Czego objawem jest krew w kale?

Krew w kale zaliczana jest do wstydliwych dolegliwości, w związku z czym pacjenci bardzo często decydują się na wdrożenie samodzielnego leczenia lub całkowicie bagatelizują objawy! Jest to kategoryczny błąd, gdyż krew w kale może być związana z poważnymi chorobami, między innymi: nowotworem jelita grubego. Mimo, iż nie zawsze jest to symptom poważnej choroby należy możliwie najszybciej sprawdzić co jest przyczyną krwawienia – z naszego opracowania dowiecie się na jakie choroby może wskazywać krew w kale oraz jak w domowym zaciszu wykryć krew w kale.

krew w kale - próbka

Krew w kale – przyczyny wystąpienia

Krew w kale może świadczyć o poważnych problemach ze strony układu pokarmowego, dlatego też absolutnie nie można jej lekceważyć i możliwie najszybciej skonsultować się z lekarzem. Najczęściej krwawienie z odbytu wywołane jest niegroźnymi schorzeniami, jednakże w celu wykluczenia chorób zagrażających życiu i zdrowiu niezbędna jest rozszerzona diagnostyka, dlatego też każdy z nas powinien wiedzieć jakie działania wdrożyć oraz jak wykryć krew w kale. Zdecydowanie najpowszechniejszą przyczyną obecności krwi w kale są hemoroidy – żylaki odbytu to przerost splotów żylnych umiejscowionych w okolicy odbytu i dolnej części odbytnicy. Hemoroidy powstają na skutek niewydolności żylnej, czego objawami są między innymi: świąd, ból i pieczenie odbytu oraz krew w kale. Fekalia po wypróżnieniu mogą być pokryte lub nakropione żywoczerwoną i świeżą krwią – można zauważyć ją również na papierze toaletowym.

Istnieje szereg innych chorób na jakie może wskazywać krew w kale, zalicza się do nich między innymi: wrzodzejące zapalenie jelita grubego – istotą choroby jest tworzenie się licznych owrzodzeń w błonie śluzowej jelita grubego. Charakterystycznym objawem choroby jest nie tylko obecna w kale krew, ale także nieprzyjemny zapach stolca, który może zawierać domieszkę śluzu czy ropy. Krwawienie z odbytu może być także wywołane polipami jelita grubego – tworzą się one na wewnętrznych ścianach jelita grubego. W przypadku danej dolegliwości bardzo często dochodzi do tzw. krwawienia utajonego, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta – intensywne krwawienie z odbytu może przyczynić się do wystąpienia niedokrwistości. Obecność krwi w oddawanym stolcu może być spowodowana innymi dolegliwościami, takimi jak: infekcja bakteryjna wywołana bakteriami gronkowca czy salmonelli, żylaki przełyku, zespół Mallory’ego-Weissa czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Jak wykryć krew w kale?

Jeżeli zauważyłeś u siebie krew w kale koniecznie skorzystaj z konsultacji medycznej lub przeprowadź samodzielne badanie – wystarczy Ci do tego odpowiedni test diagnostyczny, który możesz zakupić w aptece. Wśród nich można wyróżnić między innymi: Poly-Check na krew utajoną w kale, Veroval Test domowy Profilaktyka chorób jelit czy FOB Test krew utajona – w zestawie każdego z testów znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: podkładki papierowe do pobierania próbek kału, płytkę testową, aplikator do pobrania próbki oraz roztwór ekstrakcyjny. W szerokim asortymencie aptecznym znajdziecie także test, do którego przeprowadzenia nie jest wymagane pobieranie próbki kału, a mianowicie: HemoActive test.

Do wykonania badania na obecność krwi w kale potrzebne są jedynie bibułki – wystarczy wrzucić bibułkę do muszli klozetowej, by przeciągu 2 minut otrzymasz wynik testu, który interpretowany jest za pośrednictwem zabarwienia bibułki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*