Czyszczenie zatok – jak to zrobić?

Sezon jesienny rozpoczęty – ciepły koc i herbata z dodatkiem miodu powraca do łask, niestety… Wraz ze spadkiem temperatury zawitał okres przeziębień, wirusów i chorób układu oddechowego. Budowanie odporności i wzmacnianie organizmu powinno być dla nas priorytetem! Lecz co zrobić, gdy i nas dotkną nieprzyjemne objawy np. ból głowy, żółtawa wydzielina zatykająca nos oraz trudności z oddychaniem – zapalenie zatok? Pocieszający jest fakt, iż asortyment apteczny oferuje nam wiele bezpiecznych, a co najważniejsze skutecznych produktów na czyszczenie zatok, które preferują również lekarze laryngolodzy. Czym zatem jest owe czyszczenie zatok i kiedy się je wykonuje?

czyszczenie zatok

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok różnią się w zależności od miejsca wystąpienia infekcji – rozróżniamy: zatoki szczękowe – umiejscowione pod policzkami, zatoki sitowe – umiejscowione między oczami, zatoki klinowe – umiejscowione w środku czaszki oraz zatoki czołowe – umiejscowione pod oczami. W przypadku zapalenia zatok czołowych do charakterystycznych objawów należą: ból głowy – głównie w okolicy czoła, ból nasilający się w pozycji leżącej, ból doskwierający podczas pochylenia głowy. Przy infekcji zatok sitowych występuje ból głowy, ból oraz ucisk w kącikach oczu, silny ból podczas kaszlu oraz w pozycji leżącej. Zapalenie zatok klinowych to ból w okolicy czołowej, potylicznej, oczodołach oraz dyskomfort promieniujący do szczytu głowy. W przypadku zapalenia zatok szczękowych do objawów zalicza się ból zębów (szczególnie górna szczęka), ból skroni oraz wokół oczu. Charakterystyczne objawy towarzyszące każdemu z rodzajów zapalenia zatok to: zatkany i niedrożny nos, gorączka lub stan podgorączkowy, nieprzyjemny zapach z ust, ropna wydzielina zalegająca w nosie.

Ze względu na okres trwania infekcji dodatkowo wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia zatok:

  • ostre zapalenie zatok – silne objawy trwające od 3 do 4 tygodni
  • podostre zapalenie zatok – objawy od 4 do 8 tygodni
  • przewlekłe zapalenie zatok – infekcja utrzymująca się powyżej 8 tygodni
  • nawracające zapalenie zatok – infekcja zatokowa występująca co najmniej 4 razy w roku

Czyszczenie zatok w domowym zaciszu

Czyszczenie zatok przyjmuje się za jeden z najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z zalegającą wydzieliną, a historia zabiegów sięga Dalekiego Wschodu, gdzie oczyszczanie nosa i zatok traktowane jest jako codzienny element higieny osobistej. Czyszczenie zatok za pomocą produktów z chlorkiem sodu zachęciła producentów farmaceutycznych do zwiększenia ofert aptecznych o gotowe zestawy do irygacji zatok, dzięki czemu każdy z nas może wykonać samodzielny zabieg w domowym zaciszu. Zatoxin Rinse Zestaw, Irigasin Zestaw do płukania nosa i zatok, Respimer NetiFlow Zestaw do płukania nosa i zatok, Fixsin Zestaw podstawowy do płukania nosa i zatok, Apteo Zestaw do płukania nosa i zatok – w każdym z zestawów znajduje się butelka do irygacji oraz saszetki do przygotowania roztworu chlorku sodu. Czyszczenie zatok jest zabiegiem nieinwazyjnym, działającym jedynie miejscowo, dlatego też zabieg może być wykonywany przez długi czas nie narażając nas przy tym na skutki uboczne. W przypadku korzystania z gotowych zestawów dostępnych w aptekach warto zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*