Czym jest nadciśnienie wrotne?

Żyła wrotna to naczynie umożliwiające transport krwi z jelit do wątroby. O nadciśnieniu wrotnym mówimy, gdy ów przepływ krwi zostaje zaburzony. Jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia?

Jak powstaje nadciśnienie wrotne?

Prawidłowo pracująca wątroba posiada podwójne unaczynienie. Żyła śledzionowa oraz żyła krezkowa górna tworzą wspólnie żyłę wrotną, która doprowadza krew odżywczą i krew czynnościową do wątroby z obszaru prawie całej jamy brzusznej. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego metabolizmu.

Gdy w żyle wrotnej dochodzi do wzrostu ciśnienia, mówimy o nadciśnieniu wrotnym. Powody tego stanu mogą być różne, np. dochodzi do zakrzepicy żyły głównej górnej. Najczęściej jednak przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby. Jest to przewlekła choroba wątroby, w wyniku której dochodzi do upośledzenia jej funkcji. Główne przyczyny marskości to choroba alkoholowa, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, schorzenia metaboliczne (np. choroba Wilsona), schorzenia dróg żółciowych, zatrucie lekami lub toksynami. Kiedy któraś z tych chorób zaatakuje wątrobę, dochodzi w niej do zmniejszenia się ilości prawidłowego miąższu oraz do uszkodzeń naczyń zatokowych. To zaś ma wpływ na pojawienie się nadciśnienia wrotnego.

Zdarza się także, iż nadciśnienie wrotne jest konsekwencją choroby serca, ponieważ utrudniony jest przepływ krwi z żyły głównej. Również choroba nowotworowa bywa przyczyną nadciśnienia – guz może naciskać na żyłę.

Jak się to objawia?

Podwyższone ciśnienie krwi w układzie żyły wrotnej skutkuje tym, że w organizmie wytwarza się krążenie oboczne, nazywane też wrotno-systemowym. Zalicza się do nich:

– sploty żylne okołoprzełykowe,

– żyły okołoodbytnicze,

– żyły krótkie żołądka.

Powstanie tych systemów prowadzi do wytworzenia się żylaków w tej części ciała, np. żylaków dna żołądka i wpustu. Żylaki są niebezpieczne dla zdrowia, bo może dojść do krwotoku, który w wielu przypadkach jest bardzo obfity i wywołuje wstrząs.

W wyniku nadciśnienia wrotnego dochodzi także do powiększenia śledziony oraz jej zwiększonej czynności (hipersplenizm) – żyła wrotna jest przedłużeniem żyły śledzionowej. Hipersplenizm z kolei prowadzi do niedokrwistości.

Nadciśnienie wrotne nasila powikłania marskości wątroby – pojawia się wodobrzusze, czyli nadmiar płynu przesiękowego w jamie otrzewnej. Ponadto mogą jeszcze wystąpić zaburzenia krążenia jelitowego i żołądkowego, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania i bólów brzucha po zjedzeniu posiłku.

Jak to się leczy?

W leczeniu nadciśnienia wrotnego najważniejsze jest usunięcie jego przyczyny. Zazwyczaj chodzi o marskość wątroby, która na początkowych etapach jest całkowicie uleczalna, zwłaszcza gdy wynika z nadużywania alkoholu – wystarczy po prostu zmienić styl życia na zdrowszy. W pozostałych przypadkach leczenie polega na przetaczaniu osocza świeżo mrożonego, odbarczeniu wodobrzusza, terapii antybiotykowej. Przy żylakach konieczna jest stała kontrola endoskopowa oraz przyjmowanie leków zmniejszających ciśnienie w żyle wrotnej. Duże znaczenie ma też dieta wolna od tłuszczu i soli, za to bogata w białka.

W skrajnych przypadkach, gdy marskość wątroby jest w zaawansowanym stadium, jedynym sposobem na wyleczenie jest przeszczep tego narządu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*