Leczenie depresji

Depresja to problem, który dotyczy milionów ludzi, aczkolwiek w wielu przypadkach nawet specjaliści mają problem z rozpoznaniem, czy dany pacjent cierpi na depresję. Najczęściej depresję utożsamiamy z ogólnym przygnębieniem, nieszczęściem, niską samooceną i ogólnym narzekaniem na życie. Pamiętajmy jednak, że większość z nas podczas wizyty u lekarza nie daje po sobie poznać przygnębienia. Nakładamy wtedy pewnego rodzaju maskę, co nie jest odpowiednie, ponieważ lekarz nie ma możliwości postawienia trafnej diagnozy.

Jak rozpoznać depresję?

Objawów depresji nigdy nie powinno się lekceważyć. Pacjent powinien obserwować swój organizm i zastanowić się, czy w ostatnim czasie zauważył u siebie pewne dolegliwości. W zasadzie depresję można zauważyć na podstawie szeregu problemów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • zamartwianie się,
  • przygnębienie,
  • smutek,
  • unikanie kontaktu z innymi ludźmi,
  • myśli samobójcze,
  • brak chęci co życia,
  • niską samoocenę,
  • niezadowolenie ze swojej pracy,
  • brak zainteresowań,
  • zaparcia,
  • negatywne nastawienie do otaczającej rzeczywistości.

Oczywiście, jeśli jednego dnia byliście przygnębieni i najchętniej cały dzień spędzilibyście w łóżku, to wcale nie oznacza, że dopadła was depresja. Dopiero wtedy, gdy wymienione problemy obserwujecie na co dzień i trwają one przez dłuższy okres, możecie mieć depresję. Nie lekceważcie tego – problem depresji sprowadził już życie nie jednego człowieka na niewłaściwy kierunek. Nawet jeśli uważasz, że wciąż wszystko jest w porządku, to w cale nie oznacza, że nie potrzebujesz pomocy.Pamiętajcie, że jeśli depresja nie będzie leczona, to z biegiem czasu zacznie się nasilać. Im wcześniej podejmiecie leczenie, tym lepiej dla was. Trwała poprawa i zapobieganie pojawianiu się depresji w przyszłości możliwa jest przy szybkiej reakcji. Im później zaczniecie leczyć depresję, tym trudniej będzie Wam powrócić do normalnego życia. By rozpocząć leczenie należy udać się do psychiatry, przy czym do tego specjalisty nie jest wymagane skierowanie.

Stopnie nasilenia depresji

W literaturze wyróżnia się kilka stopni nasilenia depresji. I tak wskazać należy:

  • Depresję łagodną
  • Depresję umiarkowaną
  • Depresję ciężką

Depresja łagodna to początkowe stadium problemu. Jeśli jest to tzw. subdepresja to wszystkie podstawowe cechy dolegliwości są łagodnie nasilone, a występują jedynie pojedyncze jej objawy takie jak np. brak zadowolenia czy pogorszenie snu.

Depresja umiarkowana charakteryzuje się średnim nasileniem objawów depresyjnych. Pacjent może być zniechęcony do życia, pojawia się niska samoocena oraz ograniczenie roli w życiu społecznym i zawodowym.

Depresja ciężka jest najbardziej zaawansowanym stadium dolegliwości. Stadium to podzielić można na dwa jego rodzaje, mianowicie bez objawów psychotycznych, jak również z objawami. W pierwszym przypadku człowiek jest zaniepokojony, wciąż się czegoś obawia, pojawiają się myśli samobójcze, jak też niezdolność do pracy zawodowej. Przy depresji, której towarzyszą objawy psychotyczne pojawiać się może urojenie winy, kary, zahamowanie ruchowe czy też podniecenie ruchowe.

Depresję trzeba leczyć!

Jak zostało już wspomniane, nieleczona depresja nasila się, a pacjent popada w coraz gorszy stan psychiczny. Szybkie podjęcie leczenia pomoże w wyeliminowaniu depresji, co wcale nie musi być bardzo trudne. Niechęć do życia, która pojawia się podczas depresji, może być równocześnie związana z niechęcią do leczenia. Wasza bezsilność może przekładać się na stanowcze „nie” dla leczenia, czy też próby pomocy ze strony bliskich. Nie możecie doprowadzić się do takiego stanu. Leczenie musi być kontynuowane. Jego podstawową formą jest leczenie lekami, czyli tzw. farmakoterapia. Systematycznie biorąc leki możesz po kilku tygodniach spodziewać się poprawy swojego nastawienia do życia. Owe kilka tygodni bywa jednak dla wielu pacjentów czynnikiem zniechęcającym do jakichkolwiek działań w kierunku leczenia. Pacjenci z depresją bardzo często przerywają leczenie, gdyż są zniechęceni brakiem postępów. Cierpliwość w leczeniu ma szczególne znaczenie, dlatego pamiętajcie, że z problemem nie poradzicie sobie z dnia na dzień. Kluczowe dla powodzenia leczenia jest systematyczne korzystanie z lekarstw. Lekarz przepisuje konkretny lek po to, by sprawdzić czy na Wasz organizm będzie on skutecznie działał. Jeśli po czasie 6 tygodni u pacjenta nie zostanie zauważona żadna poprawa, to lekarz zapisać powinien inne lekarstwa.

Ważnym jest by nawet w momencie ustąpienia depresji, zmiany nastawienia do życia, nie rezygnować z dalszego przyjmowania lekarstw. Przerwanie leczenia może doprowadzić do szybkiego nawrotu choroby. Najlepiej, ewentualne zaprzestanie brania leków konsultować z lekarzem.

Leczenie nie trwa do momentu wyleczenia depresji. Po ustąpieniu problemu przeprowadzane jest tzw. leczenie podtrzymujące, którego rolą jest zapobieganie pojawianiu się nawrotów choroby. Lekarz zaleca wtedy stopniowe zmniejszanie przyjmowanych leków, tak by organizm przygotowywał się do samodzielnego funkcjonowania.

Leczenie połączone z psychoterapią

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne będzie połączone z psychoterapią, uzyskanie pełnej poprawy będzie szybsze do uzyskana, jak również będzie to minimalizowało możliwości wystąpienia nawrotów depresji.Łączenie obydwu rodzajów leczenia szczególnie polecane jest w przypadku depresji o przewlekłym przebiegu i chorych, którzy źle współpracują podczas leczenia oraz w depresjach, które wynikają lub są podtrzymywane przez czynnik psychologiczny. Szczególnie popularne metody leczenia terapeutycznego to choćby psychoterapia dynamiczna, interpersonalna czy poznawcza. Wszystkie wspomagają proces leczenia depresji.

Nie dajmy się depresji!

Zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych, nawet co piątego człowieka na świecie, w życiu dotyka depresja, zatem można powiedzieć, że problem jest globalny. Depresja to choroba, która wymaga takiego samego leczenia, co wszystkie inne dolegliwości. Depresji nie należy się wstydzić, lecz z nią walczyć. Z tego właśnie względu specjaliści zalecają, by w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów związanych z depresją, jak najszybciej udać się na konsultacje do specjalisty. Lekarz zaproponuje odpowiednią metodę leczenia, a szybka reakcja może pozwolić nawet na ograniczenie możliwości pojawienia się problemu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*