Czy po wyrwaniu zęba można palić?

Zabieg usunięcia zęba to raczej mało skomplikowana procedura chirurgiczna, jednak jest ona związana z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Z tego też powodu osoby, które poddały się ekstrakcji zęba, muszą przestrzegać kilku ważnych zaleceń lekarza. Jednym z nich jest zakaz palenia po usunięciu zęba! Czym grozi łamanie tego zakazu? Kiedy można zapalić pierwszego papierosa po usunięciu zęba?

Czy można palić po usunięciu zęba?

Ekstrakcja zęba polega na całkowitym wyrwaniu go za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych z zębodołu lub usunięciu go metodą dłutowania. Po takim zabiegu w dziąśle pozostaje dość głęboka rana, której proces gojenia wymaga czasu. Nie sprzyja mu wiele czynników, przede wszystkim jednak papierosy i zawarta w nich nikotyna. Dlatego też zakaz palenia po usunięciu zęba obowiązuje wszystkich bez wyjątków! Stomatologowie zazwyczaj zalecają, aby powstrzymać się od zapalenia papierosa przynajmniej przez 3 dni (72 godziny)! Mniej więcej tyle czasu potrzebne jest do zagojenia się rany. Oczywiście w miarę możliwości warto wydłużyć „urlop od nikotyny”, aby dać ranie więcej czasu na całkowite zabliźnienie oraz na uniknięcie jakichkolwiek innych powikłań pozabiegowych.

palenie po wyrwaniu zęba

Podobne zalecenia odnoszą się również do picia alkoholu po zabiegu usunięcia zęba, jednak o ile łatwiej wstrzymać się z wypiciem piwa lub kieliszka wina, tak ignorowanie chęci zapalenia papierosa jest o wiele trudniejsze! W końcu papieros to dla wielu osób „lekarstwo” na stres i napięcie, a zabieg ekstrakcji zęba (i w ogóle wizytę u dentysty) zdecydowanie należy zaliczyć do sytuacji wysoce stresujących i powodujących dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Nawyk sięgania po papierosa jest na tyle silnie zakorzeniony w codziennej rutynie, że palacze mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z momentu, w którym mimowolnie sięgną po papierosa, a niestety jedna chwila zapomnienia może mieć poważne skutki i znacząco wydłużyć czas rekonwalescencji po zabiegu.

Czy po wyrwaniu zęba można palić?

Po ekstrakcji zęba nie należy palić papierosów ani tradycyjnych, ani elektronicznych (należy również zrezygnować np. z żucia gumy z nikotyną). Dlaczego? Czym grozi palenie papierosów po usunięciu zęba? Znajdująca się w papierosach nikotyna przyczynia się do kurczenia naczyń krwionośnych oraz powoduje zaburzenia przepływu krwi. Skutkuje to niedotlenieniem tkanek, to zaś zakłóca i wydłuża proces gojenia się rany. A im dłużej rana się goi, tym wyższe prawdopodobieństwo potencjalnego zakażenia. Dodatkowo palenie papierosów zalicza się do czynników ryzyka powstania tzw. suchego zębodołu (inaczej pusty zębodół, poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu, ból poekstrakcyjny). Schorzenie to objawia się silnym pulsującym bólem w okolicy pozabiegowej, który promieniuje aż do ucha i skroni, a także obrzękiem tkanek. Ponadto może pojawić się szczękościsk, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie i gorączka.

W jaki sposób palenie papierosów po usunięciu zęba może doprowadzić do takich powikłań? Ważnym elementem procesu gojenia się rany po ekstrakcji zęba i jej naturalną barierą ochronną jest skrzep, podczas zaciągania się dymem papierosowym w jamie ustnej wytwarza się podciśnienie, które może ów skrzep uszkodzić, tym samym rana traci swoją ochronę i zostaje narażona na działanie szkodliwych czynników. Zwykle w przypadku wystąpienia suchego zębodołu zaleca się dobrze oczyścić ranę (stosunkowo rzadko stosuje się antybiotyki). Innym powikłaniem związanym z paleniem papierosów po usunięciu zęba jest zapalenie okostnej, czyli tkanki chroniącej kości i warunkującej ich prawidłową regenerację. Przy zapaleniu okostnej charakterystyczny jest bardzo silny ból kości, opuchlizna, obrzęk i wysoka gorączka. Leczenie polega na prowadzeniu terapii antybiotykowej (antybiotyki można stosować maksymalnie przez 14 dni) oraz płukaniu jamy ustnej naparami z szałwii i rumianku.

Usunięcie zęba a palenie papierosów to kwestia, z której wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. A trzeba jasno to powiedzieć, palenie po wyrwaniu zęba jest niewskazane! Nikotyna wydłuża czas potrzebny do zagojenia się rany pozabiegowej, dodatkowo zaciąganie dymu zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań. Minimum trzy dni tyle trzeba odczekać z zapaleniem papierosa po przebytej ekstrakcji zęba, aby dać ranie czas do pełnego wygojenia. Dla osób niepalących nie wydaje się to niczym nadzwyczajnym, jednak dla osób uzależnionych od nikotyny może to być niewykonalne!

Dla własnego zdrowia trzeba robić wszystko, aby nie ulegać nałogowi, jeśli jednak jest on silniejszy, można zapalić papierosa, pamiętając o kilku zabezpieczeniach! Przede wszystkim ranę warto osłonić gazikiem, podczas palenia zaś nie wolno zbyt mocno się zaciągać oraz przetrzymywać dymu w ustach, a po wszystkim należy ostrożnie przepłukać jamę ustną wodą bądź płynem antyseptyczny. Trzeba równocześnie pamiętać, że taka „chwila słabości” może słono kosztować, zapalenie okostnej czy suchy zębodół wprawdzie nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale są to schorzenia bardzo bolesne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*