Ketamina w leczeniu lekoopornej depresji
RedakcjaOd lat w anestezjologii stosowany jest związek ketamina, który ma właściwości psychodeliczne. Na czarnym rynku jest ona stosowana również jako narkotyk. Nowe badania wskazują, że ketamina może pomóc w opracowaniu terapii lekoopornej depresji. W jaki sposób?
Odkrycie dotyczące ketaminy
Zespół naukowców z Columbia University prowadził eksperyment z udziałem mysz i z zastosowaniem ketaminy. Udało mu się odkryć, że przedłużone stosowania tego związku powoduje silne zmiany w mózgu, a dokładniej w systemie zależnym od dopaminy. Badanie doprowadziło do wysnucia wniosków, że powtarzająca się ekspozycja gryzoni na ketaminę prowadzi do zmniejszenia liczby zależnych od dopaminy neuronów w obszarach, które w mózgu odpowiadają za nastrój. Jednocześnie zauważono, że rośnie liczba takich neuronów w rejonach regulujących podstawowe funkcje organizmu, w tym metabolizm.
Jak odkrycie to może zmienić medycynę? Otóż naukowcy sugerują, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu terapii, w których ketamina będzie oddziaływała jedynie na wybrane części mózgu, a nie na cały centralny układ nerwowy. Główny autor badań powiedział, że dzięki mapowaniu całego mózgu można bezpieczniej leczyć pacjentów z zastosowaniem ukierunkowanej terapii na konkretne jego części, by zminimalizować niezamierzone skutki w innych obszarach, zależnych od dopaminy.
Zastosowanie ketaminy w leczeniu depresji
Naukowcy wskazują, że przy kilkudniowym stosowaniu ketaminy w mózgu powstają zmiany, które mogą być wykorzystane do leczenia depresji. Na drodze badawczej dowiedziono, że związek ten jest w stanie szybko pomóc pacjentom chorującym na depresję lekooporną. Prowadzone są dalsze badania nad jej dłuższym stosowaniem, by uniknąć nawrotów depresji.
Ketamina może być traktowana jako bardzo skuteczny lek w różnych sytuacjach klinicznych, zwłaszcza że badania pokazały, że te same typy neuronów w mózgu pacjenta mogą różnie reagować na ten sam farmaceutyk.
Inne zastosowanie ketaminy
Ketamina, zgodnie z doniesieniami naukowców, może być stosowana jako bardzo silny, skuteczny środek przeciwbólowy. Nowe odkrycie dotyczące ketaminy wskazuje, że pod jej wpływem rośnie stężenie dopaminy w rejonach kontrolujących metabolizm, co może tłumaczyć obiecujące wyniki terapii zaburzeń odżywiania.
Dodaj komentarz