Jak nie dopuścić do odwodnienia małego dziecka?

Zdrowie małych dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt, w pierwszym roku ich życia, powinno znajdować się pod naszą szczególną kontrolą. Niebezpieczne są dla nich między innymi wszelkie zatrucia pokarmowe, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia malucha, odwodnienia. Jak do niego nie dopuścić?

Odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu, wchodzi w skład komórek i krwi, jest elementem umożliwiającym transport pozostałości przemiany materii i substancji odżywczych. 2/3 naszego organizmu to woda, dlatego nadmierna jej utrata, czyli odwodnienie, prowadzić może do liczyć konsekwencji zdrowotnych.

O ile u osób dorosłych do odwodnienia dochodzić może w ciągu kilku dni, to u noworodków i niemowląt nawet kilkugodzinna biegunka czy wymioty prowadzą do skrajnego wycieńczenia organizmu i nadmiernej utraty wody. Dziecko traci przytomność i może mieć nawet zapaść. Kiedy maluch choruje na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, powinnien mieć zapewniony dostęp do płynów. Wiadomo, że niemowlęciu należy samodzielnie podawać zwiększone ilości wody i innych napojów. Rodzic nie powinien przy tym oczekiwać, że jego pociecha na raz łapczywie wypije wodę i ustrzeże się dzięki temu odwodnienia. Niemowlęciu należy podawać wodę łyżeczką, w regularnych odstępach czasu, spokojnie, aby nie wywołać kolejnych torsji.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu?

Przy pierwszych sygnałach zatrucia – gorączce, biegunce, czy wymiotach oraz w czasie gorącego lata, rodzice powinni zadbać o profilaktykę odwodnienia. Dobre nawadnianie organizmu spowoduje, że dziecko będzie miało więcej sił do walki z ewentualną chorobą – wirusami czy bakteriami powodującymi wymioty i luźny stolec.

Jeśli widzimy, że dziecko ma zwiększone pragnienie, np. łapczywie wypija mleko czy wodę z butelki, może to być pierwszym objawem odwodnienia. Co chwilę trzeba wtedy dawać maluchowi coś do picia. Jeśli dziecko nie pije, a jego stan się wyraźnie pogarsza, trzeba nie zwlekając udać się do lekarza, ponieważ wymaga ono najprawdopodobniej natychmiastowej interwencji medycznej. Oznacza to konieczność podania w warunkach szpitalnych dziecku kroplówki nawadniającej dożylnie organizm. Działa ona znacznie skuteczniej niż doustne podawanie płynów.

Przy pierwszych wymiotach lub biegunce rodzice niezmiennie powinni pamiętać o uzupełnianiu płynów w organizmie dziecka, podając je w zwielokrotnionej ilości. Jeśli chodzi o niemowlę karmione piersią, liczbę karmień należy zwiększyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*