić, kiedy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, a kiedy z grypą? Czy wiemy, jak reagować, jeśli chorujemy na grypę? Jak powinniśmy postępować, w zależności od tego, z jaką chorobą mamy do czynienia?

Grypa a przeziębienie

Z opinii zebranych na panelu badawczym Ariadna w dniach 31 sierpnia–3 września 2018 roku wynika, że prawie połowa respondentów uważa, że potrafi odróżnić grypę od przeziębienia. Jednocześnie, badanie to potwierdza, że 90 proc. Polaków ma w swojej apteczce leki na grypę i przeziębienie.

Zacznijmy od tego, że zarówno grypa, jak i przeziębienie to choroby wirusowe. Objawy, jakie towarzyszą tym dolegliwością, są dosyć podobne, dlatego rozróżnienie tych chorób nie jest proste. O ile przeziębieniu nie towarzyszą z reguły żadne poważne konsekwencje, to w przypadku grypy możliwe są powikłania.

Przede wszystkim objawy przeziębienia utrzymują się zdecydowanie krócej – najczęściej nie dłużej niż 7 dni. Natomiast w przypadku grypy doskwierają nam przez co najmniej 2 tygodnie. Niewyleczona lub nierozpoznana grypa może doprowadzić do trudnych do wyleczenia następstw, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, mięśnia sercowego czy do napadów drgawek.

Różnice w objawach grypy i przeziębienia są znaczące. Wśród nich należy wymienić:

  • temperaturę ciała – grypie zawsze towarzyszy gorączka, mogą również pojawić się dreszcze i obfite poty. Temperatura ciała może wzrosnąć do 41 stopni Celsjusza, a najczęściej wynosi około 39 stopni. Natomiast objawem przeziębienia jest stan podgorączkowy – kiedy temperatura nie przekracza 38 stopni Celsjusza.
  • bóle głowy – w przypadku grypy najczęściej pojawiają się silne bóle głowy, które mogą stawiać opór lekom przeciwbólowym. Dodatkowo może im towarzyszyć ból gałek ocznych czy światłowstręt. Przy przeziębieniu dolegliwości te również występują, ale są zdecydowanie słabsze i najczęściej zanikają po zażyciu leków.
  • bóle mięśni i stawów – objawy te trwają zazwyczaj przez cały czas walki organizmu z grypą. Chory jest silnie osłabiony, odczuwa bóle mięśni i stawów, które powodują, że kłopoty sprawia mu nawet położenie się do łóżka czy przewrócenie się z boku na bok. Taka dolegliwość może również towarzyszyć przeziębieniu, ale podobnie, jak w przypadku bólu głowy – nie będzie ona intensywna, nie obejmie całego ciała i powinna zniknąć po kilku dniach.
  • kaszel – w przypadku grypy jest on suchy, męczący i napadowy, a z czasem może się przekształcić w wilgotny z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny. Przeziębieniu również może towarzyszyć suchy kaszel, ale nie jest on tak intensywny. Bardziej można go nazwać pokasływaniem.
  • krwawienie z nosa – bardzo często towarzyszy grypie, rzadko przeziębieniu.
  • katar – występuje przede wszystkim przy przeziębieniu. Początkowo jest wodnisty, przezroczysty, a w kolejnych dniach choroby może przechodzić w śluzowy. Nieżyt nosa najczęściej nie jest objawem grypy.
  • zapalenie spojówek – bardzo często pojawia się w przypadku grypy, natomiast rzadko towarzyszy przeziębieniu.

Objawy przeziębienia i grypy są podobne, ale różnią się od siebie stopniem nasilenia. Przeziębienie nie wymaga konsultacji z lekarzem, o ile rzeczywiście widzimy, że wraz z kolejnymi dniami, dolegliwości towarzyszące chorobie ustępują. W przeciwnym razie należy udać się do specjalisty. Jeżeli objawy wskazują na grypę, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem. Grypy nie można lekceważyć, niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań.

Dowiedz się więcej na stronie: https://bioaronsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*