Artroskopia kolana – kiedy jest wskazana i na czym polega?

Staw kolanowy łączy kość udową i piszczelową. Jest największym stawem ciała człowieka, drugim najbardziej narażonym na przeciążenia. Funkcjonuje jako staw zawiasowy umożliwiający ruchy zginania i prostowania oraz w zgięciu ruchy rotacyjne. W tym złożonym stawie łączą się trzy kości: udowa, piszczelowa i rzepka Dodatkowo staw kolanowy jest wzmocniona więzadłami zewnętrznymi i i silnymi więzadłami wewnętrznymi krzyżowymi. Ze względu na dość skomplikowaną budowę, złożone funkcje, jakie musi wykonać, i duże przenoszone obciążenia jest najbardziej narażonym na kontuzje stawem człowieka. Najczęstsze schorzenia to uszkodzenie więzadeł, niestabilność kolana, uszkodzenia łąkotki, chrząstki i zwyrodnienie stawu kolanowego. Przyczynami uszkodzeń stawu kolanowego może być nadmierna aktywność fizyczna jak też brak aktywności fizycznej, otyłość i uszkodzenia zewnętrzne.

Leczenie uszkodzeń stawu kolanowego

Struktury stawu kolanowego ulegają uszkodzeniu, gdy przenoszone obciążenia przekraczają ich wytrzymałość fizjologiczną. Leczenie stawu kolanowego zależy od prawidłowo postawionej diagnozy.

Urazy w obrębie stawu kolanowego zazwyczaj dotyczą: więzadeł, chrząstki stawowej, łąkotek, torebki stawowej, błony maziowej, itp. Większość dysfunkcji kolana można leczyć dzięki nowoczesnej metodzie artroskopii diagnostycznej i operacyjnej. Badanie pozwala z dużą dokładnością ocenić więzadła, chrząstki stawowe, łąkotki i błonę maziową. Korzystając z artroskopu wprowadza się do stawu kamerkę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym. Poprzez drugie nacięcie wprowadza się za pomocą endoskopu urządzenia robocze umożliwiające wykonanie zabiegu operacyjnego wewnątrz stawu.

Dlaczego artroskopia kolana?

Cechą charakterystyczną dla artroskopii jest bardzo duża precyzja wykonania, minimalna utrata krwi, bo zabieg wykonywany jest endoskopowo poprzez dwa niewielkie nacięcia. Czas trwania zabiegu jest maksymalnie skrócony a naprawa chorego stawu wykonywana jest w krótkim czasie. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna pooperacyjna. Znacząco skrócony jest czas hospitalizacji i szybki jest również powrót pacjenta do pełnej aktywności. Artroskopia jest zabiegiem o małym stopniu inwazyjności, dlatego tez rehabilitacja i rekonwalescencja jest znacząco krótsza niż po zabiegu tradycyjnym na otwartym kolanie. Dobrze dobrane ćwiczenia pozwalają na skrócenie rehabilitacji nawet do 15 dni.

Gdzie można wykonać zabieg artroskopii kolana?

Zabieg artroskopii kolana jest nowoczesną metodą operacyjną wymagającą od zespołu medycznego wysokiego poziomu wiedzy oraz doświadczenia w zabiegach z użyciem artroskopu, a także znajomości nowoczesnych metod oraz wyposażenia placówki medycznej w specjalistyczny sprzęt. Z tych powodów warto wybrać miejsce z wykwalifikowanym i doświadczonym personelem, jak Carolina Medical Center w Gdańsku, które spełnia standardy leczenia najnowocześniejszych ośrodków ortopedycznych w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*