Czym różni się deksketoprofen od ketoprofenu?

Wśród najpopularniejszych leków przeciwbólowych dostępnych w aptekach są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest grupą bardzo zróżnicowaną, którą łączy przede wszystkim mechanizm działania, przy czym należy pamiętać, że poszczególne substancje czynne dają nieco inny efekt leczniczy, przez co są mniej lub bardziej wskazane przy poszczególnych schorzeniach. Większość NLPZ dostępna jest bez recepty, choć są też leki wydawane wyłącznie z zalecenia lekarza. Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się ketoprofen i deksketoprofen. Czym różnią się od siebie ta dwa leki?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – działanie i wskazania

Oprócz paracetamolu niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są najczęściej kupowanymi i stosowanymi lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W odróżnieniu od paracetamolu NLPZ wykazują również działanie przeciwzapalne. Głównym wskazaniem do ich stosowania jest objawowe leczenie bólu różnego pochodzenia oraz gorączki np. w przebiegu przeziębienia i grypy. Na czym polega mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych? Najprościej mówiąc, hamują one aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX-2), czyli enzymu uczestniczącego w syntezie prostaglandyn – przekaźników pobudzających receptory bólowe i mediatorów stanu zapalnego. W efekcie tego zmniejszają odczuwanie bólu, a także zmniejszają gorączkę i obrzęk. Dodatkowo niektóre NLPZ hamują syntezę czynnika reumatoidalnego, blokują aktywność enzymów degradujących tkankę łączną, a także hamują syntezę wolnych rodników i wykazują działanie przeciwagregacyjne, czyli zapobiegają zlepianiu się płytek krwi.

czym różni się deksketoprofen od ketoprofenu

Ketoprofen, deksketoprofen, diklofenak i ibuprofen

Należy pamiętać, że poszczególne substancje czynne wchodzące w skład grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zapewniają nieco inne działanie terapeutyczne, dlatego też dla uzyskania jak najskuteczniejszego efektu należy wybrać odpowiedni lek. Na przykład najlepszy na ból głowy będzie ibuprofen, jednak w przypadku migreny lepszy będzie naproksen. Kwas acetylosalicylowy świetnie zmniejsza gorączkę, ale gorzej radzi sobie z bólem i stanem zapalnym. Natomiast diklofenak to przede wszystkim lek przeciwzapalny i przeciwbólowy o raczej słabym działaniu przeciwgorączkowym. Wśród NLPZ są też prawdziwe „killery bólu”, takie jak ketoprofen i deksketoprofen, po które zaleca się sięgać, gdy inne leki przeciwbólowe nie dają rady! Czym różni się deksketoprofen od ketoprofenu?

Ketoprofen (Ketoprofenum)

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu propionowego), który wyróżnia się zdecydowanie silniejszym działaniem przeciwbólowym niż np. ibuprofen i diklofenak oraz działaniem przeciwreumatycznym. Wskazany jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Ketoprofen rekomendowany jest w przypadku bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego np. bólu zęba, bólów kostno-stawowych, bólów mięśniowych, bolesnego miesiączkowania, bólów pooperacyjnych, bólów pourazowych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Ze względu na fakt, że ketoprofen dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, efekt leczniczy jest odczuwany zwykle po 30-60 minutach od przyjęcia dawki. Największe stężenie w osoczu ketoprofen osiąga około 90 minut od zastosowania. Działanie przeciwbólowe ketoprofenu utrzymuje się do 8 godzin! Zwykle zaleca się stosować 50mg co 8 godzin (maksymalna dawka dobowa 150mg!). Stosowanie ketoprofenu jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych m.in. ze strony przewodu pokarmowego, a także zwiększoną wrażliwością na promieniowanie słoneczne. Co warto podkreślić, ketoprofen jest jednym z bezpieczniejszych niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla układu sercowo-naczyniowego. Doustne leki z ketoprofenem dostępne bez recepty to m.in.: Ketonal Active, Ketokaps Max, Ketolek.

Deksketoprofen (Deksketoprofenum)

Deksketoprofen jest prawoskrętnym izomerem ketoprofenu. W porównaniu do niego wykazuje dwukrotnie silniejsze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Deksketoprofen jest aktywny biologicznie i nie zawiera dodatkowego enancjomeru, który jest pozbawiony działania przeciwbólowego i jest odpowiedzialny za pojawianie się wielu działań niepożądanych. W celu uzyskania tak samo skutecznego działania można stosować mniejszą dawkę deksketoprofenu, czyli 25mg (maksymalna dobowa dawka wynosi 75mg!) zamiast 50mg ketoprofenu. Efekt działania terapeutycznego odczuwany jest już po 30 minutach (po tym czasie osiąga już maksymalne stężenie, w przypadku przyjęcia dawki po posiłku wchłanianie jest spowolnione, dlatego zaleca się stosować lek pół godziny przed jedzeniem), a utrzymuje przez 6 godzin. Deksketoprofen można stosować w takich samych wskazaniach co ketoprofen. Równocześnie zmniejszenie dobowej dawki ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ryzyka występowania działań niepożądanych – zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, nerek i wątroby. Deksketoprofen jest bezpieczniejszy w stosowaniu niż ketoprofen, lepiej sprawdzi się więc u osób w podeszłym wieku. Doustne leki z deksketoprofenem dostępne bez recepty to m.in.: Dexak, Dektac, Kerdex.

Czym różni się deksketoprofen od ketoprofenu? Co wybrać?

Ketoprofen i deksketoprofen to leki o wysokiej skuteczności, a co najważniejsze oba są dobrze tolerowane. Jest więc kwestią indywidualną, który z nich będzie bardziej odpowiadał. Obiektywnie rzecz biorąc, w porównaniu obu tych substancji czynnych nieco lepiej wypada deksketoprofen. Można bowiem stosować niższą dawkę przy zachowaniu takiej samej skuteczności i równoczesnym ograniczeniu ryzyka występowania działań niepożądanych. Niestety oba te leki są obarczone ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu mogą np. podrażniać i uszkadzać śluzówkę przewodu pokarmowego. Jest to związane z tym, że hamują one aktywność nie tylko COX-2, co zapewnia działanie przeciwzapalne, ale również hamują aktywność COX-1 – enzymu, który przede wszystkim uczestniczy w ochronie błony śluzowej żołądka.

Niezależnie od tego, czy stosowany jest lek z ketoprofenem, deksketoprofenem czy z jeszcze innymi niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, należy przyjmować go „z głową”! Możliwość swobodnego dostępu do leków bez recepty z jednej strony pozwala szybko i skutecznie radzić sobie z bólem i innymi objawami, z drugiej natomiast niekontrolowane przyjmowanie substancji leczniczych stwarza ryzyko przedawkowania i występowania działań niepożądanych. Dlatego bardzo ważne jest uważne czytanie ulotek i przestrzeganie wszystkich zaleceń. Szczególnie istotne jest to, aby zarówno ketoprofen, jak i deksketoprofen przyjmować jak najkrócej i w jak najmniejszych skutecznych dawkach.

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*