Czy można leczyć skoliozę?

Skolioza wbrew pozorom nie jest jedynie wadą postawy, ale powinna być rozpatrywana w kategoriach choroby ogólnoustrojowej. Może ona bowiem zaburzać pracę narządów wewnętrznych człowieka, zwłaszcza tych zlokalizowanych w klatce piersiowej czy jamie brzusznej. Czy możliwe jest jej efektywne leczenie?

Czym właściwie jest skolioza?

Skolioza polega na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. W przypadku pacjentów ze skoliozą dochodzi do trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa, gdzie płaszczyzna czołowa jest bocznie wygięta, a płaszczyzna strzałkowa odchylona. Dochodzi także do odcinkowej rotacji osiowej kręgosłupa.


Leczenie poprzez rehabilitację i fizykoterapię

Po postawieniu diagnozy skoliozy, pacjent powinien przejść regularną, dostosowaną do jego potrzeb rehabilitację. Lekarze zalecają także noszenie specjalnego gorsetu, który dobierany jest dla chorego ściśle według wskazań lekarza.

Pacjenci mogą być leczeni przy zastosowaniu odpowiedniego systemu ćwiczeń, które obejmują odpowiednie ustawianie ciała i ruch. Prowadzą one do niwelowania zmian w kręgosłupie. Taką metodę leczenia po raz pierwszy zastosował prof. Santos Sastre Fernandez w Hiszpanii. Dzięki niej u wielu dzieci udało się zatrzymać proces progresji skoliozy i wyprostować kręgosłup bez konieczności przeprowadzania operacji.

Sastre opracował dla pacjentów specjalne urządzenie „FED system” ze skoliozą. Początkowo obejmowało ono tylko ramę z kilkoma wysięgnikami. Później urządzenie zostało podłączone pod komputer, który kontrolował jego pracę i dostosowywał ją indywidualnie do każdego pacjenta podpinanego do systemu wyciągowego. Po podpięciu pacjent jest odpowiednio ustawiany dzięki stabilizatorom, a potem w określone miejsca stosuje się naciski od kilkunastu do nawet 100 kg, trwające co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Cała sesja terapeutyczna trwał około pół godziny. Leczenie łączone jest z analityczną kinezyterapią, elektrostymulacją i zajęciami na basenie. Trwa to łącznie 28 dni, a po tym czasie dziecko powinno odpoczywać przez 4 miesiące, nosząc gorset i realizując program ćwiczeń w warunkach domowych.

Leczenie operacyjne skoliozy

Jeśli skolioza nie poddaje się korekcji w wyniku działań rehabilitacyjnych, należy przeprowadzić operację polegającą na wszczepieniu implantów usztywniających w odpowiednim położeniu kręgosłup. Niestety operacja niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań. Jeśli jest przeprowadzana u dzieci cierpiących na skoliozę, kręgosłup może nie rozwijać się prawidłowo, a ponadto ograniczać dziecku aktywność ruchową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*