Chip jako wierna imitacja ludzkiej skóry
RedakcjaTo odkrycie poczynione przez australijskich naukowców może całkowicie zrewolucjonizować kwestie związane z przeszczepianiem skóry. O czym mowa? O stworzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney urządzeniu, które jest w stanie imitować ludzką skórę, ale nie tylko. Ma o wiele więcej funkcji!
Rozwój technologii wearables w medycynie
Do kategorii urządzeń wearables zalicza się np. opaski sportowe czy smartwatche. Jednak nauka idzie o krok dalej. Medycyna korzysta pełnymi garściami z nowinek technicznych i tak też jest w tym przypadku. Badacze z Sydney poinformowali o swoim nowym odkryciu, dotyczącym sztucznej skóry. Jak ma się ono do rozwoju technologii wearables?
To właściwie nie tylko doskonała imitacja ludzkiej skóry, ale właściwie elektroniczna skóra. Przy jej tworzeniu badacze wzięli pod uwagę, że ludzka skóra to nie tylko osłona dla organów i głębiej położonych warstw ludzkiego ciała, ale największy organ, jakim dysponuje człowiek. W skórze właściwej znajdują się zakończenia nerwowe i to one pozwalają na odbieranie różnych bodźców ze środowiska zewnętrznego, chociażby uczucie gorąca i zimna, nacisk, dotyk i tym podobne. Skóra spełnia wiele różnych funkcji, takich jak zdolność do termoregulacji czy regulacji gospodarki tłuszczowej, witaminowe i wodno-elektrolitowej. Wszystko to wzięli pod uwagę, tworząc elektroniczną, sztuczną skórę.
Naukowcy połączyli sztuczne synapsy z zaawansowanymi czujnikami w sztucznej skórze, co pozwoli na naśladowanie jej właściwości. Finalnie powstałe urządzenie elektroniczne działa jak opaska wearables, ponieważ jest w stanie wykrywać bodźce mechaniczne, by móc przetwarzać informacje.
Jak e-skin może zmienić światową medycynę?
Wynalazek australijskich naukowców został nazwany E-skin, czyli po prostu elektroniczna skóra. To urządzenie składające się ze specjalnego sensora, który wyczuwa bodźce jak napięcie, ciężar czy nacisk. Kiedy je wykryje, przesyła informacje sygnałem elektrycznym do neuromorficznego komputera. Oprócz tego E-skin ma parametry typowe dla skóry, ale nie tylko. Jest w stanie na bieżąco monitorować stan zdrowia człowieka, jak ciśnienie krwi, saturację (natlenienie) czy temperaturę ciała.
E-Skin może być wykorzystywana w wielu przypadkach w medycynie, np. przy przeszczepach skóry po wypadkach, urazach i oparzeniach, ale nie tylko. Naukowcy wskazują, że będzie ona stosowana w nauce, robotyce czy nawet w sporcie. Można będzie wykorzystać sztuczną skórę do zainstalowania jej na protezach.
Dodaj komentarz