Indywidualne podejście do podopiecznego – jak najlepiej poznać potrzeby seniora?

Jakie potrzeby mają seniorzy? Jak poznać potrzeby konkretnego podopiecznego? Dlaczego komunikacja z seniorem jest taka ważna? W jaki sposób opiekun może wspierać psychicznie swojego podopiecznego?

Seniorzy z uwagi na zaawansowany wiek, mają inne potrzeby niż osoby młodsze. I to stwierdzenie prawdziwe zarówno w kontekście seniorów jako grupy społecznej i indywidualnych potrzebach każdego podopiecznego. O ile te ogólne potrzeby są podobne – indywidualne mogą bardzo się różnić, gdyż zależą nie tylko od wieku, ale także od płci, stanu zdrowia, wykształcenia, wykonywanego zawodu, zainteresowań i pasji oraz prowadzonego w przeszłości trybu życia.

Z potrzebami seniora należy się zapoznać i to najlepiej przez rozmowę z samym podopiecznym i jego rodziną oraz obserwację. Opiekunka osób starszych musi je poznać, by móc jak najlepiej sprawować opiekę nad seniorem. Bez ich znajomości bardzo trudno będzie pomagać podopiecznemu i nawiązać z nim nić porozumienia. Sytuacja dla obu stron będzie wtedy niekomfortowa i stresująca.

Potrzeby seniorów

Ogólne potrzeby seniorów dzieli się na potrzeby podstawowe (egzystencjalne) oraz potrzeby wyższego rzędu. Oczywiście różnią się on od analogicznych potrzeb osób młodszych. Wynika to między innymi z różnic w stanie posiadania oraz sprawności. Osoby starsze mają już karierę zawodową za sobą, ustabilizowane życie i rodzinę. Mają także dużo wolnego czasu na emeryturze i niestety mniej sił.

Opieka nad seniorem – jak poznać jego potrzeby?

Poznanie indywidualnych potrzeb podopiecznego jest bardzo istotne. Znacząco ułatwi wykonywanie obowiązków opiekuna, a przy tym zminimalizuje ryzyko nieporozumień. By je poznać należy zwrócić uwagę na płeć, stan zdrowia, wykształcenie i zawód oraz zainteresowania seniora.

Płeć ma duży wpływ na różnice w opiece i pielęgnacji. Kobiety są bardziej aktywne jeśli chodzi o prace domowe i dlatego łatwiej je zachęcić do pomocy w drobnych czynnościach domowych, które pozwalają na dłuższe zachowanie sprawności. Chętnie oglądają seriale, więc można z nimi rozmawiać na ten temat. To, że dbają o wygląd powoduje, że chętniej poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. Są też bardziej otwarte. Z kolei mężczyźni są bardziej zamknięci i dlatego trudniej jest im pomóc, zwłaszcza w stanach depresyjnych. Nie jest łatwo namówić ich do udziału w czynnościach domowych, więc należy zwrócić uwagę na ich zainteresowania i zachęcać do aktywności z nimi związanymi, np. oglądanie sportu, granie w gry itp. Kluczowy jest oczywiście stan zdrowia seniora. Może być bowiem tak, że podopieczny jest bardzo kontaktowy i aktywny umysłowo, ale niestety – unieruchomiony. Nie może zatem robić tego, co by chciał. Szczególnie w takim przypadku, opiekunka musi zadbać o jego stan psychiczny. Może mu zaproponować czytanie, oglądanie filmów i programów telewizyjnych, oglądanie zdjęć, gry słowne, serdeczną rozmowę itp. Jeśli sytuacja jest odwrotna, czyli senior jest sprawny ruchowo, ale ma demencję, to wtedy należy angażować go w drobne prace domowe czy ulubione czynności.

Bardzo ważne są również zainteresowania i pasje seniora. Mogą one okazać się bardzo pomocne w aktywizowaniu podopiecznego. Można na przykład poprosić seniora, by wprowadził opiekunkę w tajniki swojej pasji. To spowoduje, że poczuje się potrzebny i szanowany, a przy okazji opiekunka zdobędzie jego sympatię i nawiąże się nić porozumienia. To świetny pomysł na zbliżenie się do podopiecznego.

Niemniej istotne są wykształcenie seniora i wykonywany przez niego w przeszłości zawód. To może mieć wpływ na relacje, bo jeśli podopieczny, będąc jeszcze aktywnym zawodowo, sprawował funkcje kierownicze, to może chcieć kierować opiekunką i traktować ją jako podwładną. Zasadniczo im senior ma wyższe wykształcenie i ciekawsze życie zawodowe, tym ma większe potrzeby wyższego rzędu.

Komunikacja z osobą starszą to podstawa

Rozmowa jest najważniejsza, tym bardziej na początku pracy w charakterze opiekunki seniora. Dzięki niej można tak naprawdę poznać osobę, którą ma się objąć opieką. Oczywiście bardzo przydatna jest także rozmowa z rodziną. Opiekunka, która pracuje za granicą ma pewne ograniczenia w rozmowie wynikające z tego, że język, w którym komunikuje się z podopiecznym nie jest jej językiem ojczystym. Z tego powodu mogą wystąpić  pewne nieporozumienia, które jednak należy wyjaśnić również w rozmowie. Jeśli to nie poskutkuje, zawsze można poprosić o pomoc menadżera kontraktu. Komunikacja z osobą starszą i jej rodziną jest naprawdę kluczowa w pracy opiekunki i nic jej nie zastąpi.

Wsparcie psychiczne podopiecznego

Opiekunka osoby starszej powinna ją wspierać psychicznie. Po poznaniu charakteru i potrzeb podopiecznego opiekunce łatwo będzie dostrzec czy zmiany w zachowaniu są wynikiem tylko chwilowego spadku nastroju, czy może objawem depresji lub innej choroby. W przypadku chwilowego pogorszenia nastroju opiekunka powinna spróbować rozweselić seniora, proponując coś, co poprawi mu samopoczucie psychiczne. Może to być np. przygotowanie ulubionego dania czy upieczenie ciasta, obejrzenie wraz z nim ciekawego filmu, poczytanie mu książki, puszczenie ulubionej muzyki, zabranie go na spacer lub do miejsca, które podopieczny lubi, serdeczna rozmowa wyjaśniająca przyczyny obniżonego nastroju. Warto po prostu zrobić coś, co odwróci uwagę seniora od problemu.

Jeśli posiadasz doświadczenie jako opiekunka do osób starszych i szukasz atrakcyjnej oferty pracy, wejdź na stronę: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/ i zapoznaj się z warunkami współpracy z Promedica24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*