Czy mitingi AA są skuteczne w walce z uzależnieniem?

Alkoholizm jest uznawany obecnie na całym świecie za chorobę, dlatego należy poszukiwać najbardziej skutecznych sposobów jej leczenia. Czy mitingi AA są odpowiednią terapią dla osób uzależnionych od alkoholu?

Czy wiesz że…?

Alkoholizm jest pojęciem niedoprecyzowanym według Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zaleca więc używanie terminu zespołu uzależnienia od alkoholu lub uzależnienia od alkoholu, co zgodne jest z X Rewizją Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Przyczyn Zgonów ICD 10. Często można spotkać się z pojęciem alkoholizmu nałogowego, choroby alkoholowej i nałogu alkoholowego.

Samopomoc dla alkoholików

Pierwszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie przez chorego swojego problemu. Przymuszanie do leczenia i zapisywanie na mitingi AA (Anonimowych Alkoholików) nigdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.AA są wspólnotami alkoholików, którzy chcą wyjść z nałogu i żyć w trzeźwości. Mitingi AA stanowią element leczenia uzależnienia od alkoholu. Polegają na tym, że ludzie uzależnieni spotykają się w jednym miejscu i czasie po to, aby uwolnić się z choroby alkoholowej. Nie jest to stricte psychoterapia, a program wzajemnego wsparcia. W ramach uczęszczania na mitingi AA pacjent przechodzi proces trzeźwienia, w którym sam jest odpowiedzialny za swój stan i nie otrzymuje pomocy ze strony profesjonalnego terapeuty.

Rola sponsora w mitingach AA

W mitingach AA ważną rolę spełnia tzw. sponsor, który nie jest terapeutą lub psychoterapeutą dla trzeźwiejących alkoholików, a jedynie obserwatorem i towarzyszem drogi do trzeźwości. Może nim być alkoholik, który wyszedł z uzależnienia. Taka forma pomocy innym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji jak niegdyś sponsor, zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast dopiero jest rozpowszechniana.

Udział w mitingach AA jest dobrowolny i nie musi być regularny. Nikt nie wymaga od trzeźwiejących alkoholików, aby podporządkowali się terapeucie, który w takich spotkaniach z reguły nie uczestniczy. Nie trzeba mieć skierowania na uczestnictwo w mitingach AA z poradni przeciwalkoholowej. Pacjent nie musi rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, choć powinien wyrwać się z toksycznego środowiska, które tylko sprzyja pogłębianiu się choroby alkoholowej. Profesjonalna terapia antyalkoholowa, w odróżnieniu od mitingów AA, odbywa się w zamkniętym ośrodku i skupia się na rozłożeniu na czynniki pierwsze mechanizmów choroby alkoholowej.

Mitingi AA należy uznać za wsparcie dla osób, które chcą wygrać z alkoholizmem i są zdeterminowane do zerwania z nałogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone