Jak leczyć łupież?

Łupież nie należy do atrybutów opisujących zdrowe i piękne włosy! Białe drobinki łuszczącego się naskórka głowy opadające na ramiona stanowią problem natury estetycznej, przez co są powodem dyskomfortu i wstydu, równocześnie są one objawem stanu chorobowego skóry głowy. Poznaj domowe sposoby zmniejszania widoczności łupieżu, a także sprawdź, jak leczyć łupież z użyciem specjalistycznych preparatów.

Czym jest łupież? Przyczyny występowania łupieżu

Łupież to nic innego jak fragmenty złuszczonego naskórka głowy widoczne na włosach, a także opadające na ramiona. Nadmiernemu łuszczeniu się naskórka często towarzyszy łojotok (nadmierne wydzielanie sebum) oraz swędzenie skóry. Łupież to choroba skóry głowy o podłożu grzybiczym, nasilone złuszczanie naskórka następuje wskutek zwiększonego namnażania się grzybów Malassezia. Co wpływa te tę „inwazję” grzybów na skórę głowy? Zwykle następuje ona w wyniku zaburzenia pH skóry głowy, do którego dochodzi np. w przypadku obniżenia odporności organizmu, nasilonego łojotoku lub niedoborów cynku. Zasadniczo na występowanie łupieżu narażony jest każdy bez względu na wiek i płeć, niemniej jednak problem ten częściej dotyka dzieci, nastolatków, młodych osób (około 20-25 lat), a ponadto częściej mężczyzn niż kobiet. Przypuszcza się, że ma to związek z tym, iż w tych grupach występuje zwiększone wydzielanie łoju. Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu – suchy (zwykły) i tłusty. Łupież suchy ma postać białych, drobnych łusek na włosach, zaś łupież tłusty ma kolor żółtawy, przylega do skóry, towarzyszy mu uporczywy świąd i stan zapalny, zaniedbanie objawów tłustego łupieżu może doprowadzić do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry, a także nadmiernego wypadania włosów.

jak leczyć łupież

Co sprzyja rozwojowi łupieżu?

Za występowanie łupieżu odpowiedzialny jest grzyb Malassezia, a właściwie jego niekontrolowane namnażanie na skórze głowy. Jakie czynniki sprzyjają nadmiernemu rozwojowi tych drobnoustrojów? Jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu są problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny skóry głowy i włosów. Dotyczy to zarówno przypadków niedostatecznego dbania o czystość włosów, jak i przesadnej higieny. Zbyt rzadkie mycie głowy powoduje nadmierne nagromadzenie łuszczącego się naskórka oraz sebum. Zbyt częste mycie głowy przyczynia się do przesuszenia skalpu i intensywnego łuszczenia się naskórka. Negatywny wpływ na kondycję skóry głowy ma także nadużywanie kosmetyków do stylizacji, niedokładne spłukiwanie szamponu, odżywek i masek, suszenie włosów bardzo gorącym strumieniem powietrza, a także podrażnienia i reakcje alergiczne na niektóre składniki kosmetyków (głównie silne detergenty, konserwanty). Jeśli łupież jest następstwem błędów higienicznych, stosunkowo łatwo się go pozbyć. Wystarczy zmienić zgubne nawyki! Pojawienie się łupieżu może mieć również związek z zaburzeniami hormonalnymi, może być odpowiedzią organizmu na nadmierny i długotrwały stres, ponadto łupież zaliczany jest do objawów innych jednostek chorobowych np. łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry, egzemy i atopowego zapalenia skóry.

Domowe sposoby na łupież

W większości przypadków zmiany w higienie i pielęgnacji włosów oraz skóry głowy są w stanie zwalczyć problem łupieżu. Warto przede wszystkim stosować szampony przeciwłupieżowe (np. Radical Med, Linoderm Hair, Dermena Plus, Ketoxin Forte, Nivelium), a po ustaniu objawów przerzucić się na szampony o łagodnej formule, które nie będą powodować przesuszania i podrażniania skóry głowy (np. Cutishelp E.P. Szampon konopny). W ramach profilaktyki do szamponu można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który jest silnym naturalnym środkiem o działaniu przeciwgrzybiczym. Warto także wprowadzić do pielęgnacji włosów płukanki ziołowe. Dwa razy w tygodniu po uprzednim umyciu głowy należy spłukać włosy naparem ziołowym np. tymiankowym, pokrzywowym, miętowym (dwie łyżki suszu zalać wrzątkiem (około 0,5l) i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, ostudzić i przecedzić).

Doskonale na kondycję skalpu działa masaż – można 1-2 razy w tygodniu wykonywać delikatny masaż skóry głowy, wykorzystując lekko podgrzaną oliwę z oliwek (np. z dodatkiem olejków eterycznych – rozmarynowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego). W miarę możliwości zaleca się „odpuścić” suszenie włosów suszarką. Oczywiście oprócz korzystania z zewnętrznych środków walki z łupieżem należy działać także „od środka”. Kluczowe jest dbanie o kondycję skóry głowy poprzez dostarczanie jej odpowiednich składników odżywczych w diecie lub z pomocą suplementów diety. Jakie składniki w szczególności będą potrzebne? Z pewnością będą to: witaminy z grupy B, witaminy A i E, a ponadto potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, selen i cynk.

Jak leczyć łupież? – leki

Nie w każdym przypadku zmiany w pielęgnacji wystarczą, konieczna może być konsultacja dermatologiczna lub trychologiczna. A kiedy i jak leczyć łupież? Przede wszystkim zdecydowanej reakcji wymagają sytuacje, gdy łupież mimo podejmowanych działań nie znika lub regularnie nawraca. Może to sugerować na przykład ogólne zakażenie grzybicze, co wymagałoby stosowania doustnych leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. Zwykle jednak leczenie ogranicza się do terapii miejscowej z użyciem szamponów, lotionów, wcierek lub emulsji. W leczeniu łupieżu wykorzystuje się kilka rodzajów substancji czynnych – przede wszystkim grzybobójcze (np. ketokonazol, pirokton olaminy, cyklopiroks, klimbazol), ponadto keratolityczne – złuszczające (np. kwas salicylowy, mikronizowana siarka) i przeciwłojotokowe. Najlepsze produkty to te, które zawierają kilka składników aktywnych, to bowiem gwarantuje wielokierunkowe działanie, a przede wszystkim zwalczanie zarówno objawów, jak i przyczyny łupieżu! Wśród preparatów polecanych przez farmaceutów znajdują się szampony lecznicze np. Nizoral, Nizax Activ, Zoxin-Med, Capitis Duo, Mediket Plus; emulsje np. Versic, Zoxiderm; spraye np. Oliprox.

Nie jest łatwo raz na zawsze pozbyć się łupieżu, dlatego po pierwszej wygranej z nim bitwie, należy wprowadzić działania zapobiegające jego nawrotom. Przede wszystkim trzeba zachować prawidłową higienę i pielęgnację włosów – należy myć je regularnie, ale nie za często. Zaleca się ograniczyć kosmetyki do stylizacji oraz używanie suszarki. Dodatkowo warto dbać o zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną, co pozwala poprawić ogólną kondycję skóry głowy (jej odżywienie oraz ukrwienie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*