Czy warto zaszczepić się przeciw HPV

Rak szyjki macicy stanowi wyzwanie dla współczesnej medycyny, jeszcze nigdy człowiek nie był tak blisko pokonania nowotworu. Rak szyjki macicy o podłożu gruczołowym ma swoją przyczynę w infekcji onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Trzy podstawowe typy HPV 16, 18,45 występują łącznie w ponad 90% zachorowań na ten typ raka szyjki macicy. Z statystyk wynika, że ok. 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. U 80% przypadków wirus zwykle ustępuje samoistnie po kilku miesiącach, jednak forma przewlekła zakażenia dotyczy 20% kobiet. Ryzyko zachorowania na raka szyki macicy w tej grypie zwiększa się siedmiokrotnie. Szczyt wykrycia zakażenie wirusem HPV przypada między 15 a 25 rokiem życie, natomiast szczyt wykrywalności zachorowania na raka szyjki macicy przypada miedzy 40 d 55 rokiem życie. Mówi się ze codziennie 5 Polek umiera na Raka szyjki macicy.
 

 Skoro wirus HPV jest tak niebezpieczny pytanie jak można się nim zarazić. Do zakażenie dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych nie tylko genitalno – genitalnych, ale również oralno- genitalnych i analno-genitalnych. W sytuacjach rzadkich kiedy wirus zlokalizowany jest zewnętrznych narządach płciowych np.: sromie istnieje możliwość zakażenie przez rękawiczki czy bieliznę, istnieje również ryzyko zakażenie podczas porodu – podczas przechodzenie dziecka przez drogi rodne kobiet.

Objawy zakażenie HPV bardzo długo mogą się nie ujawniać jest to tzw: okres bezobjawowy. Objawy kliniczne zakażenie to kłykciny kończyste sromu, pochwy i okolic szyjki pochwy oraz na zewnętrznych narządach płciowych w rejonie odbytu i sporadycznie cewki moczowej (1-3%), stany przed nowotworowe szyjki macicy, brodawki. Występuje jeszcze infekcja utajona możliwa do wykrycie jedynie za pomocą testu DNA HPV.
 

Przed wirusem można się uchronić ograniczając liczbę partnerów seksualnych, unikając kontaktów seksualnych z osobami już zarażonym oraz stosując prezerwatywy podczas stosunku.
 

W momencie wygenerowania typów wirusa udało się stworzyć szczepionkę protekcyjną. Jednak czy szczepionka przeciw wirusowi HPC uchroni kobiety od zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepionka daje odporność trwałą minimum 5-letnią po przyjęciu 3 dawek szczepionki – dawki przypominające po upływie 2 i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Badania kliniczne dowodzą, że szczepionka ma największą skuteczność, jeśli podaje się ją dziewczynkom, które jeszcze nie miały kontaktu z HPV, dlatego też zastosowanie szczepień przeciwko zakażeniom HPV ma duże znaczenie zwłaszcza u dziewcząt przed zaistnieniem ich narażenia na wirusa, wtedy też szczepionka ma szansę zapobiec znacznej liczbie przypadków zachorowań na raka gruczołowego szyjki macicy. Pojawił się wiele kontrowersji na temat szczepień dziewczynek w wieku 9-13 lat. Pewnie środowiska wygłaszały tezy, że ten problem nie dotyczy małych dziewczynek, ale odrosłych kobiet. W USA szczepionka przeciw HPV jest tak rozpowszechniona, a opinia społeczna tak do niej przekonana, że kupują ją rodzie lub dziadkowe jako prezent z okazji urodzi lub jako prezent komunijny. W Polsce społeczeństwo młode i niedojrzałe nie do końca rozumie ten problem, zapominając, ze za kilka lat te dziewczynki będą zonami, matkami.
 

A co z kobietami które już rozpoczęły współżycie płciowe i chciały by się zaszczepić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Szczepionka zapewni dodatkowe zabezpieczenie,. Należy jednak pamiętać, że zaszczepienia się przeciw HPV nie zwalnia z obowiązku wykonywania badania cytologicznego. W Polsce mimo pojawienie się szczepionki na rynku wymaz cytologiczny jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyki macicy. Należy również pamiętać, ze HPV nie opowiada za 100% zachorowań na raka szyki macicy i zawsze możemy znaleźć się w tej grupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*